İkinci Yüzyılın Kurtarıcısı

İkinci Yüzyılın Kurtarıcısı

CHP, 31 Mart yerel seçiminde kazandığı başarı ile Cumhuriyetin ikinci yüzyılında da kurtarıcı olabileceğine inandırdı.

Mart’ın sonunda bahar geldi diyoruz, peki neden bahar? Benim açımdan bu süreci bahar diye nitelendirmemin en önemli sebebi yeni Anayasa tartışmalarının son bulacak olması. Yargının bile Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımadığı bir ortamda yaratılacak yeni bir Anayasa’nın nasıl bir anlayışın aracı haline getirileceği açıkça ortadayken, ülkemizin olası böyle bir süreçten geri dönülmez yara alacağı malumdu. Ne mutlu ki CHP’nin zaferi bu sürecin oluşmasına engel olacak.

Şimdi en büyük görev yerel seçimi kazanan CHP’li belediyelere düşüyor. 31 Mart 2024 itibariyle yaklaşık 50 milyon nüfusu CHP’li belediyeler yönetir hale geldi. AKP ve MHP’li belediyelerin 22 milyon civarında nüfusları olduğunu düşündüğümüzde, CHP belediyeciliği Türkiye’nin çok büyük bölümünü kapsayacağını görüyoruz. Bu durum, CHP’nin kendini halkla birleştirmesi için çok önemli bir fırsat sunuyor. CHP’li belediyeler çokçalışır, halk için çalışır; kamu yararını gözeterek hareket eder ve hizmetleri eksiksiz yerine getirir ise; toplumla doğru bağları kurup güven ortamı yaratırsa Türkiye için çok uzun zamandır özlemini duyduğumuz bir dönemin başlamasını sağlanabilir.

Değişim yerelde başlar, genele yayılır. Belediye yönetiminde elde edilen başarılar, CHP’yi genel seçimlerde iktidar olmak hedefine ulaştırabilir. Bunun için ilk adım halkın içinde, ulaşılabilir, halkla sürekli iletişim ve etkileşimde, şeffaf bir belediyecilik yürütülmesinden geçiyor. Yönetim sürecinde katılımcı demokrasi anlayışıyla hareket edilerek vatandaşların, sivil toplumun, meslek örgütlerinin, üniversitelerin dahil olduğu ilkesel uzlaşmaya dayanan ortak akılla ilerlenmesi başarıya götürecektir.

Sosyal demokrat belediyecilik anlayışı yaygınlaştırabilirse demokratik toplum dönüşümünü gerçekleştirebilecektir. Kaynakların kamu yararını gözeterek halktan yana kullanılacağı; belediye yönetiminde genel merkezde oluşturulacak bir belediyecilik yönetim ve denetim organizasyonu ile en iyi örnekler yeknesaklaştırılarak ve bir nevi benchmarking ile CHP belediyeciliğinin mükemmelleştirilmesi adımlarının hızla atılması etkin sonuçlar doğuracaktır. Bu bağlamda CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in bu gibi bir yapılanmanın yaratılacağı sözünü söylemesi bende heyecan yaratıyor. Böylesi bir oluşumla, ‘Bizİzmir, İstanbul Senin, Anlat Kadıköy, Komşu Masa, Vatandaş Katılım Birimi, Tek Noktadan Çözüm Merkezi, Çevreci Komşu Kart, Atıksız Yaşam Hareketi, Mahalle Komitesi, Benim Bütçem, Atalık Tohumlarla Tarımsal Üretim Projesi, Dijital Komşu Meclisi, Çocuk Meclisi, Hoş geldin Bebek, yaşam merkezleri, dijital okuryazarlık kursları, Engelsiz Dershane, Zihinsel Engelli Gündüz Yaşam Merkezi, yaşlı evleri ve kadın destek merkezleri’ gibi uygulamaların ülke genelinde yaygınlaştırılması sağlanabilecektir.

New York’ta yaşadığım dönemde yaklaşık bir buçuk milyon öğrenciye, her gün, kahvaltı, öğle yemeği ve ara öğün tedarik edilmesinden büyük mutluluk duyarken bunun kendi ülkemdeki çocuklara sağlanamamasından da büyük üzüntü duyuyordum. CHP’nin belediyeleri bu gibi konularda çözüm ve fark yaratabileceğine inanıyorum. Hali hazırda sürdürdüğü ‘Kantin Desteği, Süt Kuzusu, Öğrenci’Ye, Beslenme Saati’ gibi iyi örnekleri geliştirerek bu konuda ilerlemeyi kısa sürede sağlayabileceğini düşünüyorum. Böylelikle hem yeni neslin gelişimine fayda sağlamış hem de sosyal belediyecilik anlayışı tüm yurda kanıtlanmış olacaktır. Hatta belki, New York Belediyesi’nin yaptığı gibi, haftanın bir günü yerel üreticilerin ürettiği ürünler kullanılarak hazırlanan yemeklerin dağıtılması yöntemi seçilebilir.

CHP belediyeciliğine yapay zeka çağı bağlamında da bir önerim olacak. CHP’nin bir dijital ikizinin yaratılmasını öneriyorum. CHP ilke, değer ve politikalarının öğretildiği, plan ve projelerinin yüklendiği, CHP gibi düşünüp değerlendirme yapabilen dijital ikizini geliştirip halk erişimine sunarak olası senaryolarda CHP’nin nasıl düşündüğünün ve nasıl hareket edeceğinin halkla paylaşılmasının müthiş bir iletişim ve etkileşim kaynağı haline geleceğine inanıyorum. Bu alanda dünyada da öncü olunabilecek böylesi bir adımın farklılaşma anlamında da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Dijital belediyeleri önerdiğim gibi dijital parti CHP’nin kurulmasını diliyorum.

Diğer bir önerim ise ‘Türkiye CHP’ isimli oyun ve uygulamaları yaratmak. Türkiye Cumhuriyeti’ni CHP yönetse, sahip olunan devlet bütçeleri ile hangi adımlar atılırdı, neler öncelik olurdu, hangi yöntem kullanılırdı gösterilebilecek bir uygulama ve hatta çocuklar için yaş gruplarına göre ayrıştırılmış oyunlar hazırlanmasını öneriyorum. Bu gibi adımlarla partinin geleceğe dair konumunun da güçlendireceğine inanıyorum. Dünyada çocuklara ilk kez bayram hediye eden bir bilge önderin mirasçısı olmanın biraz da bu adımları atmayı gerektirdiğini düşünüyorum.

Yarın 23 Nisan… Ulusal Egemenliğimizin 104. Yılını kutlayacağız. Vatandaşlarına inanan, onlara güvenen bir liderin kurduğu parti olarak CHP’nin kurucu iradesinin inanç ve çalışkanlığı ile bu ülkeye emek verip iktidar olacağına gönülden inanıyorum. Bilge önderimiz Atatürk’e bu güzel ülke için tekrar çok teşekkür ediyorum.

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Av. Ayşın Akyarlı Savatlı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir'de Toplu Ulaşımdan Memnun musunuz?

Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml