Ege Bölgesi’nde bulunan Manisa ili, İzmir’den sonra bölgenin en kalabalık şehri olarak ön plana çıkmaktadır. Diğer ismi de Şehzadeler Şehri olan şehir, çok köklü bir tarihi yapıya sahiptir. Sultaniye üzümü ve mesir macunu ile meşhur olan şehir, sayısız doğal güzelliğe de ev sahipliği yapmaktadır. Manisa'da gezip görülmesi gereken birçok yapı da yer almaktadır. 

Manisa'da mutlaka gezilmesi gereken yerler 

Manisa ve çevresinde görmeniz gereken en iyi yerler sırasıyla şu şekildedir: 

  • Spil Dağı Milli Parkı:

Manisa ve İzmir sınırları arasında kalan bu park, gittiğinizde görmeniz gereken ilk lokasyonlardan biridir. Mitolojik kökeninin yanı sıra, çok çeşitli yerel bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede bulunan kalıntılar, bu milli parkı, şehrin tarihini deneyimleyebileceğiniz en iyi seçeneklerden biri haline getirmiştir.

  • Manisa Kalesi:

Spil Dağı’na gittiğinizde, dağın kuzey tarafına baktığınızda göreceğiniz göz alıcı Manisa Kalesi’dir. Dışı, depreme rağmen ayakta kalan surlarla çevrili olan bu kale, iç ve dış olarak ikiye ayrılmaktadır. Kim tarafından hangi tarihte yapıldığı bilinmeyen kale, milli parktan sonra uğramanız gereken ikinci istikamettir.

  • Niobe Doğal Anıtı:

Ağlayan Kaya olarak da bilinen Niobe, doğal bir kaya oluşumudur. Ancak aşınma şekli sebebiyle, ağlayan bir kadın başını anımsatmaktadır. Aldığı şekil, kayayla ilgili mitolojik efsanelerin yazılmasına, ve tarihi bir hikayeye sahip olmasına yol açmıştır.

  • Adala Kanyonu:

Salihli ilçesinde yer alan kanyon, sadece bu şehirde değil, ülkemizde görebileceğiniz en iyi doğal güzelliklerden bir tanesidir. Bu doğa harikası, fotoğrafçılar arasında meşhur bir yer haline gelmiştir.

Manisa, bir gezi listesi yapıldığında kısa sürede bitiremeyeceğiniz kadar çok yere sahiptir. Een iyi diğer konumlar ise şu şekildedir:

  • Müzeler:

1.    Akhisar Müzesi,
2.    Arkeoloji Müzesi,
3.    Kenan Evren Etnografya Müzesi.

  • Han ve Hamamlar:

1.    Kurşunlu Han,
2.    Yeni Han,
3.    Hafsa Sultan Hamamı.

  • Mesire Alanları:

1.    Ovacık Yaylası,
2.    Sultan Yaylası.

  • Camiler:

1.    İvaz Paşa Camii,
2.    Muradiye Camii,
3.    Sultan Camii.

Gezinize devam ederken, bütün bu lokasyonlarda molalar vermeyi unutmayın. Sadece tarihi konumları ile değil, sayısız yemeğiyle de meşhur olan Manisa, aynı zamanda bir lezzet durağıdır.