Türkiye’deki dolar ve altın yatırımcısı yine gözünü Merkez Bankası faiz kararına çevirdi. Peki MB faiz kararı açıklanırsa altın ve dolar inecek mi çıkacak mı?

Merkez Bankası 2022 yılının ilk faiz kararını açıklayacak. Altın ve döviz yatırımcıları merak ile Merkez Bankası’nın bu kararını bekliyor. Peki bu karar ile altın ve döviz kuru inecek mi çıkacak mı?

Merkez Bankası tarafından alınacak faiz kararı altın ve döviz piyasalarını doğrudan etkileyecek. Enflasyonun yüzde 36’ya yükselmesi sonrasında piyasalar bu ay faiz indirimi beklemiyor. Merkez Bankası’nın (TCMB) bu ay politika faizini %14 seviyesinde sabit tutması bekleniyor. Ancak önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden “Kur da düşecek faiz de” açıklamasını baz alan ekonomi çevreleri faizin düşeceği yönünde beklenti açıklıyor

KARAR YARIN SAAT 14’TE

Türkiye Merkez Bankası da faizi belirlemek için yarın toplantı yapacak. Karar yarın saat 14.00’te kamuoyuna duyurulacak. Söz konusu toplantı kararları altın ve dolar fiyatlarına yön verecek.

Para ve altın uzmanı İslam Memiş, faiz kararlarının önemi üzerine açıklama yaptı. Doların ve altının Aralık ayındaki sert düşüşünü bilmiş olan Memiş, Merkez Bankası’nın bu kez faizi indirmeyeceğini ve doların geri çekilişin süreceği tahmininde bulundu.

Memiş şu ifadeleri kullandı: "Muhtemelen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, FED’i görmek isteyecektir. FED’in faiz kararı veya para politikası muhtemelen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yeniden bir reaksiyon almamasına neden olabilir. Ben pas geçeceğini tahmin ediyorum. O yüzden de dolar/TL kurunda bir miktar geri çekilmenin Perşembe günü ve sonrasında da devam edeceğini tahmin ediyorum"

İç piyasalarda geniş bir bant aralığı olmadığını sözlerine ekleyen Memiş, Türkiye’nin Avrupa Merkez Bankası’nın kararlarını da önümüzdeki günlerde göz önüne alacağını ifade etti.

25 ARALIK’A DİKKAT!

İç piyasalarda geniş bir bant aralığı olmadığını sözlerine ekleyen Memiş, Türkiye’nin Avrupa Merkez Bankası’nın kararlarını da önümüzdeki günlerde göz önüne alacağını ifade etti.Yeni yılda altın ve döviz kurunu etkileyecek diğer en önemli olay da 25-26 Ocak’taki Amerikan Merkez Bankası (FED) kararı olacak. FED Başkanı 26 Ocak’ta kararını açıklayacak.25 Ocak tarihine dikkat çeken Memiş, "Yatırımcıya yüzde 50 dolar yüzde 50 altın sepeti oluşturmasını tavsiye ediyorum. Yarı yarıya sepet yapmanın önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.

Gözden kaçırmayın

Türk kahvesi ve şekere dev zam geliyor! Türk kahvesi ve şekere dev zam geliyor!

“KUR DA FAİZ DE DÜŞECEK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Arnavutluk temaslarının ardından gazetecilerin gündemdeki gelişmelerle ilgili sorularını yanıtlarken şu değerlendirmede bulunmuştu:

“Öncelikle kur korumalı mevduata vatandaşlarımızın teveccühü bizleri memnun ediyor. Döviz kurlarındaki oynaklığın azalmasından ve istikrarın devamından gayet memnunuz. Finansal piyasalardaki istikrarın devamına ve TL’ye olan ilginin artmasına yönelik ilave çalışmalarımız sürüyor.

Diğer taraftan biliyorsunuz benim bir iddiam var; “faiz sebep, enflasyon neticedir.” Nitekim de neticesi, kendini gösteriyor. Enflasyon, düşüşe girmiştir, girecektir. Bu bir defa kesin. 20 Aralık burada bir dönüm noktası oldu. Enflasyonun gerilemesini beklemek, milletimin hakkıdır, bizim de hedefimizdir ve bunu zaten başaracağız. Ama faizde de artık düşüşler başladı. Bir ara biliyorsunuz 12’ye falan geldi, hatta daha aşağıya da geldi. Sonra tekrar bir çıkış yaşandı. Fakat bunu da aşağıya çekeceğiz. Bu da ekonomideki şartlara göre şekillenecek. Çünkü bu öyle bir durum ki, hep söylediğim gibi, dere yatağında akar. Burada da aynen bu durumu yakalayacağız. Yavaş yavaş, kademeli bir şekilde, aceleci olmadan kur da düşecek, faiz de aynı şekilde düşecek ve 2022 bizim en parlak yılımız olacak inşallah. 2023’e de zaten böyle gireceğiz. Bu enflasyonun da düşüşünü getirir, enflasyon düşecek.”