Cucamelona yetiştirildiği bölgelerde fare kavunu, Meksika ekşi salatalığı ve Meksika karpuzu olarak da adlandırılmaktadır. Dış görüntüsü üzüm ve kabuğuyla birlikte küçük karpuza benzemekte olan Meksika karpuzunun sahip olduğu tat ise salatalığa benzemektedir. Ayrıca cucamelon dünyada bulunan tek GDO’suz meyve olarak da bilinmektedir.

Meksika karpuzu, uygun koşullara sahip olduğunda 2,5-3 m yüksekliğe kadar hızlı bir şekilde uzayabilen, tropikal ve uzun yıllık bir tırmanma asması olarak bilinir. Meksika karpuzu iyi bir şekilde büyüyebilmek için bol miktarda doğrudan gelen güneş ışığına ihtiyaç duymaktadır. Tınlı, kumlu, killi topraklarda yetişirken aynı zamanda oldukça zengin topları sevmektedir. Diğer salatalık türlerine göre kuru toprağa ve zararlı topraklara dayanıklı bir yapıya sahiptirler. Aynı diğer salatalık türleri gibi, bu bitki de tektir ve hem erkek hem de dişi çiçek üretmektedir. Meksika karpuzları kendi kendine tozlaşabilirler, fakat tek tek açan çiçekler kendi kendine döllenemezler.

Meksika karpuzu çiçekleri küçük ve yalnızca sarıdır. Yaklaşık dört milimetre çapına sahip ve beş adet yaprakları bulunmaktadır. Bu bitki de erkek çiçeklerden önce dişi çiçekler çıkması sebebiyle, salatalıklar arasında alışılmadık bir durumdur oluşturmaktadır. Çiçeklenme dönemi mayıs ve haziran aylarında gerçekleşir. Çiçekleri, beyaz çizgilere sahip yeşil, tüysüzdür. Bunun dışında meyvesi ise üzümden daha küçük, dikdörtgen kavunlara benzemektedir. Meyveleri yaklaşık olarak 3 cm uzunluğunda ve 2 cm genişliğine sahiptir ve çok fazla çekirdeği bulunur. Meyvelerini çiğ veya pişmiş olarak tüketebilirsiniz aynı zamanda kabuğu ve tohumları da yenilebilmektedir. Meyvelerini salamura ve salsa sos yapmak için oldukça uygundur.

Meksika karpuzu nasıl ekilir?

Meksika karpuzu tohumunun ekilmesiyle birlikte yetiştirilmektedir. Asmaya benzerliğinden dolayı sürüngen bir bitki türüdür. Eğer bahçede yetiştirilecekse bahçe çitlerine yakın bölgelere ekilmelidir ki böylece çitlerin etrafına sarılarak büyüyebilsin. Tarlaya ekim yapılacaksa tarla kenarlarına ekilmeli ve çubuklar eklenmelidir. Meyve verimi oldukça yüksek bir bitkidir. Hiç durmadan meyve üretimi sağlayabilir. Dişi ve erkek çiçekleri aynı bitkide bulunmasından dolayı çiçeklerinin tozlaşarak birbirini döllemesi oldukça kolay bir şekilde gerçekleşir. Arılara veya diğer kanatlı hayvan türlerine ihtiyaç duymadan rüzgar yardımı ile çabucak döllenir ve meyve vermeye başlar. Meksika karpuzu da salatalık gibi yetiştirilebilir. Yetişme koşulları ise tıpkı salatalık çeşitleri gibidir.