İzmir Dikili’den Muğla Fethiye’ye kadar uzanan Ege sahil şeridinde temizliğin sembolü çok sayıda Mavi Bayrak’ın iptal edilmiş olması turizm organizatörlerini zor durumda bıraktı.

GÜVEN GÜNEŞ/YENİGÜN- Ege’nin kıyılarında dalgalanan Mavi Bayraklar birer birer iptal ediliyor. Her yıl tatilini deniz kıyısında yapacak turistlerin aradığı kriterler arasında yer alan Mavi Bayrak önemli seçeneklerden birisi. 1985 yılında Fransa'da başlayan uygulamaya sahip olmak için çok sayıda kriterin yerine getirilmesi gerekiyor. http://www.mavibayrak.org.tr/ internet sitesinden sahillerdeki Mavi Bayrak noktaları hakkında bilgi alınabiliyor. Bu yıl Ege sahillerinde tatilini geçirmek isteyenler ardı ardına iptal edilen Mavi Bayrak ilanlarıyla şaşkına döndü.

AYAKTA KALMA MÜCADELESİ VERDİK

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) İzmir Bölge Temsil Kurulu Başkanı Kıvanç Meriç, “Yerli ve yabancı turistler seyahat acentalarımıza Mavi Bayrak iptal uyarılarında bulundu. Yaptığımız araştırmada İzmir, Aydın ve Muğla illerimizde maalesef bayrak iptallerinin yaşandığını gördük. İptal yaşanan yerlerdeki meslektaşlarımızla yaptığımız görüşmeden bu iptallerin kirlenme değil, bürokratik işlem ihmallerinden kaynaklandığını öğrendik. Pandemi ile birlikte turizm tesislerinin sahipleri ayakta kalma savaşı verdiler. O dönemlerde yazışmalar, tahliller gibi prosedürler takip edilememiş. Bu nedenle iptaller yaşanmış. Turistlerin bu yıl bunu hoş görmelerini bekliyoruz” dedi.

TÜRSAB MERİÇ

PANDEMİ ÖNCELİKLERİ DEĞİŞTİRDİ

Mavi Bayrak iptalleri haberleri aldıklarını doğrulayan Bodrum Profesyonel Otel Yöneticiler Derneği Başkanı (BOYD) Serdar Karcıoğlu, “Mavi Bayrak almak bir süreç gerektiriyor. Daha önceden Mavi Bayrak almış ama iptal olmuş olan bölgeler daha kısa sürede alabiliyorlar. Son bildiğim kadarıyla 60 günde geriye alınabiliyor. Pandemiyle birlikte insanların öncelikleri değişti. Turistik tesisler ayakta kalabilme çabalarından kaynaklı bayrak işlemlerine vakit ayıramadılar. Yaşanan bayrak iptalleri kirlenme olduğu için değil” şeklinde konuştu.

TURİZMİN ÖNCELİKLERİ BELİRLENSİN

Katma değeri yüksek turizm yapabilmek için bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerektiğini belirten BOYD Başkanı Karcıoğlu, “Bir plaj, otel veya marina Mavi Bayrak almış. Bayraklı yer 5 yıldızlı ama etrafı tek yıldızlı. Böyle bir durumda bayrağın pek kazancı olmuyor. Turizmde önceliklerin belirlenmesi gerekir. Ege sahillerinde maalesef fiziki altyapı eksiklikleri var. Nitelikli personel eksiği var. Bu eksiklikler giderilmeden her yer Mavi Bayrak olsa da bir yere kadar ilerleyebiliriz” dedi.

KARCIOĞLU

TURİZM DEĞERLERİMİZ HEBA OLMASIN

Turizm sezonunda durumun iç açıcı olmadığını savunan BOYD Başkanı Karcıoğlu, “Konaklama sektörü 8 buçuk milyar dolar kredi borçları var. Geçen yıla göre yüzde yüz zamlı fiyatlardan satışlar yapılsa bile durum iyi görünmüyor. Kaldı ki şu dönemde zorunlu olarak maliyetin altında satış yapanlar var. Bu doluluk varmış gibi bir durumu gösterir ama ardından iflasları getirir. Turizm altyapımızın kaybolmaması için acilen tedbirler alınmalıdır” çağrısı yaptı.

PROFİL DEĞİŞTİ BAYRAK AZALDI

Gözden kaçırmayın

Kabuğunu kırmayan şampiyon olamaz Kabuğunu kırmayan şampiyon olamaz

Adını vermek istemeyen mavi bayraklı plaj işletmecisi S.D, “Turizm açısından mavi bayrak ciddi bir avantaj ve saygınlık göstergesidir. Yabancı turistler rezervasyon yaparken baktıkları ilk şeylerden biri de mavi bayraktır. Şu anda mavi bayrakların azalmasında birkaç neden var. Bunlardan ilki plaj ve plajdaki işletmeler turistik tesis olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlandı. Bu karar sonrası mavi bayrak için gerekli prosedürlerde ilgili bakanlıkça arttırıldı. Çoğu işletme bu prosedürlerle uğraşmak istemiyor. Diğer bir nedense müşteri tipinde değişikliğin meydana gelmesidir. Yabancı turist sayısında ciddi manadaki düşüş meydana geldi. Bunun yerini gurbetçi ve yerli turist aldı. Turizmdeki bu değişim işletmecilerinde tercihini etkiledi. Prosedür ve maliyetlerle uğraşmak istemeyen işletmeciler mavi bayrak için başvuru yapmadı” ifadelerini kullandı.