KOSGEB yeni girişimcilik destekleri açıklandı

Uzun zamandır güncellenmesi beklenen KOSGEB girişimcilik destekleri nihayet dün açıklandı. Yeni açıklanan KOSGEB girişimcilik desteklerini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Mehmet Kaçır duyurdu. Başarılı KOBİ’lere yapmış oldukları faaliyetlerden dolayı düzenlenen ödül töreninde Konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Mehmet Kacır yeni girişimcilik desteklerini açıkladı.

KOSGEB Girişimcilik Destekleri Nedir?

KOSGEB yeni kurulan işletmelerin hayatta kalma başarısını artırmak için uygulamış olduğu girişimcilik destek programları ile yeni kurulan işletmelere destekler veriyordu. Kuruluş desteği, makine ekipman desteği, performans desteği, sertifika desteği gibi başlıklarla sunmuş olduğu bu desteklerden sadece son bir yıl için işletmesini kurmuş ve işletmesini kurmadan önce KOSGEB girişimcilik eğitim sertifikasını almış olan işletme sahipleri faydalanabiliyordu. 2019 yılında yapılan son güncelleme ile girişimcilik destekleri açıklanmış ancak açıklanan girişimcilik destekleri artan enflasyon karşısında çok komik rakamlar olarak kalmıştı. Uzun zamandır girişimcilerin beklediği yeni destek rakamları bugün açıklandı.

KOSGEB Yeni Girişimcilik Destekleri Neler?

1991 yılında Kurulan KOSGEB kurulduğunda sadece imalatçılara desten veren bir devlet kurumuydu. 2009 yılından sonra girişimcilere destek vermeye başladı. 2024 yılında KOSGEB 36 destek programı ile hem girişimcilere hem de mevcut işletmelere destek veriyordu. 2023 yılında KOSGEB başkanı olarak atanan Ahmet Serdar İbrahimcioğlu girişimci buluşmalarında yapmış olduğu bir konuşmada mevcut 36 destek programından yalnızca 4-5 tanesinin bilindiğini dolaysıyla yeni dönemde yeni bir KOSGEB tanımına gidileceğini, KOSGEB’i yalınlaştırıp basitleştirerek derinleştireceklerini söylemişti. Bu bağlamda Nisan 2024'te birçok destek programı kapatılmaya başlandı. Kapanan bu destek programlarının yerlerine gelecek olan destek programları hala merak konusu iken bugün ilk açıklama geldi. Yeni açıklanan desteklere göre KOSGEB yeni iş kuracak olan girişimcilere ve son üç yıl içinde işini kurmuş ve geliştirmek isteyen girişimcilere yönelik iki destek programı açıkladı.

KOSGEB İş Kurma Desteği: İş Kurma Desteğine KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde faaliyet gösteren tüm işletmeler başvuru yapabileceklerdir.

İş Kurma Desteğinden yararlanma koşulları nelerdir?

İş kurma desteğinden yararlanmak isteyen girişimcilerin işlerini kurmadan önce KOSGEB girişimcilik eğitimlerini tamamlamış olmaları gerekmektedir.

İş Kurma Desteğine Ne zaman başvuru yapılabilir?

İş kurma desteğine işletme açılışından itibaren en geç bir yıl içerisinde başvuru yapılmak zorundadır.

İş Kurma desteği Destek Unsurları nelerdir?

Kuruluş Desteği: İş Kurma Desteği kapsamından şirket kuruluşunda yapılan masraflar için şahıs firmaları için 10.000 TL sermaye şirketleri (limited, LTD, anonim şirket A.Ş.) için 20.000 TL Kuruluş desteği verilecektir. Eğer şirket açılışını yapan girişimci kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını veya 35 yaşından küçük genç girişimci olması durumunda kuruluş desteğine 10.000 TL ilave edilecektir.


Personel Giderleri Desteği: İşletmenin vergi mükellefiyetinin devam etmesi şartıyla iş kurma desteği başlangıç tarihinden itibaren 1 inci yıl birinci dönem, 2 nci yıl ikinci dönem ve 3 üncü yıl üçüncü dönem olmak üzere; işletmede çalışan personelin tahakkuk eden prim gün sayılarının toplamı 360 ve üzeri olduğu her bir dönem için 1 aylık brüt asgari ücretin işverene toplam maliyeti tutarı kadar destek sağlanacaktır. Yani 1 personeli bir yıl çalıştıran işletme personel başı bir brüt asgari ücret destek alacaktır.


İş Geliştirme Desteği: İş geliştirme desteği kapsamında son üç yıl içinde kurulmuş olan ve NACE Rev. 2’ye göre İmalat, 61-Telekomünikasyon, 62-Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler, 63- Bilgi hizmet faaliyetleri, 72-Bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetleri sektörlerinde faaliyet gösteren işletmeler başvuru yapabilecektir.


İş Geliştirme Desteği destek unsurları nelerdir?
İş geliştirme destek programı kapsamında Personel Giderleri, Makine-Teçhizat ve Kalıp Giderleri, Yazılım Giderleri Desteği, Hizmet Alımı Giderleri Desteği (eğitim, danışmanlık ve yönderlik, belgelendirme, test ve analiz, pazarlama, tasarım, sınai mülkiyet hakları giderleri) gibi giderler desteklenecektir.


İş Geliştirme Desteği destek tutarı ne kadardır?
Yukarda sayılan giderler kapsamında yapılan harcamalar 1.500.000 TL’ye kadar desteklenecek olup bu verilecek tutar geri ödemeli olarak verilecektir. 36 ay süreli olarak verilecek bu destek sıfır faizli olarak KOSGEB tarafından ödenecektir. Eğer girişimci genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını ise bu destek üst limitine 150.000 TL ilave edilecektir.


Bu yazımda girişimcilerin merakla beklemiş oldukları yeni girişimcilik destek programının detaylarını anlatmaya çalıştım. KOSGEB destekleri iş kurmak isteyen girişimciler veya işini geliştirmek isten KOBİ’ler için çok kıymetli desteklerdir. Burada dikkat edilmesi gereken husus gerek başvuru yaparken gerekse proje hazırlarken dikkatli olmak ve özellikle doğru bir danışmanla birlikte çalışmaktır. Başvuru aşamasında yapılacak en küçük bir hata sizi bu desteklerden mahrum edebilir. Yeni girişimcilik destek programı tüm girişimcilerimize hayırlı olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adem Toy - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir'de Toplu Ulaşımdan Memnun musunuz?

Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml