KOSGEB 2024-2028 Stratejik Planı duyurdu

KOSGEB 2024-2028 Stratejik Planı duyurdu

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ), Türkiye ekonomisinin bel kemiği olarak nitelendirilir. KOSGEB, bu önemli sektörü daha da güçlendirmek için 2024-2028 Stratejik Destek Planını duyurdu. Peki, bu plan KOBİ'leri nasıl etkileyecek bundan sonra KOSGEB hangi alanları önceleyerek destek sunmaya devam edecek? Bu haftaki yazımızda bu konuyu ele alacağım. İşte detaylar:

YENİLİK VE REKABET GÜCÜ

KOSGEB, KOBİ'leri yenilikçi ve rekabetçi bir yapıya kavuşturmayı hedeflediği artık hepimizin malumu daha önceki yazılarımızda da KOSGEB’in dijital dönüşüme, yalın dönüşüme ve teknolojik alanlarda faaliyet gösteren işletmelere dönük destekleri öncelediğini yazmıştım. Önümüzdeki dönemde de bu doğrultuda, teknoloji ve İnovasyon odaklı girişimciliği teşvik etmek amacıyla çeşitli destekler sağlanmaya devam edilecek. Girişimcilerin iş kurma ve yönetme becerilerini geliştirmek için eğitim programları ve mentorluk desteği de planlanmaktadır. Bu, KOBİ'lerin global pazarlarda daha etkin rol almasına yardımcı olacak.

ODAKLANILACAK ALANLAR VE HEDEFLER

Plan, 2028 yılına kadar toplamda 23 bin 500 işletmeye destek verilmesini öngörüyor. Özellikle orta-yüksek ve yüksek teknoloji sektörleri öncelikli destek kategorileri arasında yer alıyor. Bu sektörlerdeki işletmelere verilen desteklerin oranının artırılması hedefleniyor, böylece KOBİ'ler teknolojik gelişmelerle entegre bir yapıya kavuşturulacak.

KADIN VE GENÇ GİRİŞİMCİLER YİNE ODAK NOKTASI!

KOSGEB'in stratejik planı, kadın ve genç girişimcileri özel olarak desteklemeyi amaçlıyor. Bu gruplara verilen desteklerin oranının her yıl artırılması planlanmakta. Örneğin, 2028 yılında kadın girişimci desteğinin yüzde 27,5'e, genç girişimci desteğinin ise yüzde 42,5'e çıkarılması hedefleniyor. Bu desteklerle KOBİ ekosistemine yeni ve taze kanın katılması ve çeşitliliğin artırılması amaçlanıyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE YEŞİL DÖNÜŞÜM

Plan, KOBİ'lerin sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüm konularında da desteklenmesini içeriyor. Bu bağlamda, yeşil teknolojilere ve çevre dostu iş uygulamalarına geçiş yapacak işletmelere özel destekler verilecek. Aynı zamanda, dijital dönüşüm projeleri de destek kapsamında olacak, işletmelerin dijital yetkinliklerinin artırılması ve dijital altyapılarının güçlendirilmesi sağlanacak. Bu bağlamda hali hazırda KOSGEB’in şuan hâlihazırda Yeşil Sanayi Destek Programı ile iki çağrıya çıkmış durumda bu çağrılardan bir Sanayi İşletmelerin Çatılarına kuracaklar GES yatırımlarını desteklemeyi amaçlayan  “Sanayi KOBİ’lerinin Güneş Enerjisi Yatırımlarının Desteklenmesi Proje Teklif Çağrısı ”diğeri de temiz ve “Sanayide Temiz ve Döngüsel Ekonomi Proje Teklif Çağrısı” bu çağrılar 08 Aralık 2023 tarihinde başladı ve 30 Kasım 2024 tarihinde sona erecek ama bu ve benzeri çağrıların devam edeceğini değerlendiriyorum.

SONUÇ

Ülkemiz ekonomik olarak zorlu bir süreçten geçiyor. Bu süreçten geçerken hazine ve Maliye bakanı birçok destek ve muafiyetin kısıtlanacağı konusunda açıklamalarda bulundu. BU süreçte KOSGEB birçok destek programını kapatmaya başladı. Yurtdışı Pazar destek Programı, Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı 15.04.2024 tarihinde başvuruya kapatıldı. Geçen hafta içerisinde İşletme Geliştirme Destek Programı da çağrıya kapatıldı. Ancak açıklanan stratejik planla yapılan kapatmalar birbirine zıt gibi duruyor bizim beklentimiz bu kapatılan programların yerine yeni programların açılacağı yönünde. KOSGEB’in 2024-2028 Stratejik Destek Planı, KOBİ'leri daha yenilikçi, rekabetçi ve sürdürülebilir bir geleceğe taşımayı hedefliyor. Bu plan, aynı zamanda Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına önemli bir katkı sağlayacak. KOBİ'lerin bu fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmaları için şimdiden hazırlıklara başlamaları öneriyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adem Toy - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir'de Toplu Ulaşımdan Memnun musunuz?

Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml