04.03.2019, 07:13

Mart kapıdan baktırmıyor!

Dünyamızı ve çevremizi o kadar "hor kullandık ki;" mevsimlerin bile değişmesine neden olduk. 

"Hor kullanmak" çevresini, eşyalarını, özen göstermeden, kabaca, dikkat etmeyerek, hırpalayarak kullanan kişilerdir. Bunlar sadece kendilerine değil doğaya da çevresindeki insanlara da zarar verirler.

Mevsimlerin değişmesine neden olan sadece "hor kullanmak"la sınırlı değildir. Teknolojiyi daha fazla kullanmaya başladıkça, çevremizi de daha fazla kirlettik. Hayatımızı kolaylaştıran araçlar arttıkça, sağlığımızı da tehdit eder hale geldi. Hava kirliliğinin artmasında en öne çıktı.

Peki, hava kirliliği nedir?

Havaya, toprağa çeşitli kaynaklardan salınan katı, sıvı ve gaz halindeki kirletici maddelerin yüksek oranda birikmesi ile çevre kirliliği meydana gelir. Bu kısır döngüde; hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, radyoaktif kirliliği ve gürültü kirliliği meydana gelir.

Bunlara önlem almayan veya alamayan insanlar doğadaki dengeleri de olumsuz etkiledi ve hatta yaşanabilir bir çevreyi yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.

İnsanoğlu sadece çevresini ve dünyayı kirletmekle kalmadı, kendi sonunu da hazırlamaya başladı. Toprağın kirlenmesi ile burada yetişen ürünler de artık sağlığımızı tehdit ediyor. Dünyaca ünlü gıdalarımız gümrük kapılarından geri dönmeye başladı. Bunun örneğini son olarak mandalinde yaşadık. Geçen yıl kasım ayında Ruslar; Türkiye'den gönderilen 550 ton mandalinada hastalık bulunduğu gerekçesi ile ürünlerin ülkeye girişini engelledi.  

Kirliliklerin sonucunda dünya coğrafyası ve iklim de değişmeye başladı. Yeryüzünde oluşan erozyonlar ile toprağın verimi düştü, su kaynakları azaldı. Beslenme sorunumuz artmaya başladı. Denizlerdeki ve karadaki canlı çeşitliliği de giderek azaldı...

Ekosistem dengesi bozulunca dünyanın da sonu gelecektir...

Çevre kirliliğini önlemenin yolu çevreye duyarlı bireyler yetiştirmekten geçer...

Felsefemiz; nasıl bulduysan, öyle bırak olmalıdır...

Küresel ısınma sonucunda ilk günlerine başladığımız mart ayının meşhur sözcüğü, "Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır"ı bile unutmak üzereyiz...

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@