İran, Filistin, Fenerbahçe ve bayram notları…

İsrail İran’ın Şam büyükelçiliğini bombaladı. İran nere, İsrail nere, Suriye-Şam nere!? Savaş böyle bir şey; Sınır tanımıyor ve İsrail’in Filistinlilere yaptığı zulüm karşısında kural, ahlak, izan, merhamet de tanımıyor. Tarih şahit olsun ki İsrail’i yöneten Siyonist zihniyet, soykırımdan yargılanıp ceza alacak ve tarihin çöplüğünde yer alacak. O günü, o günleri görür müyüm, görür müyüz bilemem ama binlerce yıllık tarih birikimi, okuduğum, gördüğüm bana bunu öğretti. İsrail’de, Dünyada ve Türkiye’de Siyonizm protesto ediliyor. Zulümle abad olunmaz! Zulümle abad olanın sonu berbad olur!

İran, Filistin, Fenerbahçe ve bayram notları…

İran’ın İsrail’e savaş ilan edeceği flaş haber olarak geçti. Oysa açıkça ilan edilse ne olur edilmese ne olur, fiilen savaş var zaten. Savaşın bölgesel nedenler olsa da bu nedenleri kaşıyan, kışkırtan ve böl-parçala-yönet stratejisini uygulayan emperyalizmi suçluyorum hep. Ben emperyalizmi suçlayınca bazı arkadaşlarım, “ama o coğrafyada yaşayanların hiç mi kabahati yok, emperyalizmin oyununa gelmesinler o zaman” diyorlar. Doğru söze ne denir? Aynı coğrafyada yaşayanlar birbirlerinin komşuları ve taaa okyanus ötesinden gelenler komşuları birbirine kırdırıyor.

İran, Filistin, Fenerbahçe ve bayram notları…

Bu koşullar altında, bu önyargılarla İran gezisi yaptım! Evet, evet bu yeni yılda yani bu NevRuz’da, yeni günde kışın bitip baharın gelişinin müjdelendiği, bütün dünya halklarının gece ve gündüzün eşitlendiği 21 Mart’ta ve benim yeğenim Arda’nın doğum gününde ben Birleşmiş Milletler Unesco tarafından Dünyanın Kültürel Mirası koruma listesine alınan Havreman’da Nevruzu kutladım!

İran, Filistin, Fenerbahçe ve bayram notları…

İran bizim komşumuz ve ben ne kadar önyargılıymışım ki yüzümüzü batıya dönerken komşumuzu unutmuşuz, üzüldüm, utandım ve neden daha önce İran gezi turu yapmadım diye hayıflandım. Doğuya, İran’a batının, Amerika’nın bizi nasıl görmemizi istiyorsa, onlar hangi gözle görüyorsa bizi de o gözle görmemizi istedikleri için önyargılı oluşumdan utandım. Oysa sınırlar ne ki?! Tebriz’de hemen herkesle çok rahat konuşabildim, çünkü evet çünkü onlar da Türkçe konuşuyorlardı! Hatta kimileri Azeri denmesine bile içerleyip biz Türküz diyorlardı. İran’ın federasyon şeklinde yönetildiğini bilmiyordum. İran Ostan adı verilen eyaletlere ayrılmış, her birinde merkezi idarenin valisi bulunuyor ve kendine özgü sistemi var. İran Azerbaycanı, İran Kürdistanı, İsfahan, Horasan, Gülistan vs. eyaletleri-Ostanları var. Şaşırmadım dersem yalan olur. Herkes kendi dilini konuşuyor, kendi inancını yaşıyor. İnsanları sıcak kanlı ve misafirperver, evlerini, sofralarını açıyorlar. İzlenimlerimi isterseniz daha sonra ayrıntılı yazayım.Komşularımızla nasıl düşmen oluruz, nasıl savaşırız, asla olmaz, olmamalı.Tebriz, Urumiye, Mahabad, Senendec, Havreman ve diğer bölgeler, karlı dağların koyaklarından yükselen dumanlar gibi burnumda tütüyor. Uluslararası sanatçı Tara Jaf ’ı dinliyorum, 2500 metre rakımda kara saplandığımızda dozerlerin gelip bizi kurtarışı görüntüleri eşliğinde.

İran, Filistin, Fenerbahçe ve bayram notları…

                                 *   *   *

Fenerbahçe Spor Kulübü yine tarih yazdı!Fenerbahçelilerin dilinden, Fenerbahçelilerin sesinden dinleyelim:

“Bu doğrultuda Fenerbahçemiz, uğratıldığı tüm adaletsizliklere 2 Nisan 2024 tarihinde rekor sayıda (23 bini aşkın) kongre üyemizin katılımı ile Olağanüstü Genel Kurul düzenleyerek bir yol haritası belirlemiştir.”

“Kazanmak için değil doğruları savunmak için sahaya çıktığımız bugünde, tavrımızı özetlemek adına vurgulamak istediğimiz şey şudur ki;

“Sadece futbolda değil yarıştığımız her branşta 117 yıllık mazisiyle Türk sporuna hizmet eden,müzesinde alınterinin, emeğin izlerini taşıyan binlerce kupası olan,30 milyon taraftarıyla ülkesinin milli değerlerini benliğinde hissedenDünyanın En Büyük Spor Kulübü olarak, dün olduğu gibi bugün ve yarınlarda da dik durmaya devam edeceğiz.”

Fenerbahçe Futbol A takımı 7 Nisan 2024 tarihinde Galatasaray ile oynadığı Türkiye Süper Kupa Final müsabakasında sahadan çekildi.

Fenerbahçe Spor Kulübü, ülkesinde son 20 yıldır adaletsiz futbol düzenine karşı mücadele veriyor. Sportif ve hukuki bir çok alanda mücadelesini sürdüren Fenerbahçe camiası verilen ve verilmeyen kararlar ile Türk futbolunda adaletsiz sisteme karşı bir duruş sergiliyor.”

Ben Fenerbahçeliyim, kızım Galatasaraylı, yeğenim Beşiktaşlı. Kütüğüm Bursa’da Bursasporluyum, İzmir-Karşıyaka’da oturuyorum, KafSinKaf(KSK)lıyım, sporda kardeşliğe inanıyorum.

Sayın Fenerbahçe başkanı Ali Koç’tan İstanbul’da Kadıköy’de Galatasaraylı baba kızı darbeden Fenerbahçe taraftarı gençlere gereken yaptırım ve bilinçlendirme yapılmasını ve  Fenere yakışır şekilde Galatasaraylı baba kıza sahip çıkıp yanlarında olunduğunu bildirmelerini istiyorum, talep ediyorum.

                                          *   *   *

Bir Ramazan daha sona erdi ve çocukluğumuzun Şeker Bayramına, Ramazan Bayramımıza kavuştuk. İslami kurallara göre durumu sağlığı müsait olanlar 30 gün oruçlarını tuttular. Oruç siyam, saim demektir. Durgunlaşma, arınma, nefsine hakim olma, anlamlarındadır. Ruze, oruze, oruç demektir. Hristiyanlıkta, Musevilikte, Budizmde, Hinduizmde, Taoizmde, Jainizmde, Maniheizmde, Keltlerde, Yunanlılarda, Romalılarda hep oruç vardı.

Nefsimize hakim olma sadece bir ay değil her zaman olması gereken. Sadece yeme içme ile sınırlı değil her konuda nefsine hakim olma vardır. Doğaya saygı, hayvanlara saygı, talan, yağma yapmama, aç gözlü olmama, başkalarının hakkına saygı oruçtur, saimdir, nefs’tir, ibadettir.

Güzel duygularla nice bayramlar diliyorum sevgili okurlarım, büyüklerim, küçüklerim, akranlarım, iyi insanlarım. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Birol Keskin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir'de Toplu Ulaşımdan Memnun musunuz?

Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml