İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'ne Ak Parti ve CHP sıralarında yaşanan Expo 2026 tartışması damga vurdu.

Selcan ŞERİFAKİ / Yenigün- İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs Ayı birinci oturum toplantısı Başkan Tunç Soyer yönetiminde gerçekleşti.  İzmir'de düzenlenecek EXPO 2026 Organizasyonunun Yeşildere Bölgesinde gerçekleşmesine yönelik hazırlanan, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği önerisi mecliste gergin anların yaşanmasına neden oldu.  Öneri  Millet ittifakının oy çokluğu ile mecliste kabul edildi. 

AK PARTİLİ BOZTEPE: 3 YILDA YETİŞMEZ

AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, "EXPO'yu tanıtırken 'Heyecan duydum' dediniz, bizde siz anlatırken heyecan duyduk ama komisyonda bu heyecanı bulamadık. Bu alanda yapılacak plana biz özünde karşı değiliz ama kamulaştırma ile ilgili sıkıntılarımız var. 2026'da yapılacak EXPO'nun 3 yıl içinde yetişeceğine inanmıyoruz. Bir yolu bile açamayan Büyükşehir Belediyesi kamulaştırmayı nasıl yapacak? Bir de aynı alanda 2 tane yedek alan olduğu söyleniyor ama bu 2 alanın yerini de biz bilmiyoruz, bize bilgi verilmedi" dedi. 

izmir bb meclis yenigün 3

AK PARTİLİ HIZAL: REALİST OLMAMIZ LAZIMProjeye karşı olmadıklarını vurgulayan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, "Biz EXPO'ya karşı değiliz, 2026 yılında yapılması planlanan EXPO'nun kente ciddi katkıları olacağını düşünüyoruz. Yeşildere'de İzmir için utanç kaynağı olan alanın dönüşümüne de karşı değiliz. Siz 'İzmir'e müjde veriyorum' diyerek, 'bu alanda EXPO çalışmaları yapılacak' diyerek karşımıza böyle bir plan değişikliğinin çıkmasına karşıyız. Realist olmamız lazım, yapıyormuş gibi hareket etmemek lazım, geçmişin örnekleri önümüzde. Birçok daire başkanlığı çalışma yapmış, ben bir meclis üyesi olarak ve komisyon üyesi olarak bilmiyorum. Kamulaştırma bedeli ne kadar olacak, ne kadar sürecek bilmiyorum. Bilen arkadaşımız açıklasın. Biz buna benzer bir düzenlemeyi ortak komisyonlarla, bürokratlarla uzun uzadıya konuştuk, imar komisyonunda 10'ar dakikadan 2 defa görüştük. 400-500 milyon kamulaştırma bedelinden bahsediyorsunuz, belediyenin finansal kriz yaşadığı dönemde ciddi bir bedel" dedi. 

KÖKKILINÇ: “İZMİR’E 4 MİLYON 700 KİŞİNİN GELECEK”Cumhuriyet Halk Partisi Grup Sözcüsü Nilay  Kökkılınç, “EXPO 2026 İzmir için çok önemli bir fırsat ve bu organizasyon Başkan Soyer’in çabası ile İzmir’e kazandırıldı. İzmir bu imkandan en kısa sürede ve maksimum seviyede yaralanmalı 4 milyon 700 bin kişi bekleniyor. İzmir’e hem turizm hem de sanayi anlamında birçok kişi gelecek. Burada birçok daire başkanlıkları bir arada çalıştı, bir anda olmadı. Maksat 2026 ‘ya bir an önce ulaşabilmek. Yeşildere çok trafik alan bir yer, Atatürk Maskı ve Kadifekale altında yeşillendirme oldu. Burada 400-500 milyon gibi bir bütçe ile yeşillendirme kamulaştırılması yapılacak. Uzlaşı ile çözülecek, vatandaşlarla tek tek görüşülecek. Yargıya varan bir durumda da bunun 1 yıl süresi var, yargıdan çıkan karar hem belediye hem de vatandaş uyacak. Burada çalışma başladığında çok rahat 2026’ya yetişecek” ifadelerini kullandı. 

