Marble İzmir Fuarı'nın tarihi katılımcıyı üzdü

Koronavirüs salgınının başladığı 2020 Mart ayında ilk ertelenen fuarlar arasında yer alan Marble için geri sayım başladı. Fuarın Ağustos'ta yapılmasını eleştiren sektör temsilcileri talebin olmayacağını belirtti

Güncel 10.08.2021 - 07:07 10.08.2021 - 17:26

Nihat AK / YENİGÜN - Pandemi sebebiyle ertelenen fuarlar arasında yer alan Marble İzmir'in iki yıl aradan sonra tekrar kapılarını açmasına sayılı günler kala endişeler gün yüzüne çıktı. İlk kez 1995 yılında doğal taş sektörünü Kültürpark’ta buluşturan Marble İzmir Fuarı, Türkiye'nin en büyük ve en modern fuar alanı olan Fuarizmir'de 25-28 Ağustos tarihlerinde açık olacak. Seçilen tarihin yanlışlığı nedeniyle muazzam bir hata yapmak üzere olunduğunu dile getiren sektör temsilcileri ziyaretçi sayısında ciddi eksiklik olacağını ve daimi katılımcıların çoğunun da fuara katılmayacağını ifade ediyorlar.

"ENDİŞE DUYUYORUZ"

İzmir Mermerciler Odası Başkanı Tayfun Geylan, "Sektörümüzdeki bir çok meslektaşım gibi aynı endişeleri taşıyorum. Hayırlısı olsun diyorum ama keşke olmasaydı da diyorum. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in online bir toplantıda alınan karar nedeniyle fuar düzenlencek. Ama fuar eski yıllardaki gibi bir etkinlik olmayacak. Pandemiden dolayı yurtdışından firmaların katılmadığından dolayı katılamayacağından dolayı o endişeyle daimi katılımcılarımız katılmıyorlar. Bizim stantlar öyle 5-10 bin liralık standlar değil. 200 bin liradan 1 milyon liraya kadar stand yapan firmalar var. Bu paralarda az paralar değil. Malum Tükriye'deki piyasanın durumu ortada. Endişelerinden dolayı bir sürü önemli firmanın katılmadığını biliyorum. Fuarı açmak fuara katılmak demek malını tanıtmak demek. Yurtdışından ziyaretçi alıcı gelmez ise katılmanın bir anlamı kalmıyor"dedi.

"TARİH TATMİN  ETMEYECEK"

Marble İzmir'in daimi katılımcılarından Aşkın Aldemir, "Fuar alanı ile mermer ocaklarının arasındaki mesafe kısa olduğu için bu etkinliği tercih ediyoruz. Marble İzmir'in kendisine has bir tarihi var.  Mart ayında yapılıyordu. Ağustos ayında yapılan bu organizasyonu siz de göreceksiniz tatminkar bir fuar olmayacak. Bizim açımızdan zamanlama kötü. Şöyle ki Ağustos ayı İtalya'da tatildir. Bu koşullarda müşterilerimizin bir çoğu bu koşullarda gelemeyeceklerini söylüyorlar. Çok az kişinin katılacağını duyuyoruz. Mart ayı olsaydı katılırdık. Bu organizaysonu gerçekleştiren İZFAŞ bu fuarı elinden kaptırmamak için sektörle daha fazla işbirliği yapmak zorunda. Makinacıların şu anda bir küskünlüğü söz konusu. Binlerce dolara üretilen son teknoloji ürünler yağmurun altında konumlandırılıyor" dedi.

Endişelere hak veren sektör temsilcisi Dursun Güler, "Biz bu fuarın hareketsiz geçeceğine inanıyoruz. Bu nedenle katılmama kararı aldık. Bu nedenle ön hazırlık dahi yapmadık" şeklinde konuştu.

 

"FUAR YAPILMAK ZORUNDA"

İZFAŞ Danışma Kurulu Üyesi de olan İzmir Mermerciler Derneği Başkanı Nuri Kuntel, "Cumhurbaşkanlığı tarafından bir engelleme olmazsa yani bir yasaklama gelmez ise fuar tarihinde yapılacak. Katılan üyelerimiz çoğunlukta katılmayan üyelerimizde var. Katılmayanların hakları gelecek yıla baki kalacak. Yeni katılımcı talepleri var onun çalışmalarını da İZFAŞ yapıyor. Pandeminin olumsuz etkisi mutlaka olacak. çekinceleri olanlar var. Yurtdışından ne kadar ziyaretçi gelecek? Katıldığımıza değecek mi? diye  soran arkadaşlarımız var. Daha önceki senelerde taleplere yetişememiştik. 150 kadar yeni başvuru vardı. Bu sene onların bir kısmı değerlendirilecek. Bu sene yapılmayacak söylemleri de yayılmıştı. Bu fuar öyle yada böyle yapılacak çünkü yapılmak zorunda. Çin ve İtalya'dan geri kalmamak için yapmak zorundayız. Ne olur ise olsun bu fuarın yapılması yönünde karar aldık. Belki bir kaç fuar kapalı olacak ama öyle yada böyle bu fuar yapılacak" dedi. 

'MARBLE MARKASI ÖRSELENMEMELİ'

İzmir Mermerciler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mevlüt Çetinkaya, "Geçtiğimiz yıllarda  Marble İzmir'e katılmıştım. Sektör kulislerinden gelen bilgi dev fuar alanındaki A ve B hollerinin sadece ön tarafları iki holün yarım yarım bölümünde 1 hollük bir fuar olacağı yönünde. Çok sayıda katılmayan firma gibi biz de aynı endişeleri taşıyoruz. Ağustos ayında bu fuarın yapılmasını da yanlış buluyoruz. İzmir'deki mermer fuarı dünya çapında önemli bir organizasyondu. Gerek Türkiye'den gerekse uluslararasından bu organizasyona bir rekabet var. Geçen yıl pandemiden dolayı yapılmayan Marble İzmir'i beklediğimize değecek bir fuar gerçekleştirilmeliydi" şeklinde konuştu.

Yorumlar