Ette sütte ne durumdayız!!!

Değerli dostlar,

Yem, et ve süt fiyatları hayvancılığın üç bilinmeyenli denklemi. Bunlar arasındaki zincirin herhangi bir halkasında kopukluk olduğunda, kriz oluşuyor ve bu durum domino etkisi yaparak tarımın bütün dinamiklerini etkiliyor.

Bu durumun normal seyretmesi, sektörü oluşturan her kesimin pastadan uygun dilimi alabilmesine bağlı. Sütten para kazanamayan yetiştirici bugün olduğu gibi et fiyatları yüksekse ve etten para kazanacaksa ineğini kasaba yolluyor. Böylece ülkenin hayvan varlığı azalıyor. Çünkü kesilen inek bir daha doğuramıyor. Bu durum ileride ülkedeki hayvan varlığını dolayısıyla da et üretimini düşürüyor. Bu durumda bugün olduğu gibi et açığı canlı hayvan ve karkas et ithalatı ile kapatılmaya çalışılıyor.

BÜYÜKBAŞ AĞIRLIKLI YANLIŞ POLİTİKALAR…

Bu günlere aslında yanlış hayvancılık politikaları ile gelindi. Küçükbaş hayvancılığa uygun olan Anadolu coğrafyasındaki denge gelişmiş ülkelerdeki çok uluslu sığır satan şirketler ve bunların mensup oldukları ülkelerin hükümetlerinin güçlü önermeleri ile sığır lehine döndü. Doğu Anadolu dışındaki bölgelerde örneğin Ege’de Orta Anadolu’da, Güney Doğu Anadolu’da meralardaki otlar kısa ve küçükbaş hayvanların yemelerine uygunken bunlardan sığırlar yeterince yararlanamadılar ve mecburen sığırlar ağırlıklı olarak ahırlarda beslenmeye başladılar. Bu da ette ve sütte yem maliyetlerini aşırı arttırdı.

GELELİM SÜTE…

Gıda Komitesisin belirlediği ve Ulusal Süt Konseyinin ilan ettiği çiğ süt referans fiyatı 13 lira 50 kuruş. Buraya 11 lira 50 kuruştan gelindi. Yanı çiğ süte yüzde 17.40 oranında zam yapılmış oldu. HalbukiTÜİK’e göre Temmuz-Ocak dönemi enflasyonu yüzde 37,6. Bu durumda üretici yüzde 20 zararda demektir. Bu fiyatlara karşın bir litre çiğ sütün maliyeti yaklaşık 14 lira civarında. Bu şu demektir. Yetiştirici sadece kendi emeğinin karşılığını alabiliyor, desteklemelerle de hayatını devam ettiriyor.

PARİTE EKSİDE…

Bir kilo süt ile kaç kilo yem alındığını gösteren rakama süt/yem paritesi deniyor. Parite şu anda ekside. Halbuki süt üreticisinin kazanabilmesi için yüz kilo süt ile en az yüz otuz kilo yem alması gerekiyor. Bu rakam 150 kiloya çıktığında üretici için bu ballı badem. Üretici işte o zaman yeni yatırımlar yapabiliyor. Yani bir inek daha alabiliyor, ahırını daha hijyenik hale getirebiliyor ve sağım makinasını daha yenisi ile değiştirebiliyor ya da yem bitkileri üretimini arttırabiliyor.

SÜT VE ET ÜRETİMİNDE MERALAR YETERSİZ…

Süt maliyetini yüzde 70’ini oluşturan yem sorununun çözülmesi için mera alanlarının rehabilite edilerek ineklere sunulması gerekiyor. Ancak bu şekilde maliyetleri düşürebilirsiniz. Bununla ilgili çalışmalar var tabii ki. Ancak yeterli mi? Hayır.

Bu yıl yaşanan aşırı sıcaklar ve kuraklık nedeniyle, Türkiye’de mera ve yem bitkileri alanları da dahil olmak üzere, tarım alanlarında büyük hasarlar oluştu. Bu durum hayvancılıkta yeni maliyet artışını beraberinde getirdi. Üstüne üstlük hayvancılıkta kullanılan ve ithal edilen birçok yem hammaddesi ile katkı maddesi fiyatı Mayıs seçimlerinden sonra yükselen doların ateşi altında ezildi ve bu da yetiştiriciye daha yüksek maliyet olarak geri döndü. 

Yetiştirici açısından para kazanmanın yolu ise kooperatifçilikten geçiyor. Bugün Türkiye’deki yetiştiriciler gibi şayet örgütsüzseniz, güçsüzsünüz.

Bir de hükümet yem üretimini teşvik etmeli. Türkiye’de genellikle kaba yem (saman vs) üretiliyor ki o da buğdaydan arpadan geliyor. Halbuki mısırgibi kesif yemlerin daha fazla üretimine ihtiyaç var. Hele soyanın neredeyse tamamı ithal geliyor. Hükümet bu ürünlerin yetiştirilmesine daha fazla kaynak ayırarak yem üretimini desteklemeli.

Söyleyelim de…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Prof. Dr. Harun Raşit Uysal - Mesaj Gönder

# gibi

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir'de Toplu Ulaşımdan Memnun musunuz?

Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml