Medicana International İzmir Hastanesi Genel Müdürü Dr. Ulvi Ünal: kişi kendini bilecek

Hayat kurtarmayı ders kurtarmaya tercih eden Dr. Ünal, İzmir'deki Kent Hastanesi’ni çıraklık, Ege Sağlık Hastanesi’ni kalfalık, Medicana International İzmir Hastanesi’ni ustalık eseri olarak görüyor.

Röportaj 30.06.2021 - 10:48 22.09.2021 - 13:06

Nihat AK / YENİGÜN - Babası, ablası ve ağabeyi mühendis olan Ulvi Ünal'a küçük yaşlarda ailesi hedef olarak doktorluk mesleğini göstermişti. Çok istedi çok çalıştı. Türkiye'nin ilk çoklu tercihle üniversite öğrencisi aldığı 1974 yılında 30 tercih yaptı. Kayıt döneminde punlar onun puanına kadar inmediği için tıbbiye olmadı. Kayıt yaptırdığı İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde eğitim almaya başlamıştı ki gelen bir haber hayatının gidişatını kökten değiştirdi.

Ulvi Ünal o dönüm noktasını şu sözlerle anlatıyor, "Kendim de ailem de tıbbiye eğitimini istiyorduk. Mimmarlık Faktültesinde 2 ay öğrenim gördüm. Ablam Diyarbakır Tıp fakültesinin puanlarının benim puanıma düştüğünü öğrenmiş. Babam ve ailem tanıdıkları aracılığı ile ön kaydımı yaptırmışlar. O dönemde zor şartlarda bağlatmalı telefonla bana ulaştılar. Duyduklarıma inanamadım. Hayatımın gidişatı değişti"dedi.

HAYAT KURTARMAYI DERS KURTARMAYA TERCİH ETTİ
Hayat kurtarmanın tıbbiyede hayat düsturuna dönüştüğünü belirten Dr. Ulvi Ünal, "Diyarbakır Tıp Fakültesine 1974'de girdim 6 sonra 1980'de bitirdim. Üniversite hayatımıda 1 kez bütünlemeye kaldım. Tek ikmale kaldığım 1974 senesinde kimyadan ikmale kaldım. Onun sebebide sınava gireceğimden bir gün önce veya 2 gün önce lice depremi oldu. Ben depreme gittim. Öğrenciyim ama depremde hayat kurtarmaya gittim. 1. sınıf öğrencisiyim ama beyaz önlüğü giydim gittim. Orada sedye taşıyoruz filan. Sınava giremedim. Sınavdan ikmale kaldım bir ay sonra falan sınava girdim onun haricinden ben hiçbir sınavda ikmale kalmadım. Çok da iyi bir başarı puanıyla tıbbiyeyi bitirdim"şeklinde konuştu.

SPOR SINAVLARI KOLAY KILIYOR
Sporun ve sporcunun dostu Medicana International İzmir Hastanesi Genel Müdürü Dr. Ulvi Ünal, "Milli takımda oynayan voleybolcuyum. Spor yapmak kas yapınızı güçlendirir. Spor yapmak hayatınıza enerji ve güven vermesinin yanı sıra fiziki aktivite olanağını arttırır. Hayatınızın her alanında etkili bir bakışa sahip olmanızı da sağlar. Ruhunuzu dinlendirirken vücudunuzu sağlıklı tutması, öz güven ve kişilik gelişimindeki katkıları es geçilemez. Bizim ağır anterenmanlarımız olurdu. En zor sınavlarımın olduğu günün öncesinde ağır anterenmanlar yapar sınavlardan başarıyla çıkardım. Voleybol üniversite takımımızda 4 tıp fakülteli vardı. 3'ü profesör oldu bende genel müdürü olarak görev yapıyorum"dedi.

SAĞLIK İÇİN SİSTEM TUTKUM OLDU
Terör olaylarının pik yaptığı döneme eğitim aldığına dikkat çeken Medicana International İzmir Hastanesi Genel Müdürü Dr. Ulvi Ünal, "Diyarbakır'ı çok sevmeme rağmen terörün yükseldiği dönemde kentte eğitim alabilmenin zorluklarını yaşadım. Mezun olur olmaz kentten ayrıldım ve diplomam sonradan geldi. Amerikan Petrol arama firmasında işyeri hekimliği yaptım. Çok heyecanlıydı o dönemde Sağlığın kurumsal sistemini kurma işletme tarafına ilgi duydum. Doktor olduğum için başarılı sistemler kurdum. Sadece işletme mezunu olsaydım bu başarıya ulaşamazdım"şeklinde konuştu.

HAYATIMIN MİHENK TAŞI
Dokuz Eylül Üniversitesi'DE Sağlık ve Hastane yönetimi alanında yüksek lisans yaptığını belirten Dr. Ulvi Ünal, "İzmir'de o alanda doktora programı açılmadı. Hala içimde uktedir. ILO ve IMO standartlarına uygun şekilde uzak yol gemilerinde sağlık hizmetleri, revirlerin oluşturulması, uluslararası uygunluk belgelerinin verilmesi ve denetlenmesi çalışmalarını yürüttüm. Trophy Röntgen firmasının Ege Bölge Temsilciğini yaptım küçük işletmelerde kazandığığım tecrübeyi Kent Hastanesinin kuruluşunda değerlendirdim. Kent Hastanesi kuruluşu hayatımdaki mihenk taşıdır. İzmir'in belli başlı iş insanları fizibilite raporlarımızı hayallerimizi hedeflerimizi kurgularımızı anlattık hepside bize tevecüh gösterdi. Herkesde getirdi para yatırdı. Bize güvendiler bize inandılar. Biz rekor sayılabilecek bir zaman içinde o hastaneyi yaptık ve açtık. O hastanenin temel atılmasından açılmasının arasında 22 aydır. 22 ayda temel atılmasından açılmasına geçen süredir. Universal Hastaneler Grubu’nda Genel Müdür Yardımclığı ve İzmir, Manisa, Kuşadası Hastanelerinden sorumlu Ege Bölge Koordinatörlüğü ve Genel Müdürlük yaptım. Ege Sağlık Hastanesini günün şartlarına uygun muhteşem bir sağlık kurumu yaptık. Medicana'nın en büyük hastanesinde ve bünyesindeki kurumlarında önemli görevler yaptım.

Medicana Grup Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Bozkurt İzmir'de kentin 1 numarası olacak bir hastane için çeşitli girişimleri olmuş. Ama hayata geçememiş. Kendisiyle hayallerimizi berliştirdik. Medicana International İzmir Hastanesi'ni kurduk. 700 kişilik seçkin bir ekibimiz var. Hastane içerisindeki 290 kameradan baktığımda yüzde 80'ini tanırım. Ne yaptığını neler yapabileceğini bilirim. Medicana International İzmir Hastanesi'nin en önemli kaynagı insan kaynağıdır. Gelecek dönemde parası olan bir grup yantarafımızdaki bir yeri alıp akıllı bir bina kurabilir, en son teknoloji ile hastaneyi donatabilir. Ama bizim gibi bilgi düzeyi yüksek entegre bir ekibi oluşturması hiçte kolay olmaz"dedi.

SEVDİĞİN İŞİ YAPACAKSIN
Kişinin başarısındaki severek iş yapmasının önemine vurgu yapan Dr. Ulvi Ünal, "Sevdiğin işi yap, yaptığın işi sev. Gençlere sevdiği işi yapmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü Türkiye'de insan ömrü 70, resmi emeklilik yaşı ise 65 yıl. Ömür dediğin şey çalışmakla geçiyor. Eğer sevdiğin bir işi yaparsan sevdiğin bir ömür sürüyorsun sevmediğin bir işi yaparsan kötü bir hayat sürüyorsun. O nedenle insanlara sevdikleri işi yapmalarını tavsiye ediyorum. İnsan zaten sevdiği işi yaparsa başarılı oluyor. O başarının da sonuçlarından faydalanıyor"şeklinde konuştu.

KURUMLARIN BAŞARISI İNSAN KAYNAĞINDA SAKLI
Başarının anahtarından birinin de insan ilişkilerinden kaynaklandığını belirten Medicana International İzmir Hastanesi Genel Müdürü Dr. Ulvi Ünal, "Başarı kriterlerinin başında insan ilişkileri gelir. Kurumların en büyük gücü insan kaynağından alır. Parası olan bastırır parayı mükemmel bir bina yapar. Vizyonu geniş olan son teknolojiyle binasını yada işletmesini donatır. Ama kurumların en önemli varlığı insan kaynağıdır. Bilgi birikimi yüksek çalışanların arasındaki uyum, entegre ekip çalışması çok önemlidir. Benim insanla olan iletişimim başarımdaki önemli unsarlırdan biridir. Başarılı ilişki yönetemiyorsanız, ekibinize sahip çıkamıyorsanız, motive edemiyorsanız ve adil davranmıyorsanız başarı mümkün değil"dedi.

ÇOK AMA RAFİNE ÇALIŞMA
Başarmak için çok çalışmaya ihtiyaç olduğunu hatırlatan Dr. Ünal, bu konuda önemli bir parantez açtı, "Çok çalışmak başarının anahtarlarından biridir. Ben çok çalışırım ama rafine çalışırım. Yapacağım işleri sıraya koyarım. Onlara yılan derim ve her yılanın başını tek tek ezerim. Biz sağlık sektörü olarak sürekli kriz yönetiriz. Bize tıbbiyede öğrettiler triajı, bir öncelik belirleme sistemidir. Üç tane ölü bir tane kafası patlamış iki tane bacağı kırılmış, bir tane bilmem ne sıraya sokacaksın eğerki ayağı ezileni en başta tedavi etmeye kalkarsan o kafası patlayanda gider. Önce ona gideceksin rafine çalışma dediğim o. O cesetlere ölülere bakmayacaksın biz buna tiriyaj diyoruz buna"şeklinde konuştu.

KENDİNİ BİLEN KARŞISINDAKİNİ BİLİR
Tüm yaşamı boyunca kendine baş ucu yaptığı cümlenin iki kelimeden oluştuğunu belirten Medicana International İzmir Hastanesi Genel Müdürü Dr. Ulvi Ünal, "Her ne yaparsan yap. Ama mutlaka KENDİNİ BİL. Kendini bilmek bireylerin kendilerine yardımcı olabilmelerini de çoğu zaman sağlayabiliyor. Hedefiniz kendinizi kabullenebilmek olsa bile bunun için ilk olarak kendinizi bilmeniz gerekiyor. Kendiniz için doğru kararları verebilmek için yine kendinizi iyi tanımalı, kendinizi bilmelisiniz. Lakin kendini bilmek sanıldığı kadar da kolay değil çünkü çoğumuz kendimize dair objektif ve gerçekçi bir çerçeve çizemiyoruz"dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@