Yeni nesil KOSGEB destekleri nasıl olacak?

KOSGEB destekleri özellikle yeni girişim yapacak olan küçük işletmeler için can suyu olma niteliğini koruyor. Kredi faizlerinin bu denli yüksek olduğu günümüzde yeni bir iş kuracak girişimcilerin gözü kulağı KOSGEB desteklerinde yapılacak olan güncellemede. 13 Ocak 2024 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan KOSGEB destek programları yönetmeliğinin güncellenmesi, girişimcileri ve yatırımcıları heyecanlandırmıştı. KOSGEB Başkanlığı ile yaptığımız tüm görüşmelerde KOSGEB desteklerinin bugün yarın güncelleneceği bilgisi bize veriliyordu. Çünkü ülkemizde son yıllarda aşırı artan enflasyon 4 yıl önce anlamlı olan bu destekleri günümüzde neredeyse anlamsız hale getirdi.

Mevcut Durumda KOSGEB Girişimcilik Destekleri Ne Kadar?

Mevcut durumda şahıs firmaları için 5.000 TL olan kuruluş desteği, sermaye şirketleri (limited, anonim şirket) için 10.000 TL olarak uygulanmakta. Mevcut durumda performans desteği olarak bilinen personel desteği yıllık 3 personel için 20.000 TL olarak uygulanmakta. Performans desteği 2 yıl üst üste verilmekte ve toplamda 40.000 TL olmaktadır. Eğer girişimci genç girişimci, kadın girişimci, şehit yakını, gazi veya engelli ise bu destek yıllık 5.000 TL artmakta ve iki yıl için ilave 10.000 TL daha ödenmektedir. Şu ana kadar içinizden gerçekten bu rakamlarla girişimcilik yapılabilir mi dediğinizi duyar gibiyim. Evet haklısınız. Girişimcilik desteklerinden eğer imalat ve öncelikli teknoloji alanlarında bir girişiminiz olacaksa o zaman makine-teçhizat desteği devreye giriyor. Bu destek miktarı da düşük teknoloji nace kodları için 100.000 TL orta-yüksek nace kodlar için 200.000 TL yüksek teknoloji nace kodları içinse 300.000 TL olarak uygulanıyor. Evet, günümüz şartlarında bu rakamlara da neredeyse bir makine almak imkânsız. Hal böyle olunca herkes girişimcilik desteklerinde bir artış bekliyor.

2024 Yılında KOSGEB Girişimcilik Destekleri Ne Kadar Olacak?

Bu yazımızın yazıldığı tarihe kadar henüz açıklanan bir rakam yok sizler gibi bizlerde bu destek artışını merakla bekliyoruz. Yetkililerle yapmış olduğumuz görüşmelerde 2023 Aralık denilmişti ama 2024 Nisan ayına geldik henüz destek artışı ile ilgili bir açıklama gelmedi. Geçmiş yılların analizini yaparak yapılacak olan artışın ne kadar olabileceğini tahmin etmeye çalışalım.

Bu sorunun cevabını bulmak için 1 Mart 2020 yılında açıklanan girişimcilik destekleri açıklandığından asgari ücrete ve dolar kuruna bakarak bir hesap yapabiliriz.

1 Mart 2023 günü dolar kurunun 6.85 TL olduğunu görüyoruz. Yani bu destekler açıklandığında düşük teknoloji seviyesinde makine ekipman almak isteyen bir marangoz ustası o günün parası ile100.000 TL’ye karşılık gelen 14.598 dolar destek alabiliyordu. Dolar kurundan bunu bugünkü TL kuruna çevirecek olursak, bugünkü parayla 439.416 TL destek alabilirdi demek yanlış olmaz.

Başka bir destek unsuru olan performans desteğini o günkü asgari ücret üzerinden kıyaslayalım. O tarihte asgari ücretin net 2.324 TL olduğunu görebiliriz. O tarihte 40.000 TL olan performans desteği o gün itibariyle 17 asgari ücrete tekabül etmekteydi. Yani bugünkü rakamla güncelleyecek olursak geleneksel girişimcilikte ve ileri girişimcilikteki performans desteğinin 289.000 TL olması gerektiği basit bir hesapla anlaşılabilir. Bu hesaplardan da anlaşılabileceği üzere mevcut destekler mevcut ekonomik koşullarda çok düşük kalmaktadır. Yeni yapılacak düzenleme ile yeni nesil girişimcilik desteklerin en az bu oranlara gelse dahi aslında dişe dokunur bir destek olabileceği değerlendirilebilir.

KOSGEB Mevcut KOBİ’lere Dönük Destekleri Nasıl Olacak?

Yaygın bilinen bir yanlışın aksine KOSGEB sadece girişimcilere destek olmuyor. KOSGEB işini büyütmek isteyen, işini yurt dışına açmak isteyen, AR-GE Ür-Ge ve inovasyonla işine katma değer katmak isteyen tüm KOB’lerimizinde yanında. Bilindiği üzere 6 Ekim 2023 tarihinde KOSGEB başkanı değişti. Yeni KOSGEB başkanı Ahmet Serdar İBRAHİMCİOĞLU oldu. Ahmet Serdar İBRAHİMCİOĞLU’nun kariyerine ve değişik yerlerde yapmış olduğu söylemlere ve bizim şahsi olarak kendisi ile ve diğer KOSGEB yetkilileri ile yapmış olduğumuz görüşmelere bakarak yeni nesil KOSGEB desteklerinin nasıl olacağı konusunda bir fikir yürütmek mümkün.

Bu zamana kadar edinmiş olduğum izlenimi maddeler halinde sıralayacak olursak;

1. KOSGEB artık geleneksel sektörlere destek vermeyi, uzmanlarını geleneksel sektörlerden gelen proje dosyaları ile meşgul etmeyi istemiyor.

2. Teknoloji seviyesi orta-yüksek ve yüksek seviyedeki sektörlere daha çok destek vermeyi istiyor.

3. Kapasite artırımı için KOBİGEL Yeşil sanayi Destek Programı üzerinden başvuru yapacak firmaların öncelikle yalın dönüşüm veya dijital dönüşümle ilgili çalışmalar yapmış olmasını sonra kendisinden makine ekipman desteği istemesini bekliyor.

4. Ar-Ge Ür-Ge ve İnovasyon destek projelerinin TÜBİTAK’a kaydırılmasını istiyor.

5. Bundan sonraki desteklerde düşük hibeden ziyade, daha yüksek miktarda geri ödemeli faizsiz kredi şeklinde destek vermeyi planlıyor.

6. Yeni nesil KOSGEB desteklerinde Yeşil Sanayi Destek Programı başı çekecek gibi görünüyor

KOSGEB Başvuru Koşulları Neler Olacak?

Daha önceden olduğu gibi yeni nesil KOSGEB desteklerinde de programdan programa başvuru koşulları değişeceği değerlendirilmektedir.

Girişimcilik Desteklerinden Yararlanmak İçin KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Şart!

Girişimciler KOSGEB desteklerinden faydalanabilmeleri için daha önceden olduğu gibi girişimcilik eğitim belgesi almak zorundalar. Girişimcilik eğitim belgesi e devlet üzerinden girilerek basitçe alınabilen bir belgedir. Bu belge alınmadan şirket açılışı yapıldığı takdirde o girişimci hiçbir girişimcilik desteğinden faydalanamamaktadır.

Mevcut işletmeler için KOSGEB Başvuru Koşulları Neler Olacak?

Mevcut işletmelerin işletme ölçeği açılacak programdan yararlanmada birinci kıstas olarak önemini korumaya devam edeceğini öngörüyoruz. Daha önceki desteklerde programın destek unsuru destek miktarına göre işletmeler programa başvuru yapabilmektedir. Mikro işletmeler için ayrı çağrı küçük işletmeler içinse ayrı çağrıya çıkılmaktadır. Burada firmaların borç ödeme gücünü gösteren cari oran nakit oran likidite oran finansal kaldıraç düzeyi gibi rasyolar o firmaların proje başvurularında etkili olacaktır. Çünkü artık KOSGEB sadece hibe değil geri ödemeli yüksek bütçeli destekler vermekte ve haliyle desteklediği KOBİ’ni almış olduğu faizsiz krediyi geri ödeyebileceğinden emin olmak istemektedir.

Sonuç olarak

KOSGEB ülkemizde hala KOBİ’ler için vermiş olduğu desteklerle en önemli destek kurumudur ve burada girişimcilerimizin kurmuş olduğu KOBİ’lerimizin ayakta kalma imkân ve kabiliyetlerinin arttırılabilmesi için destekler vermeye devam edecektir. Ayrıca mevcut KOBİ’ler içinse yüksek miktarlı faizsiz kredilerle firmaların nakit ihtiyaçlarını karşılayıp onların uluslararası arenada rekabet gücünü arttıracak destekler vereceği değerlendirilmektedir. Burada önemli olan KOBİ’lerimiz o destek açıklandığında o program için ne kadar hazır oldukları belirleyici faktördür. İşte burada doğru bir danışmanla geleceğin doğru kurgulanıp hangi yatırımlara ihtiyaç var bu yatırımlar için hangi destek programından istifade edilebilir sorularının cevapları daha en baştan verilmesi gerekmektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adem Toy - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir'de Toplu Ulaşımdan Memnun musunuz?

Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml