Bugünün ve şimdinin çocukları: Dünyaya tersten bakmak

Sude Naz Toktay'ın 25 Nisan 2024 tarihli Yenigün Gazetesi'ndeki köşe yazısıdır.

Bugünün ve şimdinin çocukları: Dünyaya tersten bakmak

Masallarla büyümek ya da iş makinelerinin yahut bomba seslerinin içinde büyümek nasıl bir şeydir? Çocuk olmak; şimdi için mi, yoksa gelecek için mi vardır?

İçinde yaşadığımız gerçeklikleri şenliklerle, törenlerle örtmeye çalışsak da kimi gözlerin, duyuların bunu yapamadığınız biliriz, bugün o gerçeklikleri rakamlarla başlatacağım. Son on yılda 689 çocuk iş cinayetine kurban gitti, 2023 yılında 40 binden fazla çocuk istismarı dosyası açıldı, Türkiye’de 2 milyondan fazla çocuk işçi var, 2023 yılında 10 binden fazla kız çocuğu evlendirildi, Türkiye’de 3 milyon çocuk yatağa aç giriyor, 4 milyondan fazla çocuk örgün öğretimin dışında. Şimdi bu gerçekliği bir genç olarak açayım.

Büyümenin hayallerini kurduğumuz yaşlarda bize öğretilen ve söylenen birçok şey vardı, gelecekte şu mesleği yapmak için çok çalışmalısın, gelecekte iyi bir kariyer için daha çok çalışmalısın, şimdi oyun oynayamazsın ekmek almak için işe gitmelisin, bize destek olmalı, babaya yardım etmelisin. Aslında çok farklı cümleler gibi dursa da yukarıdaki kelimelerim hiç de farklı olmayan sözlerdir. Yaşadığımız düzen içerisinde biz gençler, kadınlar, LGBTİ+ bireyler gibi çocuklar da belirli kalıplar, sınırlar içerisinde yaşamaya çalışıyorlar, üstelik onlara sorulmadan onlar üzerinde belirlenen kararları alan ebeveynleri, öğretmenleri, egemenler tarafından. “Geleceğin yaratıcıları çocuklardır”, “Her çocuk eşittir” gibi cümleleri çok duyarız. Ancak nesne konumuna koyduğumuz çocuklar yaşamın tam içindedir sınıf farklılıklarını, yoksulluğu, savaşı en çok hisseden bireylerdir. Bireylerdir diyorum; çünkü çocuklar, birer bireydir. Hâkim olan çarpık çocuk algısı onların pasif, yönlendirilmesi gereken, cahil, masum, alıcılar olduğu yönündedir. Toplumsal yaşamın içinde sadece nüfus olarak bile oldukça büyük bir alanı kaplayan çocuklar, birey olarak görülmezler. Bunun yanında ama aynı çocuklar, ulus devletlerin yapısını güçlendirmek için araçsallaştırılır. Ulusal bayramlarda şiirler, marşlar ezberletilir, askerî yürüyüşlere katılmaları, içinde oldukları millete yönelik güzel sözler etmeleri sağlanır. Bu çarpık çocuk algısı öylesine yerleşmiştir ki bilinçli bir yönelim olmadığı sürece değiştirilmesi oldukça zordur.

Özgürlüğü, yaratıcılığı, kendi gibi yapma yetilerine sahip çocuklar; hayal kurma güdüleri yok edilene kadar eğitilirler ve daha sonrasında yetişkin olarak hayatlarına devam eder. Öğrendikleri düzeni sürdürerek yeni nesillere bunu aktarırlar. Oysa dünyayı tersten yorumladığımızda söz gelimi çocuk gibi davrandığımızda, çocuk gibi düşündüğümüzde daha adaletli, daha iyi bir dünyayı inşa edebileceğimiz bilmeliyiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Z Kuşağı Yenigün - Mesaj Gönder

# 2024, gibi, Oyun

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir'de Toplu Ulaşımdan Memnun musunuz?

Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml