Tarım ve gıda sektörü 2024 dünya ticaretini derinden etkileyecek

Tarım ve gıda sektörü 2024 dünya ticaretini derinden etkileyecek

Dünya ekonomisi son yıllarda yaşadığı şok gelişmelerle boğuşmaya devam ediyor. Pandemi, enerji krizi, Rusya-Ukrayna savaşı, ABD-Çin ticaret savaşları, İsrail-Filistin savaşı ve iklim krizi derken dünya ekonomisi de ciddi bir şekilde ayakta kalma savaşı veriyor.

Ülkeler bu gelişmelerden en az şekilde etkilenmek adına hamleler yapmaya çalışırken son tüketici ise artan gıda, konut ve enerji fiyatları ile artan temel ürünlerin çekirdek aile üzerindeki baskısını her geçen gün daha derinden hissetmeye devam ediyor.

2024 yılında ise tüm dünyada yükselen yöndeki bu fiyatların dünya ekonomisine de zarar vermeye devam etmesi muhtemel.

Tüm bu süreçte tüketici alışkanlıkları ve tercihleri de değişmeye devam ediyor. Yükselen trend ise sürdürülebilir bir dünyada sağlıklı ve uzun yaşam.

Hızla artan dünya nüfusunun; sürdürülebilir, adil, eşit ve güvenilir bir şekilde beslenebilmesi için tarımsal üretime ve gıdaya bağımlılığı daha da artarak devam ediyor. Konu uzmanları dünya nüfusunun 2050 yılına gelindiğinde, yaklaşık 10 milyar insana yaklaşacağını tahmin ediyorlar. Bu da tarımsal üretim yapanların dünya nüfusunu besleyebilmek adına daha çok gıda üretimi yapması gerektiği anlamına geliyor.

İklim krizi ile derinden etkilenen tarımsal üretimde hedefler, beklentiler ve trendler de durmadan değişiyor.

“Sürdürülebilir ve temiz dünya” önemli bir davranış şekli

En büyük güç; tüketici duyarlılığı. Ekonomide çok önemli yer tutan tüketici harcamaları sektörün en önemli etkileyicilerinden. Sayıları her geçen gün artan Z kuşağının  harcamalarında sürdürülebilir ve temiz bir dünya için çabalayan ürünler ciddi bir yer tutuyor. Bunu bir yaşam şekli olarak görüp öyle yaşamaya çalışıyorlar. Sürdürülebilir tarım için Ar-Ge ve İnovasyon, doğaya dayalı çözümler, çiftlikten sofraya kavramı, şeffaf, izlenebilir sistemler ve tedarik zinciri sektörler arası iş birlikleri olmazsa olmazlar.

İklim krizine karşı dirençli olmak

Değişen iklimsel verileri iyi etüt etmek, iyi yorumlamak ve bunu önlemeye yönelik hamleler yapmak önemli. Ancak bazı koşullar maalesef değişti. Değişen bu iklim koşullarına uygun çeşitleri belirlemek, tarımsal üretimi ona uygun yapmak ve kontrollü üretim sistemlerinde üretim yapmak gerekiyor.

Teknoloji desteği ile verimliliği artırmak

Tüm bu temiz üretimde verimliliğin artması çok önemli. Günümüzün önemli bir beklentisi ise verimliliği de teknoloji desteği ile arttırmak. İşte bu noktada dron teknolojisi, konumlama verisi, hassas teknikler, nesnelerin interneti, makine teknolojisi, akıllı çiftlikler, yapay zeka ve kısaca Agri-Tech karşımıza çıkıyor. Bu teknolojilerin geliştirilmesi ve üreticinin rahatlıkla alabilecek maliyetlere indirilmesi çok önemli.

Gezegene daha az yük bırakıp ürün kalitesini ve ömrünü uzatmak

Tarlada başlayıp, işletmede devam eden ve son tüketiciye ulaşana kadar süreçte devam eden çevresel ayak izini ve karbon salınımını aza indirmek son dönemlerin önemli konularından. Bu noktada özellikle paketleme teknikleri dikkatleri üzerine çekiyor. Çevresel ayak izini de en aza indirmek adına paketleme teknikleri ve teknolojisinin kullanılması ilgi çeken konulardan. Plastik yerine biyolojik ve parçalanabilen alternatifler öne çıkıyor.

Tedarik zinciri ve lojistik

Pandemi ile başlayan ve günümüzde devam eden süreç tedarik zinciri ve lojistiğin önemini iyiden iyiye arttırdı. Temel tarımsal taşımacılık sistemleri yükselen trendlerden. Kayıpların azaltılması ve israfın önlenmesi açısından da taşımacılık sistemleri önem arz etmekte.

 Son yıllarda dünya gıda taleplerini en iyi okuyan ve yorumlayan Whole Foods Market'in 2024 Yılına Yönelik En İyi 10 Gıda Trendi Tahmine baktığımızda;

  • Bitki bazlı ürünlerin tüketiminin artacağı
  • Kakao meyvesi tozlarının kullanımının öneminin artacağı>Karabuğday üretiminin ve tüketiminin ciddi şekilde artacağı
  • Konserve balık ürünlerinin tüketiminin artmasının da etkisiyle bitki bazlı deniz ürünlerinin kullanımının artması ve vegan deniz mahsullerinin tüketiminin artacağı
  • Dünya üzerinde her geçen gün azalan temiz ve içilebilir suyun korunmasına yönelik çalışmaların artacağı
  • Biber katkılı içeceklerin artacağı
  • Basit, kullanıma hazır ve lezzetli erişte tüketiminin artacağı
  • Küçük ikram kültürünün artacağı
  • Kadın sağlığına yönelik yiyecek ve içeceklerin tüketiminin artacağı
  • Vücuda desek olan mantar ve probiyotik ilaveli kahve ve enerji içeceği tüketiminin artacağı.

Değişen ve gelişen tarım sektörü ve gıda sektörüne yönelik bu trendleri birlikte yorumladığımızda önümüzdeki yılın en önemli ve stratejik sektörünün tarım ve gıda sektörü olacağını söylemek yanlış olmaz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bilge Keykubat - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir'de Toplu Ulaşımdan Memnun musunuz?

Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml