Parasız Yatılı - Feng Shui

Merhaba sevgili kitap dostları,

Bu hafta sizlere, Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Füruzan’a ait, “Parasız Yatılı” isimli eseri ve yaşam alanınızda sizleri çok farklı açılımlara, huzura ve sakinliğe taşıyacak Sarah Eden tarafından yazılmış, ”Feng Shui” kitabını değerlendirmek istiyorum.

Hazırsanız, yorumlarda buluşalım.

 PARASIZ YATILI- FÜRUZAN

Parasız Yatılı - Feng Shui

Bu hafta sizlere çağdaş Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan, yakın zamanda vefat ederek kitapseverleri üzüntüye boğmuş, Türk yazar, senarist Füruzan’a ait, “Parasız Yatılı” isimli eseri değerlendirmek istiyorum.

Türk edebiyatında genellikle "küçük insanlar" diye adlandırılan toplumun ezilmiş, hakkı yenmiş, çoğu zaman önemsenmemiş, iç dünyaları keşfedilmemiş kesimine eserlerinde yer veren yazar, gözlem yeteneği ve kaleminin samimiyeti ile gönüllerde taht kurmuştur.

Yazara dair her eser birbirinden anlamlı ve okunmaya değer olsa da sizler için bu hafta “Parasız Yatılı” isimli eseri değerlendirmek istiyorum. Parasız Yatılı, yazarın 1971 yılında yayımlanan ilk hikaye kitabıdır. İçinde on iki kısa hikaye bulunan eser, farklı kültür çevrelerindeki insanların yaşamlarını gerçekçi bir gözlemle yansıtır.

Parasız Yatılı - Feng Shui

Esere adını veren hikaye kocasını genç yaşta kaybetmiş bir anne ile kızının hayatını anlatır. Hikayeye yoksulluk ve kimsesizlik teması ağır basmaktadır. Anne zor şartlar altında bir hastanede hastabakıcılık yapmaktadır. Yaşadıkları bu yoksul hayattan kurtulmanın tek çaresini kızını okutmakta görür. İlerde bir gün kızını öğretmen olarak görmek, annenin en büyük hayalidir. Kızı öğretmen olunca kendisi de hastabakıcılık görevini bırakıp kızıyla birlikte Anadolu’ya gidecek, orada kendilerine mutlu bir hayat kuracaklardır. Fakat maddi durumu kızını okutmak için yeterli değildir. Bu yüzden kızını parasız yatılı sınavına götürür. Sınav günü gelip anne kız okula gittiklerinde, okuldaki kendilerinden önce gelen kalabalığı görünce anne geç kaldıklarını düşünür. Okulun hademesini bularak, ona durumu sorar. Hademenin cevabı ise hikayenin en etkileyici yeridir. Hademe: “Parasız yatılı imtihanlarının çocukları hep erken gelir. Hiç gecikmezler.” der.

Hikayeleri ile sizi deriden etkileyecek, dili sade, anlatımı akıcı bu eser kitapsever herkese naçizane tavsiyemdir.

 FENG SHUI- SARAH EDEN

Parasız Yatılı - Feng Shui

Mekanların enerjisine inanır mısınız?  Bazı mekanlarda huzur bulduğunuz, sakinleştiğiniz; bazı mekanlarda ise huzursuz olduğunuz, içinizin sıkıldığı oldu mu? Sizlere bu hafta tavsiye edeceğim Sarah Eden tarafından yazılmış, “Feng Shui” kitabı ile yepyeni bir dünyanın kapısını aralayarak ortamdaki bu enerji akışını düzenleyecek, kendinize dengeli bir yaşam yaratmak için gerekli adımı atacaksınız.

Feng Shui, enerji akışını düzenlemek ve daha dengeli bir yaşam yaratmak için kullanılan antik bir Çin sanatıdır. Bu sanatta enerji dengesini bulmak için Yin ve Yang kavramları kullanılır. Bu ikili dünyanın enerjik yapısını oluşturan zıt iki kuvvettir. Varoluşun her yönünde, ışık ve karanlık, aktif ve pasif, eril ve dişil gibi karşıtlıkları temsil eder. Evinizde, iş yerinizde veya herhangi bir mekanda enerji dengesini sağlamak için bu iki kuvvet arasındaki dengeyi bulmak önemlidir. Yin, sakin, soğuk ve pasif enerjiyi temsil ederken, Yang, aktif, sıcak ve hareketli enerjiyi temsil eder. Bu iki enerji birbiri ile sürekli iletişim içindedir ve biri diğerine dönüşebilir. Yin ve Yang, birlikte çalıştıklarında etkileyici sonuçlar doğurur. Dengeli bir yaşam alanı oluşturmak için, her iki enerjinin de alanda harmonik bir şekilde çalışması çok önemlidir. Bu denge, bir mekanın rahat, huzurlu ve enerjik olmasını sağlar.

Ayrıca Feng Shui, bu dengeyi oluşturabilmek için beş elementin, ateş, toprak, metal, su ve ahşabın enerjilerinden yararlanır. Ateş, dönüşümü ve yenileme enerjisini temsil eder. Toprak, stabilite ve sabitliğin enerjisini temsil eder. Metal, sınırlar ve öz-disiplin enerjisini temsil eder. Su, esneklik ve uyum enerjisini temsil ederken ahşap, büyüme ve gelişme anlamına gelmektedir. Bu elementler alanda dengeli ve yerinde kullanıldığında alan enerjisi farklı yükseklikte enerji dalgası oluşturur.

Feng Shui ile hayatımızın her alanında dengeli bir yaşam sürdürmek, evimizde, iş yerimizde hatta kişisel dünyamızın en kuytu köşesinde bile enerji akışını düzenlemek, yaşadığımız alanı huzurlu bir hale getirmek mümkün. Sizlerde bu hediyeden yaralanmak kendinize ve konfor alanınıza yatırım yapmak isterseniz, Sarah Eden tarafından yazılmış, dili sade, anlatımı akıcı, “Feng Shui” eseri kitapsever herkese naçizane tavsiyemdir. Daha fazla kitap yorumu için instagram@benimkitapligim9 sayfasını takipte kalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gözde Yılmaz - Mesaj Gönder

# gibi

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir'de Toplu Ulaşımdan Memnun musunuz?