Günümüzde cerrahi maske takmak tüm dünyada etkili olan koronavirüs nedeniyle şart bir hale geldi. Fakat uzun süre aynı maskeye maruz kalmak bazı cilt sorunlarına neden olabilmektedir. Bu durumla karşılaşmamak için aynı maskeyi uzun süre takmamak ve maskenin kullanıldığı süre içinde cildi havalandırmak gerekmektedir.

Maske takmak, gözeneklerdeki yağ üretimini hızlanıyor ve cildimiz hava alamadığı için yağ kanallarının tıkalı kalmasına neden oluyor. Gözeneklerin tıkanması ile birlikte ciltte; kuruluk, pullanma, sivilce gibi sorunlar gözlenebiliyor.

Maske takmak birçok cilt problemine neden olmasının yanında bu problemler kişinin sahip olduğu cilt tipine göre değişiklik gösterebilmektedir. Söz konusu cilt problemleri maskenin takıldığı süreye de bağlıdır. Maskeyi uzun süre kullanmaktan dolayı ciltteki ısı yükselir. Bu nedenle kılcal damar genişlemesi, roza hastalığı, cilt yaraları ve ağız bölgesinde iltihaplı sivilcelerin görülme olasılığı artar.

Maske takmanın tetiklemiş olduğu bu problemleri uzun süre maske takmak zorunda kaldığınız zamanlarda belli süreler ile cildi havalandırarak ve yüzünüzde oluşan teri temizleyerek engelleyebilirsiniz. Bu zaman diliminde gün içinde kullanılan maskeyi değiştirmek de büyük önem taşımaktadır. Nitekim aynı maskeyi sürekli olarak kullanılmak hem cilt sağlığı hem de pandemi için risklidir. Ciltte oluşan ve fark edilen problemler için ise mutlaka uzman hekime gösterilmelidir. 

maske takmak sivilce yapar mı 2

Alınabilecek Önlemler

·        Cildinizi günlük olarak temizlemeye ve nemlendirmeye özen gösterin. Ayrıca kokusuz, doğal içerikli ürünleri tercih etmeye dikkat edin. Yüzünüzü temizledikten sonra ise seramid, hyaluronik asit ve dimetikon içeriklerine sahip nemlendiriciler kullanarak masaj ile birlikte emilmesine yardımcı olun.

·        Maskeyi takmadan önce ve geceleri, dudaklarınızı da nemlendirici ile nemlendirmeyi unutmayın.

·        Makyaj yapmaktan olabildiğince kaçının. Özellikle fondöten gibi gözeneklerinizi tıkayabilecek ürünlerden kaçınmalısınız. Bu gibi ürünler, sivilce ve akne oluşumlarına zemin hazırlayabilmektedir.

·        Cildinizi tahrişe uğratmaktan kaçının. Peeling ve benzeri uygulamalar, iyi geliyor olsa dahi, maske kullanımına bağlı olarak tahrişi artırabilir.

·        Kullanılan maske çeşidine dikkat edin. Hassas bir cilde sahipseniz, yüzde yüz pamuktan üretilmiş, iç tarafı yumuşak maskeler tercih edin.

·        Uygun süreler içerisinde maskenizi çıkarın. Uzmanlar 4 saatte bir, 15 dakikalık aralar ile maskenizi çıkarabileceğinizin uygun olacağı görüşündedir.

·        Düzenli olarak maske takmak gibi bir zorunluluğunuz varsa ve cilt problemleriniz devam ediyorsa, uzman bir dermatoloğa danışmanız gerekmektedir.