Ülkemizde bulunan en önemli şelalelerden biri olan Manavgat şelalesi, Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunmaktadır. Her yıl binlerce ziyaretçi alan Antalya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. 

Şelale adını ilçe merkezinden almaktadır. Manavgat Şelalesi 3-4 metre yükseklikten dökülen bir şelaledir. Şelale etrafında bulunan doğa ile iç içe alanda pek çok aktivite gerçekleştirebilirsiniz. Doğal bir güzellik olan şelaleye ulaşım ise oldukça basittir.

Manavgat Şelalesi’ne nasıl gidilir?

Şelaleye gitmek için öncelikle Antalya/Manavgat ilçesine gitmeniz gerekmektedir. Manavgat ilçesinde merkezden 3 km uzaklıkta olan şelaleye özel araç kullanıyorsanız tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Eğer özel aracınız yoksa Antalya ya da Alanya merkezden kalkmakta olan Manavgat otobüslerini kullandıktan sonra Manavgat’a geldiğinizde şelaleye giden minibüs ya da otobüsleri kullanabilirsiniz. 

Ülkemizin önemli turizm noktalarından biri olan Antalya, her yıl pek çok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Antalya’ya gittiğinizde Manavgat Şelalesi’ni de görmeden geçmeyin. Yaklaşık 3-4 metre yüksekliğindeki falezler üzerinden dökülen sular eşsiz bir manzara sunmaktadır. Şelalenin en büyük kaynağı ise karstik bir yapıya sahip olan Dumanlı Kaya’dır. Burada akıntı hem çok güçlüdür hem de su çok soğuktur. Manavgat Şelalesi ve çevresi trekking için oldukça elverişli bir yapıya sahiptir. Ayrıca kamp gibi alanlar da mevcuttur. Buralarda dilediğiniz gibi vakit geçirebilirsiniz. Şelale çevresinde manzara eşliğinde yürüyüş yapabileceğiniz parkurlar da bulunmaktadır. Burada doğanın içinde uzun yürüyüşler yapabilir, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Öte yandan fırsat bulursanız burada bulunan restoranlarda taze balık yemeyi de ihmal etmeyin. 

Şelale debisinin yüksek olmasıyla birlikte burada rafting yapma şansına da sahip olabilirsiniz. Şelale çevresinde rafting için birçok firma bulunmakta. Bütçenize uygun bir şekilde seçim yaparak bu doğal güzellikte rafting yapabilirsiniz.

Burada yapabileceğiniz bir diğer aktivite ise jeep ile safari olabilir. Bölgede safari yaparak yeni keşiflerde bulunabilirsiniz. Ayrıca şelale civarında bulunan seyir teraslarında da fotoğraf çekebilir ve büyüleyici şelale manzarasını izleyebilirsiniz. Bölgede bulunan hediyelik eşya dükkanlarından sevdikleriniz için hediyelik eşya almayı da ihmal etmeyin. Son olarak yine bölgede bulunan butik oteller ve otellerde de konaklamayı ihmal etmeyin.