Gözden kaçırmayın

İzmir Büyükşehir Belediyesi Satınalma Dairesi Başkanlığı İş giysisi ve kişisel koruyucu donanım malzemeleri alacak İzmir Büyükşehir Belediyesi Satınalma Dairesi Başkanlığı İş giysisi ve kişisel koruyucu donanım malzemeleri alacak

ÖNAL: “İPE UN SERİYORSUNUZ”CHP’li Meclis Üyesi İrfan Önal, “Yine ipe un serildi, biz düz bir alanda bu çalışmayı yapabileceksen 400 milyon kamulaştırma gerektiren ve 50 yıldır sorunu olan bir alandan söz ediyoruz. Bahsettiğiniz alanda gecekondular, 1300 ailenin durumu ne olacak onu söyleyeyim, oranın çehresi değiştiğinde vatandaşın, etraftaki mahalleler herkes bundan faydalanacak. İzmir’de o hattı kullanan, çevrede oturan herkes bundan faydalanacak. Biz Güzelbahçe, Urla’da yapmadık elimizi taşın altına koyduk, bizden sonra da kalsın ve kronikleşmiş bir sorun ortadan kalkacak. Biz teknik gerekçe diyoruz, şu bu diyoruz 1 ay komisyonda kaldı. Bizler orada iyi niyetli bir çalışma yaptık. Eğer siz bundan sonra bir şey olursa ben görüyorum ki davalar olacak. Ben niyet okuyarak, dava açılacak, birileri yer toplamış, zaten olmayacak derseniz demek ki siz olmaması, yetişmemesi için çalışacaksınız. İyi niyet varsa o zaman gelin buyurun kapı kapı dolaşıp vatandaşı ikna edelim” dedi. 

izmir bb meclis yenigün 2

AYDIN: PROJE İZMİRLİNİN YARARINADIRCumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili Murat Aydın, “3 yılı bitirdik benzer bir siyaset ve söylemle karşı karşıyayız biz bu şeyi istiyoruz ama şöyle yaparsanız, böyle yaparsanız, komisyona havale edelim bir daha tartışalım. Bir kez daha komisyona havale edilen konulara da çok uzun zaman oldu dediler. Bu hayır demenin başka bir yoludur. İzmir’in yararına olan bir şeye hayır demenin mahcubiyeti içinde hayır diyorsunuz. İzmir’de 50 yıldır çözülemeyen soruna bir çözüm oluşturuyoruz. Bu bir günde mi geldi aklımıza, aylardır bu konuda çalışıyoruz 25000’lik plana aykırıymış, yok komisyonda konuşulmadı. Belediyenin dönüşümü ile yapılan en büyük projelere hayır diyenler hep sözde gerekçeler getirdiler. 3 yıldır hayır verdiğiniz önergeleri çıkarıp getireceğiz. İzmir’in yararına olan bir şeye hayır demediğinizden bunu komisyona gönderin tekrar tekrar tartışalım istiyorlar. Biz ne getirirsek getirelim aynı şeyi tartışacağız. Yeşildere Projesi İzmirlinin yararınadır, bu projeye harcanacak para gücümüz de, siyasi idaremizde vardır” ifadelerini kullandı. 

izmir bb meclis yenigün 4

SOYER: BELEDİYECİLİKTEN ÖNCE EXPO'YU ÖĞRENDİMBaşkan Soyer, Expo tartışmalarına şu sözlerle son noktayı koydu:  “Bana sorarsanız en iyi anladığın şey nedir? Belediyecilikten önce EXPO öğrendim, İzmir’in EXPO’yu alması, ev sahibi olması için çok ter döktüm. En çok kafa yorduğum,  İzmir’e getirmek istediğim çaba harcadığım şey  EXPO...  EXPO’nun bir şehirde yapılması o şehrin gelişimine kaldıraç olmasıdır. Çok faydasız EXPO’lar da gördüm, dünya para akıtılan ama bittiğinde bir şey olmayan ama öyle EXPO’lar da var ki örneğin Sevilla teknoloji üssü olarak kullanıyor. O dönem gelecek turist sayısından daha önemlisi, o kente nasıl bir katma değer katacaksınız. Yeşildere bu şehrin en acınası, en üzülesi noktasıdır.  Yeşildere’de daha büyük bir fayda sağlayacağız. EXPO temsilcilerine gittik anlattık, davet ettik gelip gördüler ve burada yapılmasına karar verdiler. Bizim verdiğimiz kararın bir de onaylayan bir merci var. Onların onayı ile çıkılan bir yolculuk var. EXPO bittikten sonra Kültürpark’tan  kadar büyük bir yeşil alanı bu şehre kazandırmış olacağız. Bunun bedeli 300-500 Milyon ile ölçülmez. 50 yıldır kangren olmuş, bize düşen de bunu başarmak. Yapamayacağımız hiçbir şey yok ama el birliğiyle” dedi.