En çok para harcanan sektörlerden biri de gıdadır. Pazar ve market alışverişi yaparken tasarruf sağlamak isteyenler birkaç öneriden yararlanabilirler. Ekonomik market alışverişi için bilmeniz gereken önemli birkaç nokta bulunuyor. Ev ekonomisine katkıda bulunacak market alışverişlerini uygun hale getirmek için ilk olarak nasıl yapılır sorusunun cevaplandırmalıyız.

Dikkat edilmesi gereken püf noktalar

Markete gitmeden önce aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurarak alışverişinizi daha uygun hale getirebilirsiniz.

Alışveriş listesi

Market alışverişi yaparken alışveriş listesi hazırlamak, en temel ve bilinen yöntemlerden biridir. Marketlerin hem kalabalık, hem de çok fazla ürün çeşidine sahip olmasından dolayı kafa karışıklığı yaşamanız oldukça mümkündür. Aynı zamanda gerekli olan ürünleri de almayı unutabilirsiniz. Bu nedenle markete gitmeden önce evdeki eksikleri belirleyecek bir liste hazırlamalısınız. Markette listenizde yer alan ürünleri kontrol ederek çok daha kolay bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

İndirim günleri

Marketler, çoğunlukla indirim günleri düzenlemektedir. Halk günü adıyla da bilinen bu günler, haftada bir kere olacak şekilde düzenlenir. Böylece gerekli olan ürünleri, daha uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Markete aç gitmemek

Karnımız acıktığında canınız her şeyi çekebilir. Bu nedenle de markete aç gitmemeye özen göstermek oldukça önemlidir. Vücut aç hissettiğinde, şekerleme ürünlerine ilgi artabilir. Bu da ihtiyacınız olmayan ürünleri yani bisküvi, çikolata ve şeker gibi abur cuburlar alma isteği yaratabilir. Bu nedenle de market alışverişi yapmaya giderken tok olmak önemlidir.

Farklı markalar tercih etmek

Günümüzde besinler, birçok farklı markada yer alabiliyor. Örneğin marketlerde altı farklı markaya ait marka çeşitlerine denk gelebilirsiniz. Bu markalar arasında fiyatlar da farklılık göstermektedir. Fiyatı daha pahalı olan daha kaliteli bir üründür mantığı ile hareket etmek yerine farklı ve daha ucuz markaların ürünlerine şans verebilirsiniz. Beğendiğiniz takdirde, düşük fiyatlı ürünlerle market alışverişi daha da ekonomik hale getirebilirsiniz.

Kampanyalara göz atmak

Market alışverişi yaparken kampanyaları da takip etmek oldukça önemlidir. Özellikle '2 al 1 öde' gibi kampanyalar, marketlerde sık sık yer almaktadır. Bu kampanyalar sayesinde tercih edeceğiniz ürünlerini daha indirimli fiyatlara alabilirsiniz.