90 Yıldır Sahnedeler…

Ne zaman “köy” dense aklıma; doğduğum, yaşadığım, gidip gördüğüm, kısa süre de olsa eğleştiğim onlarca, yüzlerce köy üşüşür. Sonra Ahmet Kutsi Tecer’in o unutulmaz dizelerini anımsarım: “Orada bir köy var, uzakta,/ O köy bizim köyümüzdür./ Gitmesek de tozmasak da/ O köy bizim köyümüzdür. (…..)” Sanırım Tecer ustanın aklından bile geçmemiştir onca dizesi arasından geriye bu şiirinin kalacağı.

Alırım Tecer’in dizelerini, doğduğum köyden çıkarım yola. Bir çırpıda koca yurt Anadolu’nun, çoğu bugün “köy” bile olmayan, yağmalanabilsinler diye “mahalle”ye çevrilen “köy”lerine ateş alımı da olsa uğrak veririm. Sonra Mustafa Necati’nin hepsine okul götürmeyi kurduğu, Hasan Âli Yücel’in İsmail Hakkı Tonguç’la el ele köy enstitülerini de var ederek yokluk, yoksunluk, yoksulluk batağından kurtulmaları için bir ömür çalıştığı köyler düşer aklıma. Sonra halkın varını yoğunu elinden alanlar, bununla yetinmeyip köy(lün)ün yalnız kendine değil hepimize yeten üretim çabasını bitirenler düşer aklıma.

Halkevleri, halkodaları, köy enstitüleri… Bugün hiçbiri yok. Okulları kapatılan köylerin şimdi ne ekecek tohumu ne ekilecek tarlası var ne çalıştırabileceği tarım aracı… Şu bile bile eriştiğimiz “çiğ çağ”, böyle giderse neredeyse her tarlaya, bağa bahçeye birbirinden çirkin beton yapılar dikecek.

Evet, haklısınız; tablo hiç de iç açıcı değil ne ki hayat da bir yanıyla direniyor bütün bu kötülüğe… İnsan, yönetim katlarından yükselen zora karşın ışığını yakmaya, diri tutmaya da çabalıyor işte.

Bunları söyleyince de kendimizi bir anda Urla’nın Bademler köyünde buluyoruz.

90 Yıldır Sahnedeler…

Cumhuriyet daha beş yaşına bile erişmemişken bir öğretmen atanıyor köyün okuluna: Mustafa Anarat. Mustafa öğretmen Bademler halkının yüreğinde yaşattığı, sokağını dolduran oyunları bambaşka bir sahneye taşımanın adımlarını atıyor. Ve 1932’de tiyatronun ışığı başka türlü yanmaya başlıyor Bademler’de. Arkası da geliyor. Gündüz tarlada, bağda bahçede, kırda bayırda; gece tiyatroda bir hayat sürüp geliyor Bademler’de. Bademler Köy Tiyatrosu, 1960’larda salonuna da kavuşuyor. 1980 sonrasında Kültür Sanat Derneği doğuyor. Ve her yıl 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde sahneden, yepyeni bir oyunla selamlamayı gelenek haline getiriyor Bademler sakinleri.

***

Bu Tiyatro Günü’nde yine, 1990’lı yıllardan bu yana kendimizi ailecek sakini saydığımız Bademlerdeydik. Ariel Dorfman’ın yazdığı, Haluk Işık’ın yönettiği “Ölüm ve Kız”ı sahneleyecek tiyatromuz. Sahneye ilkin Kültür Sanat Derneği Başkanı Ahmet Ak geliyor. Bu yıl perdeyi iki gün geç açtıkları için özürlerini iletiyor. Ve o büyük çabanın, oyunun hazırlanış sürecinin ayrıntılarını paylaşıp sahneyi, Bademler Köy Tiyatrosu’nun Tiyatro Günü Bildirisini seslendirmek üzere genç oyuncu Bahar Burcu Bulut’a bırakıyor. 91 yaşındaki bu genç tiyatromuzun yönetmeni Haluk Işık’ın kaleme aldığı bildiriyi soluklarımızı tutup dinliyoruz. Haydi, siz de duyun sesini Bahar Burcu’nun:

Büyük yazar Turgut Özakman tiyatroyu: “İnsanı insana insanla ve insanca anlatma sanatı” olarak tanımlar. İnancında ve hayata bakışında “insan”ı saygıyla selamlayan bir kültürün, bu kültürü yaşayan ve yaşatan köyümüzün tiyatrosu olarak, yaptığımız ve yapacağımız iş budur ve öyle de kalacaktır.

Bu bize, 1932’de Mustafa Anarat öğretmenimizden, ona yoldaşlık yapanlardan, köyümüz mezarlığında birer onur anıtı gibi yatanlardan kalan mirastır. Bir köyün geleceğini oluşturan bir Cumhuriyet öğretmeniyle onu ve işini bağrına basıp yaşam tarzı edinenler… Yeryüzünde hiçbir köy böyle tanımlanmadı. O köyün adı Bademler’dir.

Hayır, biz mahalle değil; doğası, ekmeği aşı, yakması semahı, ekonomisi, insan yapısı, kültürel birikimi ve yüzyılların mirasıyla Bademler Köyüyüz. Köyümüzün kültürel ve sanatsal anlamda en önemli marka değerlerinden biri ve Türkiye’nin ilk kurumsal Köy Tiyatrosu olan, kuruluşunun 100. yılına doğru yürüyen Bademler Köy Tiyatrosu’yuz.

Sevgili ülkemiz ve gözbebeğimiz Cumhuriyetimiz demokratik, çağdaş, laik ve sosyal hukuk devleti olarak yaşayacaksa, bunun kültür ve sanat alanındaki göstergelerinden ve savunucularından biri de biz olacağız. Bu kadim ve saygıdeğer zincir asla kopmayacak. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün atalarımızın hatır ve hatıraları önünde söz veriyoruz.

Ülkemiz ve yeryüzü kuşkusuz güzel bir süreçten geçmiyor. Ama hepsini aşmaya bir semahımız, sahnemizden bir selamımız yeter.

Bize yoldaş olacak herkese, her güzel yüreğe kapımız, gönlümüz, emeğimiz açıktır. Bugüne kadar maddi ve manevi olarak bizi destekleyen, işimizin, heyecanımızın ve duruşumuzun yoldaşı olan herkese gönülden teşekkür ediyoruz.

Köy Tiyatrosu kavramını yozlaştırmamak, geçiştirmemek ve geleceğe taşımak hepimizin görevidir. Sizi bu büyük yolculuğun parçası olmaya çağırıyoruz.

Yeryüzü, ülkemiz, kentimiz, köyümüz için… Bu davet bizim.

Buyurun, geleceğe karşı sorumluluğumuzu birlikte yerine getirelim.

27 Mart Dünya Tiyatro Günümüz kutlu olsun.

Hoş geldiniz, onur verdiniz!

***

90 Yıldır Sahnedeler…

Ve dakikalar süren alkışlar altında; hepimizi derinden sarsan, heyecanla ve yer yer kederle kuşatan çığlık çığlığa bir oyunla baş başa kalıyoruz. B. Günışığı Yücel, Emrah Kurtoğlu, Remzi Yaradan; oyunun her saniyesinin hakkını başarıyla veriyorlar.

Oyunu izlerken son yıllarda özellikle İzmir’in köylerinde yaygınlaşan tiyatro topluluklarını ve onların yolunu açan Bademler Köy Tiyatrosu’nu bu etkisi dolayısıyla da yürekten alkışlıyorum.

Bizim Güncel Kitaplarımız

Çocuk-Gençlik

1 Dadı Eftalya’nın Pembe Misketi, Hanzade Servi, roman, Bilgi

2 Günlerden Bir Gün, Hatice Demir, Resimleyen: Ahmet Uzun, roman, Günışığı

3 Ay Anne Bak Ay İçimden Dolanıyor, Y. B. Yurdakul, öykü, Cumhuriyet Kitapları

4 Bıçaksırt’ın Dönüşü, Ayşen Aydoğan-Derya Göker, roman, Sadık Uygun

5 Yezuk’un Çocukları, Tufan Çapar-Hasan Karaca, roman, Sadık Uygun

6 E-Ma Çocukları, Dilge Güney, roman, Altın Kitaplar

7 Çizgi Romanın Şifresi, Nursel Çetin-Eşref Karadağ, roman, Sadık Uygun

8 Montsuzlar, Ömer Açık, roman, Günışığı Kitaplığı

9 Sihirli Harita, Fatih Erdoğan, roman, Mavibulut

Yetişkin

1 İnci Sabrıyla Geçtim Yanınızdan, Buket Düzgen, şiir, Pikaresk

2 Kelime Ağaçları, Selma Tonay Elhan, öykü, Yakın

3 Sonra Bırakıp Gittim O Yalnızlığı, Yasin Erol, şiir, Pikaresk

4 Sınır, Kerem Işık, öykü, YKY

5 Nesini Söyleyim, Burhan Şeşen, yazılar, BİZ Kitap

6 Düzenbaz Muhit, Ahmet Önel, öykü, H2O Kitap

7 Sin, Türker Ayyıldız, roman, Sel Yayıncılık

8 Balıklardan Fal Tuttum, Berrin Yelkenbiçer, öykü, Yakın

9 Giden Gidene, Ahmet Ordu, öykü, Duvar

Çizgilik/ Murteza Albayrak

90 Yıldır Sahnedeler…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yunus Bekir Yurdakul - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir'de Toplu Ulaşımdan Memnun musunuz?

Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml