Yokluklar yıldıramadı, zorluklar pes ettiremedi, direnmeyi ve mücadeleyi bir an bırakmadı. Peşinden koştuğu değerlerin markasına damgasını vurdu.

Nihat AK / YENİGÜN - BY BOYOZ Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kuday, ailesini ve kendisini kurumsal markaya götüren süreci anlattı.

Ümit Kuday Mardin Kızıltepe’de 1985 yılında dünyaya geldi. Demir Doğramacı babanın 9 evladından en büyüğü olan Ümit küçük yaşlarda iş hayatıyla tanıştı. Çalışkanlığı ile çevresinden büyük övgüler alan BY BOYOZ Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kuday o dönemi şu cümlelerle anlatıyor: “İlkokula giderken o yılın öğrenim durumuna göre bazen sabahtan öğleye bazen de öğleden akşama kadar ama her hafta sonu ve yaz tatillerinde babamın yanında çalışıyordum. Demir Doğrama yapan babamın işleri sınır kapıları açık olduğunda tır ve kamyonlara yaptığımız yedek yakıt depoları nedeniyle iyi gidiyordu. Sınır kapıları kapatıldığında İzmir Menemen’e göçtük. 11 kişilik bir aileydik. Geçimimizi sağlayabilmek için 20 kilometre yol yürüyerek iş aradığımız günlerimiz oldu. Çaycılık, çiçekçilik, pamuk toplayıcılığı, demir doğrama işleri başta olmak üzere elimizden ne gelirse yapıyorduk. Bir kişi günde 100 kilogram pamuk toplarken biz 11 kişi 100 kilogram toplayabilmiş mevsimlik çalışmanın ardından parasız pulsuz dönmüştük.”

boyuz yenigün

GÖZ AĞRISI YENİLİKLERE YELKEN AÇTIRDI

Demir doğrama çalışanlarının tarifi imkansız göz rahatsızlıkları çektiğine vurgu yapan BY BOYOZ Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kuday, “Babam, ben ve kardeşlerim demir doğrama işinde çalışıyorduk. Neredeyse her akşam aynı sancıları yaşıyorduk. Annem sırayla bizlere bakıyordu. Gözlerimize patates suları konuyor, soğuk sularla yıkanıyor ne çare ki acımız bir türlü tükenmek bilmiyordu. Bir akrabamız durumun vahametini görünce beni ailemi ikna ederek boyoz sektörüne aldı. Simit ve boyoz satmak için sokak aralarında yeteri kadar bağıramadığım için göz yaşlarımı tutamadığım bir gün bir amca beni helalinden kazanmak için hiçbir şeyden utanmamak için beni öğütledi. Utangaçlığım azaldı ama ben imalata geçtim” dedi.

boyoz-yenigün (2)

ANNEMİN BİR GÜLÜŞÜ DÜNYALARA DEĞER

Gözden kaçırmayın

''Yapacak çok işimiz, gidilecek yolumuz var'' ''Yapacak çok işimiz, gidilecek yolumuz var''

Annesine olan sevgisi ve saygısından hayatta ödün vermediğini belirten Kuday, “Boyoz imalatının ardından seyyar satıcılık yapıyor yani günde iki üç işte birden çalışıyordum. Toz talaşın içinde birkaç saat dinleniyordum. Halimi kız kardeşim görünce ailem benim yanıma taşındı. Kardeşim Ömer de zor şartlarda çalışıyordu. Dokuz çocuklu anneme anneler gününde çamaşır makinası alarak yaptığım sürpriz, dünya kadınlar gününde dişlerini yaptırmam büyük mutluluk verdi. Annemin bir gülüşü benim için dünyalara bedeldir. Fakirliğimiz nedeniyle çocukluk arkadaşım nişan attı. İyi ki öyle olmuş beni ben olduğum için her halimle seven Ceylan hanım ile evlendim” şeklinde konuştu. 

boyoz-yenigün (1)

“Yola çıktıklarımı yola bulduklarıma tercih etmem”

Zorluklara kardeşleriyle birlikte göğüs gerdiğini vurgulayan Kuday, “Ben Ümit, Ömer, Ramazan ve Süleyman dört erkek kardeşim ve diğer aile fertlerim hep bir arada olmayı her şeyin üzerinde tercih ettik.  Sırt sırta verdik harç borç ve kredilerle yatırımlar yaptık. Bize girişimlerimizde destek verenleri asla unutmadık. Zor zamanımızda imkanları olmasına rağmen elimizden tutmayanların sonradan yol arkadaşı olma isteklerine eyvallah etmedik” dedi. 

boyoz-yenigün (4)

“Vizyonu yüksek olanın sırtı yere gelmez”

Sektöre yeni bir soluk getirmeleri nedeniyle Boyoz Federasyonu Genel Başkanlığı’na seçildiğini belirten Başkan Kuday, “Boyoz çeşitlerimiz, bize has geleneksel lezzetimizin kalitesi, katıldığımız etkinlikler vizyonumuza vizyon kattı. Artık boyoz sektöründe hizmet veren meslektaşlarımızın hak ettikleri yere ulaşmaları için ağır bir sorumluluk var omuzlarımda. Bölgesel, ulusal ve uluslararası etkinliklerde boyozumuzu tanıtmak ve geleceğe taşımak istiyoruz” şeklinde konuştu.

boyoz-yenigün (6)

KURUMSALLAŞMA DÖNÜM NOKTASIDIR

İşletmelerin hedeflediği konuma kurumsallığın verdiği rota ile daha sistemli gidebildiğine vurgu yapan Kuday kurumsallaşma süreçlerini ise şu cümlelerle dile getirdi: “Biz dört kardeş en iyi bildiğimiz işi aşkla yapıyorduk. Otuza yakın işletme için çiğ boyoz ve çeşitlerini üretiyorduk. Her gün 500’ü un 250’si özel diğer maddelerden oluşan toplamda 750 kilogramlık hammaddeyi nakış nakış işliyorduk. Anadolu ve özellikle İzmir mutfağına katılmış, İzmir damak tadı ile özdeşleşmiş, mayasız bir hamur işini özüne sadık kalarak tekrardan yorumlamıştık. Taleplerin yoğunluğundan zemin katımızda imalat yapıyor ancak üst katlardaki evlerimize dahi gidemez hale gelmiştik. Yakaladığımız lezzeti biz yorumlayabiliyor, biz tekrar edebiliyor ama bir başkası bizim sırrımızdan dolayı taklit edilemiyordu. Bu lezzetin gelecek kuşaklarla taşınması bizimle birlikte yok olmaması adına ne yapmamız gerektiğini araştırdık. Hedeflerimize sistemli bir ulaşım için aile işletmemizi kurumsallaştırmaya karar verdik. Biz lezzetimizden ödün vermeden sürdürülebilir bir markanın altında imzamız olmasını istedik. Lezzeti bizden, renk, sembol, tasarım, mimari yapı için profesyonellerden büyük destek aldık. İlk kurumsallaşma adımlarımız için planladığımız bütçenin üç katına çıktık. BY BOYOZ markasını oluşturmanın onuru mutluluğu tarifi kelimelerle ifade edilmeyecek duyguları bize yaşattı. 500 yıllık bu geleneksel lezzeti yakalamak 5 asırlık lezzetin üzerine yeni yorumlarla müdavimler oluşturmak hayal bile edilemeyecek bir hedeftir. Allah bunu bizim ailemize nasip etti. Biz de bencillik etmedik gelecek nesillerin devam ettirebileceği kurumsallığa kavuşturduk. BY BOYOZ markasının altında yüksek standartlar var. Biz üreticilerinin kendi soframıza koymayacağımız ürünü imal etmeyeceğimiz gerçeği var. Sürdürülebilir bir kalite var. Kurumsallaşma bize daha düzenli olma, sistemli çalışma, verimli çalışma, hatasız üretim, hızlı karar alma ve toplamında sürdürülebilir bir lezzet sunmamızda bize değer kattı. Gerçekten insanın çocuğu gibi gördüğü, altına imzasını attığı ve neredeyse bütün hayatını verdiği işletmesini geleceğini düşünenlere kurumsallaşmalarını öneriyorum” dedi.

boyoz-yenigün (5)

İstemek başarının yarısıdır

Kişi ve işletmeleri başarıya taşıyacak gereksinimlere dikkat çeken BY BOYOZ Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kuday, “Günde insanı 20 saat çalıştıracak sebepler olmalıdır. İhtiyaçtan olabilir, iş sevgisi olabilir ama insanı çalışmaya teşvik edecek mutlaka sebepler olmalıdır. İnsan helalinden iş ve ekmeği için bir şeyleri takıntı yapmadan utanmadan çalışabilmelidir. Uyuşukluk hali kötü bir hastalıktır. Hızlı hareket iş hayatının önemli bir parçasıdır. Yoğun iş temposu gerektiren işlerde yapılacak işlerin planlanması ve zamanlaması verimli çalışmayı getirir. Bazen riskli kararlar alma sorumluluğunu taşıyabilmek önem arz eder. İnsanın gerçekleştirebilme hayali olan hedeflerin olması azmini arttırır. Güven ve doğruluk en önemli sermayedir. Marka ve kurumsallık altında önemli değerler taşır. Aile içi sevgi ve iletişim başarının en önemli anahtarıdır” diye konuştu.

boyoz-yenigün (7)