Meclis toplantısında kürsüye çıkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Expo 2026 müjdesi verdi.

Selcan Şerifaki/Yenigün  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2021 yılı Faaliyet Raporu ve Denetim Komisyonu Raporu'nun görüşüldüğü Nisan ayı olağan ikinci oturumu 5 saat sürdü.  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Yeşildere’yi çözüme kavuşturuyoruz. İzmir yeşil altyapı stratejisinin en önemli ayağını teşkil eden EXPO 2026, Yeşildere’de vücut bulacak. Türkiye'nin ilk büyük yeşil dönüşüm projesi bu vadide başlayacak" dedi. 

 “Müjde vermek istiyorum" diyerek söze başlayan Soyer, “Yeşildere’yi çözüme kavuşturuyoruz. İzmir yeşil altyapı stratejisinin en önemli ayağını teşkil eden Expo 2026, Yeşildere’de vücut bulacak. Türkiye’nin ilk büyük yeşil dönüşüm projesi bu vadide başlayacak ve bölge 4 yıl içinde Expo 2026 alanına dönüşecek. Kaderine terk edilmiş Yeşildere, Kültürpark’tan da büyük yeni yeşil alanımız olarak hizmet verecek. Bölgedeki hak sahipleriyle görüşmelerimizi de başlattık. Bu tasarımızı yarın bir önerge ile Meclisimizin de gündemine sunacağız” dedi.

GÖRÜNTÜLÜ ARAMA

Soyer, Ak Partili Meclis Üyesi Hızal’ın “Narlıdere Metro inşaatı durdu” açıklamasına da yanıt verdi. Şantiye şefine görüntülü bağlanan Soyer, “İki yıl içinde Narlıdere metro tüneli kazısını tamamladık ve beş yeni güzergahta daha yeni metro yatırımları başlattık. Narlıdere Metrosu ile birlikte Çiğli Tramvayı da yapım aşamasında. Cumhuriyetimizin 100. yılında her iki hattı da hizmete almış olacağız. 28 kilometrelik Karabağlar Gaziemir Metrosu, 27.5 kilometrelik Otogar Kemalpaşa Metrosu ve 5 kilometre uzunluğundaki Örnekköy Yeni Girne Tramvay Hattı İzmir’e kazandıracağımız yeni güzergahlar” diye konuştu.

Gözden kaçırmayın

Homeros, doğduğu kente yeniden dönecek Homeros, doğduğu kente yeniden dönecek

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BORÇ BATAĞINDA  DEĞİL

Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin borç batağında olduğu iddialarıyla ilgili şöyle konuştu:  Göreve geldiğimizde olan 5 milyar lira olan borcumuz bugün 13.4 milyar lira. Bugüne kadar 5.4 milyar liralık iç ve dış borçlanma yaptık. Bu süre içinde 5 milyar lira da iç ve dış borç ödedik .Yani toplam borç miktarımız 400 milyon lira arttı.  Göreve geldiğimizde 790 milyon Euro olan dış borcumuz bugün 822 milyon Euro. Dolaysıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi borç batağında falan değil.  Finansal kapasitesi son derece güçlü, bütün krizlere ve zorluklara rağmen hala yüzde 50’nin altında borçlanma kapasitesini doldurmuş durumda. Bütün bu tabloya rağmen şunu da söyleyeyim göreve geldiğimizde Euro 6 lira bandıydı şu anda 16 lira bandında. 2.6 kat artış var. Bunlar art arda eklenince ne olduğu anlaşılacak rakamlar. Biz bu süre içinde Narlıdere Metrosu için 192 milyon Euro dış borçlanma yaptık.”