Neydi o günler


Zaman tüneli içinde belleğime neler takılıyor bir bilseniz. Yönetici profillerinden tutun da sporcu esprilerine dek belleğimizde öylesine çok anı var ki yazmakla bitmez. Özellikle de zamanı ve koşulları gelince bu konulardan söz etmek çok yerinde oluyor.

Geçmişin resimlerini kurcalarken böylesine konular insanın belleğinde çok çarpıcı oluyor. Hem görsellik hem de anılar birbiri içinde yuvarlanıp gidiyor. Allah'a şükür ki, belleğimize şimdilik sahibiz ve unutkanlıklarımız dikkati çekecek kadar etkin değil. Ne var ki bazı arkadaşlarımızda bu durum gerçekten dikkati çekecek kadar belli oluyor. Tabi ki yaşanmışlıkların yanında ilerleyen yaşın ve onun ardındaki beynin yorgunluğu olsa gerek.

Neyse biz sağlıkçı değiliz. Fazla ukalalığa da gerek yok ancak belleğimde duran ve zaman, zaman gündeme aldığım toplumun yakından bildiği insanların bir bölümü ile mesleğim ve sporculuğumun verdiği avantajla birlikteliklerim olurdu. Tabii o insanlardan çok şeyler duyarak ve öğrenerek yaşamım içinde bunları pusula gibi kullandım.

Her yıl özellikle İzmir fuarının açıldığı 20 Ağustos aylarında Çevre Tiyatrosu kendini bu ortama hiç aksatmadan yaşardı. Tabii bu tiyatronun çok ciddi ekibi yani kadrosu vardı. Altan Erbulak ve Metin Serezli (İkisi de rahmetli) ortak çalışırlardı. Nevra Serezli, Füsun Erbulak, Erdinç Akbaş, Bülent Bilgiç, Oya Başar, Kerem Yılmazer (Rahmetli) ve diğerleri bu kadronun elemanlarıydı. Öylesine eğlenceli bir kadroydu ki, tüm zamanlarımız onlarla geçerdi tamı tamına 45 gün...

Altan Erbulak koyu Galatasaraylıydı. Ancak İzmir'de de Altay'ı tutardı. Futbol onun için en az tiyatro kadar önemliydi. Her İzmir'e gelişinde “Maçlara ne zaman başlıyoruz kaptan” derdi. Benim adım onun dilinde ”Kaptandı” Biz onun sorusunun ardından hemen hareketlenir ve Alsancak Stadı’nda maçları ayarlardık. O yıllar çabuk mu geçti yoksa biz mi kendimizden geçtik. Futbol yerinde duruyor da insanlar ortada yok. Birçoğu bu evrenden ayrıldı. Kimileri yaşlandı kenara çekildi. Tek güzel ve ayakta kalan ise; Anılardı.

ZAMAN TÜNELİ