TKDK - IPARD III Takvimini Açıkladı

Kırsal alanda tarımsal işletmelere dönük yatırım yapmak isteyen yatırımcıların çok uzun zamandır  beklediği  IPARD-III takvimi  nihayet açıklandı. 

TKDK - IPARD III Takvimini Açıkladı

İlk Çağrı M3-Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanmasıİle İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar 

Açıklanan çağrı takvimine göre ilk çağrıya 21 Mart 2024 tarihinde çıkılacak. İlk çağrının konusu eski kodu 103 yeni kodu M3 olan Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanmasıİle İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar. Bu başlık altında ne yatırımları var buna bir göz atalım.

  • Süt işleyen işletmeler,
  • Kırmızı et işleyen işletmeler,
  • Kanatlı Eti İşleyen İşletmeler,
  • Su ürünleri işleyen işletmeler,
  • Meyve sebze işleyen işletmeler bu başlık altında toplanmıştır.

M3 koduyla yayınlanan Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanmasıİle İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar başlığı altında yukardaki konularda yatırım yapmak isteyen  yatırımcıların yatırımları desteklenecektir. Bu çağrının bütçesi toplamda 66 milyon avrodur. Bu fonu 81 ile böldüğümüz de il başına 1 milyon avro bile düşmediği gayet anlaşılabilir durumda.

IPARD III nedir?

IPARD III takvimine geçmeden önce IPARD III süreciyle ilgili hafızamızı tazelemekte yarar var. Avrupa Birliği 2007-2013 yıllarına ait bütçe dönemiyle birlikte aday ülkelere sağladığı mali yardım mekanizmasında değişikliğe gitmiş, bu değişiklikle aday ve potansiyel aday ülkelere yapılan mali yardımlar Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) adı altında birleştirilmişti. IPA’nın temel amacı, aday ülkelerin AB’ye tam üyelik sürecinde AB değerleri, standartları, politikaları ve uygulamalarına uyum sağlamalarına yardımcı olmak için siyasi, kurumsal, hukuki, idari, sosyal ve ekonomik reformları desteklemek. IPARD ise bu amacın kırsal alan için tarımsal ve kırsal kalkınmaya yönelik yatırımların desteklenerek Avrupa standartlarına getirilmesini amaçlayan bir destek programıdır. IPARD (InstrumentforPre-Accession Assistance Rural Development) Türkçesi kırsal kalkınma alanın da Avrupa birliğine katılım öncesi destekleme programı yani daha da Türkçesi ben yaşlandım artık kendi gıdamı bile üretecek iş gücüm kalmadı benim adıma hayvan çiftliklerini sen kur, sebze meyve işlem tesislerini, kırmız et kanatlı hayvan tesislerini sen kur ama benim standartlarım göre kur, ben de sana para vereyim. Bu parayı da bu standartlara göre işletme kuracak yatırımcılara dağıt.

TKDK nedir?

TKDK  “Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ” ülkemizin Avrupa Birliğine katılımıöncesi kırsal kalkınma alanında Avrupa Birliği fonlarınca desteklenecek yatırımları koordinasyonunun sağlayan kurumdur. Bağımsız bir kurum olan TKDK Avrupa birliği standartlarına göre çalışır, denetim ve uygulama mekanizmalarında gayet katı ama adaletlidir. Varlık amacıülkemizin kırsal kalkınmasını Avrupa Birliği standartlarına getirmek yine bu amaçla Avrupa Birliğinden sağlanan fonu layıkıyla ve hakkaniyetle dağıtmaktır.

2024 IPARD-III Bütçesi-DağFare mi Doğurdu?

Meseleye bu kadar ağır bir giriş yapmamın sebebi şu; kırsal alanda tarımsal işletmelere dönük yatırım yapmak isteyen yatırımcılar yaklaşık 2 yıldır çağrıya çıkmayan TKDKnınçağrıya çıkmasını bekliyorlardı. Bu durum  yatırımcılar nezdinde büyük bir beklenti oluşturmuştu. Ancak beklenen olmadı.

Evet, maalesef dağ fare doğurdu. Biz biliyorduk ama gözümüzle görünce ve bu doğuma şahit olunca gene de irkildik. Şöyle ki IPARD-I Programı Kapsamında %75i ABden %25i ulusal kaynaklardan olmak üzere toplam 1 Milyar 165 Milyon Avro fon; 42 ilde faydalanıcıların kullanımına sunulmuştu. Bu fon IPARD-II Programında 795 Milyon Avro seviyesine çekilmişti. IPARD III de bu fon 450 Milyon avro olacağı açıklanmıştı. Daha da ilginci yararlanacak il sayısı 42 den 81 ile çıkarıldı. Siyasi bir karar olarak duran bu radikal genişleme kararı Avrupa Komisyonunun pek hoşuna gitmedi. Çünkü denetimlerde ve fonun kullanılmasında çok hassas davranan Avrupa TKDKnın henüz teşkilatı bile olmayan illerde bu denetimleri ve uygulama sürecini nasıl yöneteceği konusunda endişeli olduğunu açık açık ifade etmiş ve bu nedenle de bu genişleme kararını onaylamamıştı ki, bu karar hala onaylanmadı.

Genişleme Kararı Onaylanmamışken Bu Takvim Nasıl Açıklandı?

Avrupa birliğinin onaylamadığı genişleme kararına rağmen takvim nasıl açıklandı hemen ona da değinelim. Şöyle açıklandı altında bir küçük dip not ile, dipnot aynen şöyle diyor;

Kurumumuza sunulan proje başvurularının inceleme süreçlerine ivedilikle başlanacak olmakla birlikte; desteklenecek projelerin duyurulması ve hibe sözleşmelerinin imzalanması;

– Programın 81 ilde uygulanmasına yönelik program değişikliğinin, Avrupa Komisyonu tarafından resmi olarak onaylamasının,

– Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı 2021-2027 Dönemine (IPARD III) yönelik Finansman Anlaşması’nın Resmi Gazete de yayımlanmasının ardından gerçekleştirilecektir.

Söz konusu hususlardaki gelişmelere ilişkin TKDK tarafından kamuoyuna gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

Yani siz projeleri hazırlayıp sunun ama Avrupa Komisyonu genişleme kararını kabul etmezse biz bunları ret ederiz. Yani daha da kısacası “Kervan yolda düzülür”.

İzmir ve Muğla İllerinden TKDK Yatırımı Yapacak Yatırımcılar Dikkat!

Ege’de İzmir ve Muğla illeri TKDK kapsamı içinde değildi. TKDK Ege illerinden Aydın Denizli Uşak Kütahya ve Manisa illerinde konuşluydu. Bu durumda yukardaki dipnotu dikkate alacak olursak İzmir ve Muğladan proje sunacak olan yatırımcıların projeleri genişleme kararının Avrupa Birliği tarafından henüz onaylanmadığını bilmeleri gerekiyor. Yani bu kadar masraf edip proje hazırlayacaksınız ve bu projeyi hazırlarken desteklenecek iller kapsamında olup olmadığınızı dahi bilmeden bu harcamaları yapacaksınız. Burada biraz düşünmek gerekiyor sanırım.

TKDK - IPARD III Takvimini Açıkladı

TKDK’nın mevcutta konuşlu olduğu iller

Şimdi Ne Olacak?

Evet, şimdi gözler 21 Mart 2024 te açıklanacak ilk çağrıda bakalım bu çağrıda IPAR IIden ne gibi farklılıklar göreceğiz. Aslında içerik net ama resmi açıklamayı görelim ona göre çağrıyı değerlendirelim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adem Toy - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir'de Toplu Ulaşımdan Memnun musunuz?

Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml