Güzel koyları, plajları ve antik kentleriyle Marmaris gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine birbirinden güzel seçenekler sunmaktadır. Muğla’ya bağlı şirin ve küçük bir kasaba olan Marmaris; özellikle yaz aylarında dünyanın her noktasından ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Yeşille mavinin birleştiği pırıl pırıl koyları, temiz sahilleri ve tarihi kalıntılarıyla göz kamaştırıcı küçük bir beldedir.  Bu yazıda güzel Marmaris’in gezilecek yerlerini bir araya getirdik.

Marmaris gezilecek yerler 

Güzelliği ile kendine hayran bıraktıran Marmaris gezilecek yerler listesine ilk olarak berrak suları ve nefis doğası ile adeta cennetteymiş hissiyatı uyandıran koylar ve plajlarla başlanmalıdır.

Kızkumu Plajı

Marmaris gezilecek yerler dendiğinde akla ilk gelenlerden biri Kızkumu Plajı’dır. Bu plajın en önemli özelliği denizin ortasında bulunan 600 metrelik kum adacının bulunmasıdır. Denizin ılık suyunda bir uçtan bir uca geçerek yürüyerek unutulmaz bir deneyim yaşanabilir.

Kleopatra Plajı

Marmaris’in 16 km açığında yer alan yer Kleopatra Adası olarak da bilinmektedir. Ada berrak suyu ve eşsiz doğasıyla Marmaris’te mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Plaj adını altın rengi özel kumsallardan almıştır. Ek olarak, efsanelere göre Kleopatra’nın burada yüzdüğüne inanılmaktadır.

marmaris gezilecek yerler

İçmeler Plajı

İçmeler plajı, Marmaris’e sadece 8 km uzaklıkta olmasından dolayı ziyaretçilerin en çok tercih ettikleri yerlerden biri. Dingin ve berrak denizi nedeniyle çocukların ailelerin de tercih ettikleri plajdır. 

Turunç Plajı

Turunç plajı, masmavi suları ve yeşilin maviyle buluştuğu eşsiz bir yerdir. Turunç, Amos antik kentine de çok yakın bir mesafede yer almaktadır. Ek olarak, bu güzel plajda su sporları da yapılmaktadır. 

Marmaris Amos Antik Kenti

Manzarasıyla insanları büyüleyen Amos Koyu ve Amos Antik Kenti Marmaris gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmelidir. Denizin kıyısındaki dik sahile kurulu olan Amos Antik Kenti, Helenistik dilde “Ana tanrıçanın tapınağı” anlamına gelmektedir.  

Turgut Şelalesi 

Turgut Şelalesi, Turgut Köyü’nün içinde dört metrelik bir yüksekten akmaktadır. Yaz aylarının kavurucu sıcaklarında dahi serin olan bölgede sadece bir tane değil birden fazla şelale bulunmaktadır. Yemyeşil doğası ve buz gibi suyu ile ziyaretçilerin ilgisini görmektedir.

Marmaris Kalesi ve Müzesi

Şehir merkezinde yer alan Kale, Marmaris gezilecek yerler arasında popülerliğini korumaktadır. Müzesinin içerisinde; 2 adet arkeoloji galerisi ve bir tane de etnografya galerisi bulunmaktadır. Arkeoloji bölümünde; Helenistik, Roma ve Bizans döneminden kalma parçalar bulunmaktadır.  Etnografya bölümünde de Osmanlı dönemine ait tarihi eserler bulunmaktadır.