Gençliği kurtarmak

Gençliği kurtarmak

Artık yolun yarısına geldiğimizden bizler de gençlik kategorisi yavaş yavaş ayrılıyoruz. Tabii her ne kadar insanın yaşadıkları ve hayat tecrübesi ile yaş alma birbirine bağlı olsa da orta yaş kısmına doğru ilerliyoruz. Şu yaşlarda gençleri hala anlayabiliyorken onları herhangi bir taksonomiye dahil etmeden devlet ve milletin geleceği için bir şeyler söyleyebilmek lazım. Öncelikle doğru veya yanlış olduğu teyit edilmeden bilgiye kolay ulaşılabildiğini söyleyebilirim. Haliyle bilginin yorumlanmasıyla oluşacak düşünce iklimi birçok etkenin altında şekillenir. Bugün maddesel düşünce yöntemi kişilerin duyu organlarıyla hissedebildiği ölçüde bağlam oluşturur. Sonuç olarak bilgiye ulaşım ile öğrenme süreci çok hızlı ve aynı zamanda manipüle edilebilir durumdadır.

Toplum için zarar oluşturabilecek tüm unsurlar ve bağımlılıklar daha çok gençleri hedeflemektedir. Özellikle madde kullanımına bağlı yaşanan aile trajedileri her geçen gün daha da artmaktadır. Yapılmış bilimsel çalışmalara göre de yaş skalası gittikçe düşmektedir. Artık tedirginlik boyutunu çoktan aşmış bu durum yeni korkularla bizleri başbaşa bırakmaktadır. Zararlı alışkanlıkla hergün yeni bir tanesi eklenirken, genel mutsuzluk seviyesi de had safhadadır. Pek tabi konu sosyolojik bir takım adlandırmalarla nedenselliği ortaya konabilir. Ancak bu sorunun çözümünde, kitlesel bir yapıyı şekillendireceği düşünülen hangi modellemenin veya politikanın araçlarının kullanılacağı merak uyandırmaktadır. Malum ekonomik koşullar düşünüldüğünde gençlerin genelinde çalışma ile gelecek inşası pek olumlu bir durum içermiyor. Haliyle yakında belki ekseriyeti kapsayacak bu durum; üretime ve ona bağlı kalkınmaya bir katkı sağlamayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Gençlikle ilgili sorun olarak birçok şeyden bahsedilebilir. Sıkıntılar, sorunlar, sorun demetleri çeşitlendirilebilir. Ancak çözüme dair bir şey söyleyebileceksek o da şudur ki; çocuklardan başlamak gerekir. Çünkü çocukluk evresinde elde edilecek yapılanma gençlik dönemine sirayet edecektir. Dünyanın artık global bir pazar olduğunu ve ulusların birbirleriyle çok fazla etkileşimi olduğunu düşünürsek, diyebiliriz ki etkilenmeye maruz kalmamak elde değil. Bir de bunun subliminal yöntemlerle baskı unsuru olarak yer aldığını biliyorsak diyebiliriz ki büyük bir savaş içindeyiz. Bu savaş öyle ki düşmanlara hayranlık duyarak onların silahlarını okşayarak, severek yapılıyor adeta. Bugün etik değerlere uymayan bir hayat sergileyen toplumların yaşantısı gençlerin belli bir kısmının özenti alanıdır. Bu toplumun değerleri ve yaşam tarzı ile yakından uzaktan alakası olmayan şeyler bize aitmiş gibi gösterilmektedir. Yine üstüne basa basa ifade edelim ki; çocukluk döneminde yapılacak çalışmalar burada kıymetlidir. Bu tezin bir savunucusu konumunda mevcut yaşayan örneklendirmesini yapabiliriz. Geçen gün Katar devlet TV kanalında gördüğüm bir belgesel bu bahsettiğim konuyu kanıtlar nitelikteydi. Katar yapı itibariyle Körfez ülkelerinin etkisinde birçok sorunun tesiri altında kalmayla karşı karşıyadır. Ülkenin artan ekonomik faaliyetleri ile palazlanma süreci milletini daha koruyucu bir yapıya mecbur etmektedir. Katar Kültür Bakanlığı’nın “Nomas” adlı projesi 8-14 yaş arasındaki çocuklara Katar milletinin tarihi ve kültürü ile ilgili bilgi veren ve uygulamalı olarak anlatan bir merkezdir. Katar Devleti eski dönem hakim çöl yaşantısını ve geleneklerini bu merkez yoluyla nesillerine aktarmaktadır. Bir etkinlikte çocuklar çöl çadırında kahve dağıtırken, başka bir etkinlikte kebap pişirmeyi öğreniyorlardı. Aynı şekilde Kore “Nunchi” ile yüksek duyarlılıkta bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Yani diyebiliriz ki; iyi örnekler tehlikenin farkında ve önlem alıyor. Bizler için de yapılacak şey devlet tarafından tüm bölgelerde etkin bir yapı teşkilatı kurmaktır.

Bu haftaki iyi şey; Artan sıcak havalarla beraber Bahar’ın müjdesi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Uğur Şimdi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir'de Toplu Ulaşımdan Memnun musunuz?

Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml