Küçük istekler

Küçük istekler

Önümüzdeki günlerde yerel seçimler var. Geçen yıl yaşadığımız genel seçim fırtınasından sonra belki de o zaman yaşadıklarımızın daha fazlasını bu seçimlerde yaşayacağız.

İzleyin, özenle izleyin; o zaman ne demek istediğimi anlayacaksınız. Geçen haftadaki yazımda biraz söz etmiştim. Baksanız a rafa kalkmış projeler yeniden önümüze sürülüyor. İşte “Körfez Geçişi Projesi” en canlı örnek değil mi?

***

İlkokuldan sonraki eğitimimi Bayındır Ülfet Onart Ortaokulu’nda tamamlamıştım. Şimdi rahmetle andığım çok değerli bir coğrafya öğretmenimiz (Yurttaşlık Bilgisi ve Tarih de dahil) vardı. Öylesine tatlı ve öylesine bilgiliydi ki ne sorsak yanıtını alabilir üstelik yaramazlıklarımıza da aşırı kızmaz, onları cezalandırmazdı.

Sorardık, niçin nehir deltaları vardır? Bizlerin anlayabileceği şekilde yanıtlarını da alırdık. Nehirler alüvyonları denize taşıyorlar, birikenler deltaları oluşturuyorlardı. İşte; ülkemizdeki Bafra, Çarşamba, Gediz, Küçük ve  Büyük Menderes Ovaları ve Çukurova böyle oluşmuştu. En ilginç örneklerinden biri de Nil Nehri ve Deltasıydı.

Ancak; başka denizlerde özellikle Atlantik Okyanusu kıyısında bulunanlarda nehirlerin niçin deltaları ve ovaları yoktu. Onun açıklamasını değerli öğretmenim Fehmiye Hekimoğlu; oradaki gel-git olaylarının alüvyonları alıp götürmesiyle açıklamaktaydı.

Ama; bir de, öğrenip aklımızda kalan İstanbul’daki haliç vardı. Orası neden haliç olmuştu?

Bu oluşumun nedenini de hocamız sayesinde öğrenmiştik. İstanbul’da çok yoğun bir boğaz akıntısı vardı. Bu nedenle alüvyonlarda birikim oluşmuyordu.

Belki sözlerimi çok uzatmış oluyorum. Unutulmasın, bu alüvyonların birikimi sorunu özellikle Ege Bölgesi’ndeki nehirler dolayısıyla önemlidir. Bakınız; Bafa Gölü olarak bildiğimiz yer, aslında antik “Heraklia” kentinin denize açılan bölümünde bulunan bir körfezdi. Büyük Menderes Irmağının yıllar boyu taşıdığı alüvyonlar böylelikle körfezin ağzını kapatmış, sonuçta Antik Miletos (Milet) Kenti denizden kopmuş, eskinin körfezi bir göle dönüşmüştür. Şimdilerde Bafa Gölü yarı tuzlu yarı tatlı suyuyla gözlerimizin önündedir.

Alüvyonların Ege Bölgesi'nde yarattığı sürprizler bu kadarla kalmadı elbette. Şimdilerde denizle bağlantısı yarı açık yarı kapalı bir kanalla sağlanabilen Antik Ephesos (Efes) kentinin kaderi de aynı olmuş eskinin liman kenti şimdilerde denizden 20 kilometre uzakta kalmıştır.

Gediz Nehrinin İzmir Körfezini tehlikeli bir şekilde kapatması olasılığı 19. YY.’ın başlarında fark edilerek ırmağın denize dökülme yönü 1860’larda o günlerin olanaklarıyla değiştirilmiştir. Aslında çözüm, bir ölçüde günü kurtarmak olarak tanımlanabilir. Doğanın gücünün önüne geçilemeyecektir. Gediz; belki yıllar sürebilecek bir süreçte taşıdığı alüvyonlarla körfezi doldurmayı sürdürecektir.

Taa ne zamanlardan bu yana yazar dururum bizim körfezimizin kurtuluşu ancak ve ancak ciddi körfez akıntılarının oluşumu ile sağlanabilir. Tarihsel gerçekler bu düşüncemizi ortaya dökmektedir.

Körfez Geçişi Projesi bir kenara bırakılmalı, İzmir için masrafa yapılabilecekse Güzelbahçe ile Seferihisar arasında bir kanal açılmalıdır.

Böylelikle kuzey-güney yönünde bir akıntı sağlanabilecek, Gediz Nehrinin getirdiği atıklar açık denizle buluşacaktır.

Unutulmasın, açılacak kanal, güney yönünden gelecek deniz taşıtları için büyük bir kolaylık sağlayacak kruvazyer turizme katkı koyacaktır.

Bu proje belki uçuk görülebilir, ancak; iyi incelenirse körfez geçişine göre çok daha verimli olduğu ve Körfezin gerçek kurtuluşu olarak değerlendirilmesi gerekir.

Esenlikle kalınız…       

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar C. Şefik Koldaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir'de Toplu Ulaşımdan Memnun musunuz?

Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml