Sabahattin Ali Bütün Öyküleri - Başarıya Götüren Aile

Merhaba sevgili kitap dostları,

Bu hafta sizlere ilk olarak Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatını etkileyen en önemli yazarlardan biri olan Sabahattin Ali tarafından yazılmış, “Sabahattin Ali Bütün Öyküleri” eserini değerlendirmek istiyorum.

Sizlere değerlendirmek isteğim ikinci eser ise, çocuğu sınavlara hazırlanan anne-babalara rehberlik edecek, tüm ailedeki sınav kaygısını en aza indirecek, Doğan Cüceloğlu tarafından yazılmış, “Başarıya Götüren Aile” kitabı.

Hazırsanız, yorumlarda buluşalım.

Sabahattin Ali Bütün Öyküleri - Başarıya Götüren Aile

SABAHATTİN ALİ BÜTÜN ÖYKÜLERİ - SABAHATTİN ALİ

Bu hafta sizlere, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatını etkileyen en önemli yazarlardan biri olan, edebî kişiliğini toplumcu gerçekçi bir anlayışa göre belirlemiş ünlü yazar, Sabahattin Ali tarafından yazılmış, “Sabahattin Ali Bütün Öyküleri” eserini değerlendirmek istiyorum.

İçinde: Bir Cinayetin Sebebi, Bir Siyah Fanila İçin, Viyolonsel, Komik Şehir, Değirmen, Birdenbire Sönen Kandilin Hikayesi, Kurtarılamayan Şaheser, Bir Orman Hikayesi, Bir Delikanlının Hikayesi, Bir Gemici Hikayesi, Bir Skandal, Kazlar, Sarhoş, Bir Firar, Kırlangıçlar, Kazlar, Candarma Bekir, Kanal, Köpek, Sıcak Su, Mehtaplı Bir Gece olmak üzere yirmi hikaye ve yüz yetmiş sayfadan oluşan bu eser, yazarın temsilcisi olduğu realizim akımının en iyi örneklerini temsil etmektedir. Yazarın dili ve kaleminin gücüne bağlı olarak eser içindeki tüm öyküler birbirinden güzel olsa da sizler için bu hafta değerlememde, “kırlangıçlar isimli hikayeye yer vermek istiyorum.

Sabahattin Ali’nin en samimi hikayelerinden biri olan Kırlangıçlar, birbirine aşık olan ama bir türlü birbirine açılamayan iki kırlangıcın hikayesini anlatır.
Hikaye; şehrin kıyısında, derenin de kenarında bulunan bir söğüt ağacında geçer. Ağacın bir dalına konmuş ve diğer kırlangıçları izleyen dişi kırlangıç yanına konan erkek kırlangıcın varlığı ile derin düşüncelerden uyanır. Görür görmez birbirinde etkilenen iki kırlangıç, diğerlerine uymak yerine dalda oturup konuşmaya başlar. konuştukça da aslında ne kadar aynı olduklarının farkına varırlar. Bu sohbetler ve buluşmalar aylar sürer. Fakat zaman geçtikçe kırlangıçların içine kış korkusu düşmeye başlar. Çünkü gelen kışın çetinliğine dayanamayan narin kırlangıçlar göç etmek zorundadır. Bu durumun çıkmazında kalan kırlangıçlar, sonunda birbirlerine açılmaya karar verirler ama erkek kırlangıç konuştuğunda soğuk bir rüzgar eser, rüzgarın heyecanına kapılan dişi kırlangıç bu güzel sözleri duyamaz. Bu sırada konuyu kendi ele alıp gözleri ile erkek kırlangıca duygularını ifade etmek isterken, erkek kırlangıç da ağaçtan dökülen yapraklara odaklanır ve dişi kırlangıcın yaptığı işareti göremez. Gelen kışa aldanan iki kırlangıç göçmeye karar verir ve kavuşmak onların en büyük hayali olarak kalır.

Dönemine ayna tutan, dili sade, anlatımı akıcı, usta yazar Sabahattin Ali’nin kaleminden çıkmış, bu güzel hikayeler kitapsever herkese tavsiyemdir.

XXXX

Sabahattin Ali Bütün Öyküleri - Başarıya Götüren Aile

BAŞARIYA GÖTÜREN AİLE - DOĞAN CÜCELOĞLU

Bu hafta çocuğu sınavlara hazırlanan anne-babalara rehberlik edecek, tüm ailedeki sınav kaygısını en aza indirecek bir kitap tavsiyesi ile geldim sizlere. Doğan Cüceloğlu tarafından yazılmış, “Başarıya Götüren Aile” kitabı ile tüm klişeleri yıkıp, çocuğunuza hiç çalış demeye gerek duymadan başarıya giden yolda ipi göğüsleyeceksiniz.

Her yıl binlerce aile sınav hazırlığı içinde olan çocukları için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışırlar. Bu durum çocuklar kadar ailelerde de kaygı yaratır ve içinde bulundukları durumda aileler de kendilerini çoğu kez bunalmış ve çaresiz hissederler. Bu çaresizlik aile bireylerini öfkeye sevk eder. Bu öfkeli aile ortamında çocuk başarıya yönlendirilmek istense de kaygılı, bunalmış ve çaresiz ebeveynler bu karamsarlık içinde çocuğa destek yerine köstek olurlar.

Çocuğa gerçekten destek verip, onu başarıya taşımak isteyen ebeveynler önce kendileri çocuktan ne gibi bir başarı beklediklerinin farkına varmalıdır. Bu başarı okul başarısı, meslek başarısı ya da yaşam başarısı olabilir. Çünkü bu başarı beklentisi çocuk ve aile arasındaki ilişkinin temelini oluşturur. Başarı beklentisi konusunda çocuğun da fikrini alarak karar veren anne-baba insan zihninin nasıl çalıştığını da bilmelidir. Çünkü bu sistematik dışında her davranış çocuğa kaygı yükler ve strese sokar.

Ayrıca sınav döneminde olan çocukların arkadaşları ile ilişkisi ve sosyal yaşımı da büyük önem kazanır. Çocuğun dengeli bir sosyal yaşam içinde olması veya çocuğa bu hakkın tanınması oldukça önemlidir.

Çocuk kesinlikle başka öğrenciler ile kıyaslanmamalı, her bireyin farklı gayret, sebat ve azim düzeyi olduğu da unutulmamalıdır. Aksi bir davranış çocuk ile ilişkilerde yapıcı değil yıkıcı bir tutuma sebebiyet verecektir.

Sizlerde, yaşamınıza zenginlik getirip, çocuğunuz ile can cana bir ilişki kurmak isterseniz dili sade, anlatımı akıcı, Doğan Cüceloğlu tarafından yazılmış, “Başarıya Götüren Aile” kitabı, kitapsever herkese naçizane tavsiyemdir.

Daha fazla kitap yorumu için instagram@benimkitapligim9 sayfasını takipte kalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gözde Yılmaz - Mesaj Gönder

# gibi, eser

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kim Olmalı?
Tüm anketler