Yerel seçim sonuçları genel seçimi getirir mi?

Yerel seçim sonuçları genel seçimi getirir mi?

Seçimler ne zaman yapılır? Ya yasal zamanı geldiğinde ya da ihtiyaç duyulduğunda. Demokrasilerde seçime ne zaman ihtiyaç duyulur? Mevcut iktidarlar yönetme krizine girdiğinde, meşrutiyet sorunu yaşandığında. Görüldüğü gibi konunun bir yasal bir de zorunluluk hali var. Peki genel seçim dediğimizin, aslında erken seçim olduğunun farkındayız değil mi? İkide bir erken seçim istenir mi? Demokrasinin tek ölçüsü seçim mi? İran’da, Irak’ta, Suriye’de de seçim var ama oralarda batılı anlamda demokrasiden bahsedebiliyor muyuz? Demokrasinin bir yaşam biçimi olduğu gerçeğinden hareketle seçimler de önemli tabii ki. Seçimsiz demokrasi olmaz. Zaten 31 Mart yerel seçimleri gecesi liderlerin yaptığı açıklamalarda en önemli vurguladıkları şey demokrasi oldu. Türkiye eksikliklerine rağmen sınırdaş ülkelere göre demokrasisi ile öne çıkıyor. Sınırdaş ülkeleri kötülemeyeyim, bazı noktalarda belki de onlar bizden ileri. Batı İran gezisinden yeni döndüm, dilim döndüğünce gezi anılarımı yazmaya çalışacağım, hatta biraz sansür uygulamak zorunda kalacağımdan korkuyorum, her şeyi anlatmaya, her şeyin okunmasına elverişli iklim olup olmadığına dair kuşkularım hala var. İşte bu da bizim demokrasimizin zaafları, eksiklikleri. Bir yazar yazacaklarından kendini tam anlamı ile özgür hissetmeli, hissedemiyorsa, sadece yönetime karşı değil, kendi çevresine karşı da özgür hissedemiyorsa orada sorun var demektir. Bizim yerel seçimlerin hemen ardından genel seçimi dillendirmemizi anlamaya çalışıyorum bu yazımla. Oysa genel seçimden evvel nasıl bir Türkiye sorusu ve o Türkiye’ye giden yolda ne kadar hazırlıklı olup olmadığımız sorusunun yanıtı daha elzem.

14-28 Mayıs 2023 Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarından sonra 31 Mart 2024 seçim sonuçları anlık tepki veren birden üzülen, birden sevinen, adeta günlük yaşayan, birden dünyanın sonu geldi zanneden, veya dünyayı kazandığını zanneden anlık refleksli çevrelerce hep yanlış okundu. Bir seçim yenilgisiyle her şeyin bittiğini, bir seçim zaferiyle her şeyin kazanıldığını düşünen sığ, kısır ve demokrasinin bir yaşam bilinci olduğunu kavrayamayan, demokrasiyi seçime ve kazanma-kaybetme ikilemine sıkıştıran görüşlerin hep uzağında oldum. Çünkü bu sığ düşünceler, -elbette ki düşüncelerine saygılıyım, ama karşıyım- peşine takılıp gidilemeyecek düşüncelerdir.

Türkiye 31 Mart yerel seçim sonuçlarını iyi okumalıdır. Bu okumayı sol, sosyal demokratlar, sosyal demokrasiye gönül vermiş olanlar kendi içlerinde daha fazla yapmalıdır.

Güçlendirilmiş parlamenter sistem programı rafa mı kalktı? Yoksa parlamenter sisteme dönüş yolunda sosyal demokrasiye sağ kanadın yamanmasının sonuçsuz olduğu görüldü mü? 6’lı masanın sol ayağının olmayışının etkileri ders olarak ortaya çıktı mı? Demokrasiyi gerçekten ihtiyacı olanları kurabileceği, ihtiyacı olmayanların kullanacağı bir enstrüman olarak göreceği ortaya çıkmadı mı?

Yerel seçimin hemen ardından Büyük Burjuvazi sıcağı sıcağına açıklama yaptı. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı "İş dünyası olarak Türkiye’nin bu seçimden sonra uygulanmakta olan ekonomik programa odaklanması gerektiğine inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

TÜSİAD ise aynı içerikle şu açıklamayı yaptı: “Yerel seçimlerin ardından ekonomimizi, demokrasimizi ve hukuk sistemimizi güçlendirecek yapısal reformlara hızla odaklanarak daha gelişmiş, saygın, adil ve çevreci Türkiye hedefine ulaşmak üzere elbirliğiyle çalışmalıyız.”

Kim yapacak bu yapısal reformları? “Uygulanmakta olan ekonomik programa odaklanma” ne demek?

Görüldüğü gibi Büyük Burjuvazinin bir genel seçim talebi yok! Hatta mevcut uygulanan ekonomik gidişattan memnun. IMF’siz IMF programından memnun!

Sabit gelirlileri ezen, emeklileri ezen, kemerde sıkacak delik bırakmayan ekonomik programdan memnun. Ekonomik programdan memnun olmayanlar, erken genel seçim istiyor mu? O henüz ortaya konmadı.

Yerel seçimden birinci parti çıkan CHP’nin genel başkanı Özgür Özel bu konuda gazeteci İsmail Saymaz’a şu açıklamayı yaptı: “Erken seçim olacaksa buna yine halk karar verecek. Ben bir erken seçim çağrısı yapmıyorum. Erdoğan’ın telaşla ‘Dört yıl seçim yok demesi’ bahsettiğiniz kaygıdan. Çünkü güvensizlik oyu olarak görüyorlar. Ben fırsatçılık yapacak değilim. Her an yapılacak seçime hazırız. ‘Ama bunu talep edecek olan biz değiliz.’ Biz değiliz. Halkın kendisidir. Bana güvenip oy veren AK Parti ve MHP’li emekliler var. Onlar genel seçim olsaydı belki oy vermeyeceklerdi. Onlara şu teminatı verdim: Bu bir yerel seçim. ‘Yerel yönetici seçiyorsunuz ve iktidara yerelden denge kurun’ dedim. Ertesi gün ‘Gördünüz mü bak, hükümet değişmeli’ dersek o seçmeni kandırmış olurum. Dürüst davranmak lazım. Bundan 10 ay önce altı parti yüzde 25 oy aldık. ‘Tek başına yüzde 38 benim oyum’ dersek bu kibir olur. Bu çağrımıza uyan Türkiye İttifakı’nın oyu içinde AK Partilisi de var, MHP’lisi de var. DEM’lisi de var. Buradan bir fırsatçılık yapmayacağız ama önümüzdeki günlerde emekliler, atanmayan öğretmenler, emekli astsubaylar, 4/6 mağdurları, çiftçiler ve öğrencilerle ilgili mitingler yapacağız. Sahadan çekilmeyeceğiz ve vatandaşın gerçek sorunlarıyla mücadele edeceğiz.” Bu öncelikli yapılacaklara bir hatırlatma da ben yapayım: Anayasa Mahkemesi kararlarına uyulsun mitingi yapılacaktı, ertelenen miting de hemen yapılmalı.

CHP genel başkanı Sayın Özgür Özel’in dediği gibi dürüst davranmak gerekirse önce emek mücadelesi, somut hak mücadelesi gündemde. Demokrasi emekle kurulur, emekle yaşatılır, bize sunulmuş lütuf değildir, bizim ellerimizle kurduğumuz dünyevi sistemdir. Şimdi demokrasi zamanı!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Birol Keskin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kim Olmalı?
Tüm anketler