Toplumsal cinsiyet odaklı habercilik sorumluluğu!

Nurcan Etik'in 8 Mart 2024 tarihli Yenigün Gazetesi'ndeki köşe yazısıdır.

Toplumsal cinsiyet odaklı habercilik sorumluluğu!

Bugün  8 Mart... Ülkenin her yerinde mücadeleci kadınlar, günlerdir haklarına ve birbirlerine sahip çıktığını kendi alanlarından göstermek için çalışıyorlar. Elbette en başta yaşam mücadelesi veren bu kadınlar, sadece 8 Mart'ta bunu yapmıyor. Hergün yalnızca kadın olduğu için öldürülen kadınların ülkesinde, kadın haklarının, kadının yaşam hakkının, kadının insan hakkının tek bir günde hatırlanması mümkün değil.

Son yıllarda yükselen gerici politikaların kadın yaşamındaki yansımalarını maalesef gazeteciler olarak biz duyuruyoruz. Kadınların yaşamlarını kaybettiğini, şiddete ve cinsel saldırıya maruz kaldığını, kaç kadının öldürülme bahanelerini, nasıl öldürüldüğünü tek tek yazmak zorundayız. Gazeteci olarak beni en çok zorlayan haberlerin bu haberler olduğunu belirtmeliyim. Kadın cinayeti davalarını takip ediyoruz, otopsi raporlarını okuyoruz, aileleriyle konuşuyoruz. Gerek o davalardaki detayları duymak gerek o raporları okumak gerekse kızlarını kaybetmiş ailelerle, annelerle konuşmak o kadar zor ki... İşimiz gereği yapmak zorundayız. Gerek öldürülen kadınların anısına gerekse başka kadınlar bunu yaşamasın diye tüm bunları haberlerimize taşıma sorumluluğumuz var. Elbette bu haberleri  yazarken, kullandığımız dil belki de yaptığımız haberden çok daha önemli. O nedenle tüm gazeteci meslektaşlarıma bir kere daha seslenmek istiyorum: Kadın bedenini metalaştıran, kadın cinayetlerini meşrulaştıran hiçbir habere imza atmayın. Kadın odaklı haberlerde  "tık" alma kaygınızı metalaştırma ve meşrulaştırma üzerinden değil, dayanışma ve mücadele üzerinden kurun. Gazeteciler olarak, yaptığımız her haberin, yazdığımız her kelimenin bir kadının hayatına dokunduğunu unutmayalım.

Gazeteciler olarak toplumsal cinsiyet odaklı habercilik anlayışını bir an önce edinmek ve hayatımızda derinlemesine içselleştirdiğimiz bir yere koymak zorundayız. Yıllardır kadınların kamusal alana çıkabilmesi, hem kamusal hem de özel alanda eşit bir yaşam sürmesi için mücadele eden, bu uğurda yaşamlarını bile feda eden kadınlara bir şeyler borçluyuz. Özellikle kamusal alanı tekrar tekrar yaratan medya sektörünü, kadınları ve LGBTİ+ları ötekileştirmeyecek, ikinci sınıf yurttaş konumuna düşürmeyecek şekilde yeniden şekillendirmek zorundayız. Kamusal alanın en büyük temsiliyet sağlayıcıları olarak üzerimize düşen büyük sorumluluğun farkına varmak zorundayız.

Bugün biliyoruz ki, pek çok gazetede karar verici pozisyonlarda kadınların ya da toplumsal cinsiyet odaklı habercilik anlayışını içselleştirmiş erkeklerin sayısı çok az. Bu nedenle genç gazeteciler olarak bizler kurumlarımızı değiştirip dönüştürmek zorundayız. Geleceğin medyasını şekillendirmek, geleceğin medyasında küçük ya da büyük rolü olacak olan genç gazeteciler olarak mesleğimizdeki erkek egemen bakış açısını yıkmak zorundayız. Bizlerin bu algıyı yıkmasıyla  toplumun diğer kesimlerinde de bu algının yıkılmaya başlayacağını bilmemiz gerekiyor. Her şeyin dilde başladığı gerçeğiyle medyanın dilini toplumsal cinsiyet odaklı düzeltmesi demek yavaş da olsa toplumsal bir değişimin sağlanması demek. Değişimler hızlıca olmaz zaten...  Kullandığımız dil, yaptığımız ya da yapmamayı tercih ettiğimiz haberler toplumu da değiştirip dönüştürecektir. Böylesine büyük bir sorumluluğumuz var ve bu mesleği yaptığımız sürece "Ben bu sorumluluğu üstlenmiyorum" deme gibi bir lüksümüz de hakkımız da yok!

Eril bakış açısına sahip herhangi bir yöneticinin bizden istediği eril haberleri yapmak zorunda değiliz. Biz direndikçe onlar değişmeye mecbur kalacaklar. Hergün kadınların yaşadığı eşitsizliğe şahit olan ve kadın hareketinin yükseldiği bir zaman diliminde büyüyen genç gazeteciler olarak değişimin ve dönüşümün öncüsü olduğumuzu her defasında hatırlamamız gereken bir dönemdeyiz. Tarihi bir süreçten geçiyoruz ve bu tarihi süreçte gazeteciler olarak tarihsel bir sorumluluğumuz var!

Daha eşit, daha özgür, daha iyi yarınlarda ve haberlerde buluşmak umuduyla...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nurcan Etik - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir'de Toplu Ulaşımdan Memnun musunuz?

Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml