KOSGEB İşletme Geliştirme Destek Programı Kapatıldı

KOSGEB işletme Geliştirme Destek Programı başvuruya kapatıldı. Bu programın küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) rekabet güçlerinin, kurumsallaşma-markalaşma düzeylerinin ve ekonomideki paylarının arttırılması, kapasitelerinin geliştirilmesi ve öncelikli ihtiyaçlarının karşılanmasını amaçlıyordu. Bu program kapsamında 2 Milyon 960 Bin TL destek imkânı sunuyordu. KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İBRAHİMCİOĞLU göreve gelir gelmez yapmış olduğu açıklamada KOSGEB desteklerinin sadeleştirileceğini bu bağlamda birçok desteğin kapatılarak daha anlaşılabilir ve daha yalın bir destek programına geçileceği yönünde açıklamaları olmuştu. Bu kapsamda işletme Geliştirme Destek Programı da Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı, KOBİ Gelişim Destek Programı gibi kapatılan programlar arasına girdi.

İşletme Geliştirme Destek Programı Hangi Destek Unsurlarını İçeriyordu?

 

DESTEK UNSURLARI

DESTEK TUTARI

1

Yurt İçi Fuar Desteği

100.000

2

Yurt Dışı İş Gezisi Desteği*

90.000

3

Sanayide Nitelikli Eleman Desteği**

150.000

4

Tasarım Desteği

75.000

5

Sınai Mülkiyet Hakları Desteği***

100.000

6

Belgelendirme Desteği****

300.000

7

Test ve Analiz Desteği****

300.000

8

Enerji Verimli Elektrik Motorları Değişimi Desteği*****

80.000

9

Bağımsız Değerlendirme Desteği

20.000

10

Model Fabrika Desteği

100.000

11

Teknik Danışmanlık Desteği******

50.000

12

Dijital Dönüşüm Danışmanlığı Desteği

20.000

13

Afet Dönemi Yaşam Alanı Desteği

300.000

14

Yalın Dönüşüm Desteği*******

200.000

15

Afet Dönemi İşletme Desteği

75.000

16

Afet Dönemi Proje ve Yapım Maliyeti Desteği

1.000.000

 

 

Yukarda sayılan başlıklarda görüldüğü gibi işletme geliştirme destek programı kapsamlı destek programı idi. Özellikle KOSGEB dijital dönüşüm, yalın dönüşüm, model fabrika gibi firmaların gelişimine dönük destekleri bu kadar öncelerken bu programı neden kapattı sorusu akıllara geliyor. Benim değerlendirmem KOSGEB yalınlaşma ve daha anlaşılabilir her firmanın kolaylıkla başvuru yapabileceği destek programlarına yönelecek gibi duruyor.

KOSGEB Sanayide Nitelikli Eleman Desteği de kaldırılmış oldu!

KOSGEB İşletme Geliştirme Destek Programının en önemli destek unsurlarından biri de sanayide nitelikli eleman desteği idi. Bu destek kapsamında işletmelerin istihdam ettiği meslek veya teknik lise mezunu veya ön lisans veya lisans mezunu çalışanların almış oldukları ücretlerin 100 Bin TL'lik kısmı KOSGEB tarafından destekleniyordu. İşletme Geliştirme Destek programının kapatılmasıyla birlikte bu destekte kaldırılmış oldu

Mevcutta Açık Olan programlar Ne Olacak?

İşletmelerden İşletme Geliştirme Destek Programı açık olan firmalar destek unsurları limitleri ölçüsünde programdan yararlanmaya devam edebilecekler. Ancak yeni başvurular kabul edilmeyecek.

KOSGEB işletme Geliştirme Destek Programı Yerine Ne Gelecek?

KOSGEB 2024-2028 Stratejik Planını yayınladı. KOSGEB bu planda tamamen KOBİ’lerin dijitalleşme, yalın dönüşüm, sürdürülebilirlik konularına ağırlık vereceğini duyurdu. Bu plan kapsamında bu konulara ağırlık verilecekse işletme geliştirme destek programını neden kapattı sorusu gündeme geliyor. İşte yukarda da söylediğimiz gibi KOSGEB belli ki kısa sürede içerisinde yepyeni destek programlarını duyuracak. Burada firmalarımıza her zaman telkin ettiğim konuyu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Devlet destekleri işletmelerimiz gelişimine katkı sağlamak için küçük motivasyon araçlarıdır. Asıl destek işletmelerimizin iç dinamikleri olan insan kaynakları yönetimi, işletme yönetimi, organizasyon kabiliyeti, satış pazarlama yönetimi, üretim yönetimi konularında gösterecekleri performanslardır. Siz siz olun bu performans göstergelerine odaklanmaya devam edin. Gerisi olur.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adem Toy - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir'de Toplu Ulaşımdan Memnun musunuz?

Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml