Mali müşavirler, katılımcı ve demokratik...

Mali müşavirler, katılımcı ve demokratik yasa istiyor

Mali müşavirler, katılımcı ve demokratik yasa istiyor

Mali müşavirler, katılımcı ve demokratik yasa istiyor

Mali müşavirler, katılımcı ve demokratik yasa istiyor

 Mali müşavirler, katılımcı ve demokratik yasa istiyor
15 Haziran 2017 - 17:41

İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Vedat Adak, meslek ile ilgili bir yasa hazırlanırken mali müşavirlerin görüşüne de mutlaka başvurulması gerektiğini savundu.

“Üretim ekonomisine geçmeliyiz”

Ekonomide yaşanan sıkıntıların çözümü için acilen üretim ekonomisine geçilmesi gerektiğini savunan Adak şöyle konuştu: “Ekonomide yaşanan sıkıntıların kısa vadede geçmesi pek mümkün görünmüyor. Bu sıkıntıyla belirli bir süre yaşamaya devam edeceğimiz görüntüsü ortada. Üretim ekonomisi yerine, tüketime dayalı bir üretim modelinin hakim olması ülkemizi zora sokuyor. Sıcak paraya dayalı bir ekonominin en ufak bir krizde etkilenmesi kaçınılmazdı. Bunu defalarca ifade ettik. Bir an önce yapısal reformların yapılarak, üretim ekonomisine geçmemiz gerekiyor. Sanayileşmemiz çağdaş hale getirilerek, kişiye yatırım yapılması ve eğitimli insanlar üzerinden ekonominin götürülmesi lazım. Eleman yetiştirecek politikalar uygulanmalı. Hükümetin bu makro kararları alıp, uygulamaya geçmesini temenni ediyoruz.”

İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İZSMMMO) Başkanı Vedat Adak, mevcut meslek yasasının ihtiyaçlara cevap vermediğini savunarak, “ Yasanın, daha katılımcı, demokratik bir anlayışla acilen yenilenmesi gerekiyor. Yasanın bu şekilde yenilenmesiyle meslek ciddi ilerleme kaydedecektir. Böylece kamuya ve işverene daha kaliteli bir muhasebe hizmeti verilecektir. Bu konuda her türlü katkıyı vermeye hazır olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum” dedi.

“İHTİYAÇLARA CEVAP VERMİYOR”

13 Haziran 1989'da yürürlüğe giren Mali Müşavirlik Meslek Yasası'nın günümüzde ihtiyaçları karşılamadığını ifade eden İZSMMMO Başkanı Vedat Adak, “Mali müşavirlik mesleği en eski mesleklerden birisidir. Ticaretin yapıldığı günden beri muhasebe vardır. Yaklaşık 150 yıldır sistematik muhasebenin ülkemizde yapıldığını düşünecek olursak, meslek yasasının çok geç çıktığını söyleyebiliriz. 28 yıldır bir yasaya sahip olarak, o günden bugüne çok ciddi yol aldık. Yasa ile birlikte mesleğimiz akademik bir meslek haline geldi. Ancak bu yasa artık ülkemizin ve dünyanın gerçeklerine ayak uyduramamaktadır. Yasanın, daha katılımcı, demokratik bir anlayışla acilen yenilenmesi gerekiyor. Yasanın bu şekilde yenilenmesiyle meslek ciddi ilerleme kaydedecektir. Böylece kamuya ve işverene daha kaliteli bir muhasebe hizmeti verilecektir” dedi.

DEVLET-İŞVEREN-MALİ MÜŞAVİRLER

Meslek ile ilgili bir yasa hazırlanırken, mutlaka mali müşavirlerin görüşüne başvurulması gerektiğini savunan Adak şunları söyledi:

“Bir yasa hazırlanırken ne yazık ki mali müşavirler, odalar ve TÜRMOB ile yeterli diyalog sağlanmıyor. Çözüm önerilerimiz tozlu raflarda kalıyor. İdareciler yine kendi bildiklerini uyguluyor. Yasa ve yönetmeliklerin daha sağlıklı işleyebilmesi için mutlaka mali müşavirlerin görüşü alınmalı. Devlet, işveren ve mali müşavirlerin bir araya gelerek oluşturulan yasaların, çok daha etkli sonuçlar alacağını düşünüyorum. Bu konuda haklı olduğumuz kabul ediliyor ama sonuçta isteklerimiz gerçekleşmiyor. Bugüne kadar hatanın kimde olduğunun hiç önemi yok. Bundan sonra bu anlayıştan vazgeçilerek, ortak akılla, verimlilik ve katma değer yaratacak bir yasa hazırlanmalıdır. Bu konuda her türlü katkıyı vermeye hazır olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Doğrudan yana olarak karşımızdakileri de ikna edeceğimizi düşünüyorum.”

“UZLAŞI KÜLTÜRÜ ÖRNEK OLMALI”

Ege Bölgesi'ndeki 14 oda başkanı olarak her zaman birlikte hareket ettiklerini ifade eden Adak, “Görüşlerimizi yaptığımız toplantılar sonucunda, Ege'nin kararları olarak ilgili yerlere iletiriz. Örgütlü bir yapı olmanın her zaman faydalarını görüyoruz. Ege Odaları Platformu'nun örnek alınması gerektiğini düşünüyorum. Görüşlerimizin arkasında sonuna kadar duracağımıza inanıyorum. Geçtiğimiz hafta TÜRMOB'da 2. Olağanüstü Genel Kurulu gerçekleştirdik. Yönetmelikler ile ilgili bir genel kuruldu. Yönetmeliklerin tamamına yakını oybirliği ile kabul edildi. Bu çok önemli bir şey. Uzlaşma ile sorunların çözülebileceğini tecrübe ettik. Bu genel kurul meslektaşlarımızı çok umutlandırdı. Uzlaşma, öğrenilebilir bir şey. Tüm meslek odalarınının çalışmaları bu şekilde devam edecektir” diye konuştu.

“ÜNVAN KARMAŞASI SON BULSUN”

Meslek içerisinde birden fazla ünvanın olmasının sorun teşkil ettiğini aktaran Adak, “Mesleğimizde pek çok ünvan olduğunu görüyoruz. Dünya bu mesleğe genel olarak muhasebecilik ve müşavirlik der. Ülkemizde oluşan 3 ünvan bazen birbirleri arasında çıkar çatışması yaratmaktadır. Bütünlük yerine ayrışmaya sebep olmaktadır. Bu ünvanların bir an önce teke indirilmesi gerektiğini ifade ediyoruz” dedi.

Özgür COŞKUN

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Güzelbahçe'ye uzlaşı aday adayı
Güzelbahçe'ye uzlaşı aday adayı
İzmir'deki Uyuşturucu Operasyonunda 1 Tutuklama
İzmir'deki Uyuşturucu Operasyonunda 1 Tutuklama