İZİKAD başardı


İZİKAD, uzun zamandır sürdürdüğü başarılı ve meşakkatli çalışmalarının sonucunu 30 Nisan Salı günü basın toplantısı ile açıkladı. Avrupa Birliği Başkanlığı, “Sivil Toplu Diyaloğu V” programı kapsamında desteklenen, İZİKAD öncülüğünde hayata geçirilen, “İş Hayatında Kadın Statüsünün Güçlendirilmesi” projesinin tanıtımına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile projeyi her aşamada destekleyen CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter’de katıldı. Türkiye Genç İşadamları Derneği Ege Şubesi (TÜGİAD), İzmir Ticaret Borsası (ITB), 9 Eylül Üniversitesi, Karşıyaka Belediyesi, Ticaret Gazetesi, Özel İzmir Bahçeşehir Koleji 50.Yıl Anadolu Lisesi, İnci Holding, Maktep, Step Mimarlık ve Pumay Tekstil’in destek verdiği, eğitimler, mentorluk, çalıştaylar, kısa film yarışmaları gibi birçok konunun yer aldığı proje 12 ay sürecek. 

Büyük ilgi gösterilen organizasyonun baş mimarı, İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter’i, derneğini çok özel konularla başarılara yönlendirmesi nedeniyle öncelikle tebrik etmek gerekir. Tabi ki ekibinin de hakkını göz ardı edemeyiz. Özenle seçilmiş projeleriyle ve teknik çalışmalarıyla hedefe yönelmelerini gururla izliyoruz. Toplantının başında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Tüm kalbimle kutluyorum. Güzel bir proje ve İzmir'e çok yakışan bir proje. Dünyada demokrasinin kriz içinde olduğu söyleniyor ama belki de demokrasiyi çağın enstrümanları ile daha çok buluşturarak erdemlerini gün ışığına çıkarmak mümkün. Bu projeyi destekliyoruz ve her zaman yanınızdayız” dedi. Kadınlar ile ilgili projeler hazırladıklarını belirten Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü, “Önümüzdeki günlerde projelerimizi açıklayacağız. Kadınların daha iyi noktalara gelmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bundan sonra da her türlü desteği vermeye hazırız. Kadın meselesi demokrasi meselesinin bir parçasıdır. Demokrasiye sahip çıktıkça kadın meselesine çözüm getirmiş olacağız. Bu işbirliği ufkumuzu açacak ve bizi dünya ile buluşturacak bir zemin yaratacak. Önümüzdeki günlerden itibaren İzmir'e daha çok kadın eli değecek. Elimden ne geliyorsa sonuna kadar destek olacağım" diye konuştu. 

Daha sonra söz alan Başkan Serter, toplantıyla ilgili bilgileri üyelerine ve konuklarına aktarırken, hayatın her alanında eşit temsil hakkını savunduklarını ifade etti. İş hayatı başta olmak üzere toplumun her alanında kadının daha fazla var olmasını sonuna kadar desteklediklerini ifade eden Serter, “Kadını ikinci plana atan, gerek eğitim gerek iş yaşamından mahrum kalmasına neden olan uygulamaları kabul etmediğimiz gibi, kadını sosyal hayattan koparacak, daima domestik alana aitmiş algısı yaratan düzenlemelere de karşıyız. İş yaşamında kadın konusu gündeme geldiğinde işe alım sürecinden mobbinge, doğum izninden kreş imkanlarına kadar birçok konu karşımıza çıkıyor. Şirketlerin üst kademelerinde genelde erkeklerin görev aldığını da görüyoruz. Bunun nedenleri üzerinde durmakta fayda görüyorum” diye konuştu. 12 ay sürecek proje kapsamında kadınlara 'Liderlik Gelişim Programı' ve 'Kızlar Okulu Yönetiyor' eğitimleri vermeyi planladıklarına dikkat çeken Huriye Serter, "Aynı zamanda Liderlik Gelişim Programı eğitimleri, İzmir'de kadının ve İzmir'de yaşayan kadın statüsünün güçlendirilmesi konusunda çalışan 20 dernek üyesi ve 25-40 yaş arası üst düzey yönetici kadınlarımıza 40 saatlik bir eğitim verecek. Bu eğitimlerle birlikte kadının iş yaşamında karşılaştığı ya da karşılaşabileceği sıkıntılar üzerinde durularak, kadınlarımıza liderlik eğitimi verilecek. Kızlar Okulu Yönetiyor eğitiminde ise 8-12 yaş arası 30 öğrenciyle 6 saat cinsiyet eşitliği eğitimi verilecek" ifadelerini kullandı. Programda mentorluk desteğinin ve programında yurtdışı ayağının olduğunu söyleyen Serter, "Mentorluk konusunda İZİKAD 3 ay boyunca İzmir'deki 10 şirketin yöneticilerine ve çalışanlarına WEPs prensipleri konusunda danışmanlık yapacaktır. Bu çalışmalardan sonra iç uygulamaların deneyimlenmesi için İspanya'ya çalışma ziyareti yapılacak" dedi.