Hem altın madeni hem de Çamlı Barajı olur mu?

Hem altın madeni hem de Çamlı Barajı olur mu?

İzmir İli, Güzelbahçe İlçesi sınırları içerisinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi (İZSU Genel Müdürlüğü) tarafından yapılması planlanan ‘Çamlı Barajı ve Malzeme Ocakları Projesi’ile ilgili olarak hazırlanan ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) tarafından incelenerek son şekli verilmiş olup, söz konusu rapor halkın görüş ve önerilerini almak üzere ÇED Yönetmeliği'nin 14.Maddesi (1) no'lu bendi kapsamında Bakanlıkta ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nde on (10) takvim günü görüşe açılmıştır. Bakanlığa/Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'ne iletilen görüşler projeyle ilgili karar alma sürecinde dikkate alınacaktır. Görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na veya İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine müracaat edilebilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur”

Bu duyuru, https://eced-duyuru.csb.gov.tr/eced-prod/duyurular.xhtml linkinde 4 Nisan 2024 tarihinde yayımlandı. Efemçukuru Altın Madeni yüzünden yaklaşık 20-25 yıldır yapımı engellenen Çamlı Barajı Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu’nun nihai kabul edildiği duyurulmuş. Bu durumda 15 Nisan Pazartesi günü itibariyle itirazlar alındı. Bu aşamadan sonra Bakanlık tarafından ya ÇED olumlu ya da ÇED olumsuz kararı verilecek.

Daha önce defalarca yazdım. İzmir’in damında, Menderes’in Efemçukuru Köyü’nde (kanuni olarak mahalle) 1 Haziran 2011 tarihinden bu yana altın madeni işletiliyor. Uluslararası Altın Madeni şirketlerinden Eldorado Gold Corporation’ın  Türkiye’deki uzantısı olan Tüprag Metal Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından işletilen altın madeni kapasitesini artırmış vaziyette faaliyetini sürdürüyor. Son haberlere göre kapasitesini daha faza artırmak için arama faaliyetlerine devam ediyor.

İzmir’in en önemli yüzeysel su havzası içinde yer alan ve yaklaşık 300 bin kişinin ihtiyacını karşılaması öngörülen Çamlı Barajı, şimdiye kadar bu madenin kirletme riski nedeniyle DSİ eliyle Ankara’daki merkezi yönetim tarafından engellendi. Şimdi duyurusu yapılan nihai ÇED raporunda bu olay şöyle anlatılıyor; “hazırlanan ÇED Raporu 17.09.2018 tarihinde sunulmuş ve 24.05.2019 tarihinde yapılan 1. İnceleme Değerlendirme Kurulu Toplantısı’nda Tarım ve Orman Bakanlığı, DSİ Etüt, Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanlığı 05.07.2019 tarih ve 430145 sayılı görüşleri doğrultusunda süreç durdurulmuştur.” Pekiyi şimdi ne oldu da altın madeni kapasitesini artırarak çalışmasını sürdürürken Çamlı Barajı’na yol verildi? Raporda bu konu şöyle açıklanıyor; “Geçen süre zarfında Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Etüt, Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanlığı’nın 24.05.2023 tarih ve 3453742 sayılı görüşlerinde “..Çamlı Barajı ÇED süreci kapsamında gündeme gelen, söz konusu barajın ve uzun mesafeli koruma alanında yer alan altın madeni işletmesinin birlikte işletilmesine dair olumlu ve nihai görüşümüzün bildirilmesi istenmektedir.”

Görüldüğü gibi, nihai ÇED raporuyla “altın madeni ile Çamlı Barajı’nın birlikte olabilme” koşulları aranmış. Rapor bunu, Efemçukuru Altın Madeni’ne ilişkin bilgileri şirketin web sayfasından alınmış güncel olmayan verileri kullanarak yapmaya çalışmış. Örneğin, raporda  Efemçukuru Altın Madeni’nin faaliyet süresinin 9,5 yıl, işletilebilir rezervin 2,5 milyon ton olduğu yazılı. Raporda da yazılı olduğu gibi maden 1 Haziran 2011 tarihinde faaliyete başladığına göre,  9,5 yıllık faaliyet süresine göre madenin Ocak 2021’de kapanması gerekmez miydi?  Pekiyi bu tutarsızlık nereden geliyor? Bilgiler 31 Aralık 2012 tarihinde ÇED olumlu kararı verilen kapasite artırımı öncesi projeye ait bilgiler de ondan. Kapasite artırımı ile madenin faaliyet süresi 17 yıla, işletilebilir rezerv de 8,5 milyon tona çıktı.

Rapor herkesçe bilinen aktüel bilgilerden de yoksun. Örneğin, raporda altın madeni işletmesine ilişkin olarak “Cevher zenginleştirmesi gravite ve flotasyon teknikleriyle yapılmakta ve elde edilen altın konsantresi, ileri zenginleştirmenin yapılması amacıyla Uşak Ulubey’deki tesise göderilmektedir,” denilmektedir. Bu bilgi de yanlış. Flotasyondan sonra elde edilen konsantre Uşak’a değil, Çin’e gönderiliyor.

Raporda; “Çamlı Barajı drenaj alanında uzun mesafeli koruma alanı sınırları içinde altın cevheri çıkarmak ve zenginleştirme işlemi yapmak üzere TÜPRAG Madencilik tarafından inşa edilmiş olan ve halen çalışmakta olan bir madencilik tesisi bulunmaktadır. Bu tesis kapsamında Çamlı Barajı uzak mesafeli koruma alanı içinde kalan sürekli akışı bulunmayan bir yan dere niteliğindeki Kokarpınar Deresi üzerinde, sedimantasyon havuzu olarak bir su depolama tesisi inşa edilmiştir. Tesis halen TÜPRAG Efemçukuru Altın Madeni işletmesi kapsamında hizmet vermektedir,” denilmektedir. Yıllarca İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) bu bilgilerden farklı tespit ve değerlendirmeler yapmaktaydı. EGEÇEP, Çevre Mühendisleri Odası, İzmir Tabip Odası ile diğer kişi ve kurumların altın madenine karşı açtığı davalara davacıların yanında katılan İZSU; ”Altın madeninin, yapılacak Çamlı Barajı’nın orta mesafeli koruma, ayrıca (Kokarpınar Deresi’ni kastederek) ‘dere mutlak’ alanında olduğunu” belirterek, “barajda birikecek suyu kirleteceğini söyleyerek itirazını dile getiriyordu. Şimdi ne değişti?

Raporda, şirketin web sayfasından alınan, maden güzellemesi niteliğindeki  eksik, yanlış bilgiler sonucunda “altın madeni işletmesinden Çamlı Barajı’na gelecek su miktarı açısından olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır,” denilebilmiştir.

Neler oluyor? İZSU, İzmir Büyükşehir Belediyesi; Efemçukuru Altın Madeni ile uzlaştı mı? Ağır metal kirliliğine yol açtığı pek çok bilirkişi raporu ile tespit edilen Efemçukuru Altın Madeni kapatılmadan, Çamlı Barajı yapılamaz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Av. Arif Ali Cangı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir'de Toplu Ulaşımdan Memnun musunuz?

Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml