Bizler yanlış biliyormuşuz!..

Bizler yanlış biliyormuşuz!..

Birçoğumuz, Yusuf Tekin’i derinlemesine olarak elbette ilk kez Cumhuriyetimizin Milli Eğitim Bakanı olarak atandığı Haziran 2023 ayında tanıdık.

Çok değil, şunun şurasında sekiz ay önce olmalı, o zamanlar özgeçmişine şöyle uzaktan bakmış bir ölçüde yapısını kendimce değerlendirebilmiştim. 

Sn. Yusuf Tekin 1970’te Erzurum’un Tortum ilçesinde doğdu. A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü 1994’te bitiren Tekin, mesleki kariyerine aynı yıl Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Siyaset ve Sosyal Bilimler Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak başladı.

Siyaset ve sosyal bilimler alanında 1997’de yüksek lisans ve 2002’de doktorasını tamamlayan Tekin, Gaziosmanpaşa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’ne öğretim üyesi olarak atandı. Söz konusu fakültede 2007 yılında Siyaset ve Sosyal Bilimler alanında doçent oldu. 2010 yılında Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Fakültesi’ne atandı.

2011 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığına Bakan Yardımcısı olarak atanan Tekin, bu görevinde de üniversitelerle üniversite gençliği ve gençliğin sorunları konularında ortak projeler hayata geçirdi.

2013’te Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı görevine başladı. Müsteşarlığı süresinde de YÖK ve üniversiteler ile koordineli biçimde eğitim politikalarının oluşturulması konusunda çalışmalar yaptı. 2015-2018 yılları arasında, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi mütevelli heyet başkanlığı görevini de yürüttü.

Yeni hükümet sistemi ile birlikte müsteşarlık makamının kaldırılması dolayısıyla yeniden öğretim üyeliğine dönen Tekin, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümüne profesör olarak atandı.

Prof. Dr. Yusuf Tekin, 15 Eylül 2018 tarihinde Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi rektörlüğü görevine başladı. Tekin, rektörlük görevini yürütürken 4 Haziran 2023 tarihinde Sn. Cumhurbaşkanımız R.T. Erdoğan tarafından Milli Eğitim Bakanı olarak atandı.

Ancak eklememiz gerekir; zaten, AKP’li yönetim döneminde öyle derinlemesine incelemesine araştırma yapmanın bir anlamı olmayacağı belliydi. Reisimiz karar verip atama yaptıktan sonra olabilecekleri az ya da çok tahmin edebiliyor hep aynı sonuçlara ulaşabiliyorduk. 

Nitekim; Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Bakanlık bütçesi için TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada "Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023 yılı itibarıyla geçerli 2 bin 709 tane protokolümüz var. Bunların içerisinde sizin 'tarikat, cemaat' dediğiniz, bizim 'STK' dediğimiz yapılarla imzalanmış 10 tane protokolümüz vardır. Onlarla protokol yapmaya da devam edeceğiz. Çünkü onlar çocukların dağa çıkmasını engelliyor" diyerek atanma nedenini belli etmekteydi.

***

Milli Eğitim Bakanımız Sn. Prof. Dr. Yusuf Tekin geçen hafta İzmir’de konuğumuz olmuştu. Bu arada yaptığı bir açıklama dikkatimi çekti. Sayın bakanımıza göre Bütçe’den en büyük pay “Eğitim” için ayrılmış!

Ne dersiniz, acaba öyle mi? Dönüp Bütçe’yi izlediğimizde elimizdeki rakamların bir bölümünü sizlere aktarayım isterseniz. Kabul edilen bütçe rakamlarına göre Milli Eğitim Bakanlığı 1.092, Tarım ve Orman Bakanlığı 284.1, Adalet Bakanlığı 198.7, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 79, İçişleri Bakanlığı 76.3, Dışişleri Bakanlığı 31.4 ve nihayet Diyanet İşleri Bakanlığı 91.8 (milyar lira) pay almış durumda.

Görüldüğü üzere rakamsal olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın payının gerçekten büyük olduğu görülebiliyor. Ancak; ayrılmış olan paranın İlkokul-Lise ve benzeri 60.000’i aşkın okulda eğitim gören 50 milyonu aşkın öğrenciye ve 1.5 milyona yakın sayıdaki öğretmenlere dağıtılacağını göz önüne alırsanız ne denli büyük bir sorunla karşılaşacağınızı unutmamanız gerekecektir.

Bunların ötesinde; yapılacak yeni okulların ya da tamirat tadilat ve bakım masraflarının da bu paradan karşılanması gerektiğini hatırdan çıkarmamak gerekir. Öyle değil mi?

O halde; nerede kaldı bütçedeki en büyük pay? Zaten; öyle olsaydı eğitim yılı başlarında okul yöneticileri velilerden yardım parası isteme durumunda kalırlar mıydı?

Hani nerede en büyük pay?

Esenlikle kalınız… 


# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar C. Şefik Koldaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir'de Toplu Ulaşımdan Memnun musunuz?

Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml