Menekşe çiçeği, menekşegiller familyasına ait otsu bir bitkidir. Uygun koşullar oluştuğunda doğada kendiliğinden yetişebilen bu bitki, evlerde de saksı bitkisi olarak bakımı yapılabilen bir türdür. Göze hoş gelen renkleri ve kalbe benzer yaprak şekliyle menekşe çiçeği günümüzde de balkonları ve terasları süslemektedir. Bu bitkiyi yetiştirmek için bakımının nasıl yapıldığı ve nasıl çoğaltılması gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekmektedir. İşte menekşe çiçeğinin nasıl çoğaltılacağı ve bakımı ile ilgili bazı püf noktalar.

Menekşe çiçeği bakımı

Afrika menekşesi, Cezayir menekşesi ve Hercai menekşesi gibi türleri bulunan menekşeyi yetiştirmek için aydınlık bir ortama ihtiyaç vardır. Aydınlığı sevse de doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan hoşlanmayan bir bitkidir. Nemli ortamları da seven bir tür olduğu için havadar bir mutfağa sahipseniz bitkiniz için en uygun yer olacaktır. Drenajlı saksılarda kolaylıkla yetişebilen menekşe çiçeği, nemi sevdiği için toprağının da kuru bırakılmaması ve sulama rutinine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sulama konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise bitkinin yapraklarına ya da çiçeklerine su gelmemesidir. Bitkinizin yapraklarının ve çiçeklerinin zarar görmemesi ve ömrünün uzun olması için sulama yaparken suyun doğruca toprağa gittiğinden emin olmalısınız. İç mekânda kolaylıkla yetiştirilebilen bir bitki türü olan menekşe çiçeği için ideal ortam sıcaklığı 14 ve 28 derece arasındaki sıcaklıklardır.

Menekşe çiçeği çoğaltımı

Menekşe çiçeğinin çoğaltılması için öncelikle yapraklarının budanması gerekmektedir. Budanan yapraklar çoğaltma işlemi için kullanılacağı için en az 3-4 cm sapı olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Çoğaltma işlemi için tıpkı ana bitkide kullanılan gibi drenajlı bir saksıya ihtiyaç olacaktır. Bu boş saksının çeyreği organik maddeler açısından zengin toprak çeşidi olarak bilinen saksı toprağı ile doldurulur.

Ardından, budanan yaprakların sapları bu toprağın içine hafifçe gömülür. Bu aşamada da yaprakların toprakla temas etmemesine dikkat edilmelidir. Ekim işleminden sonra üzerine biraz daha toprak eklenir, fakat üzerine çok fazla bastırılmaz. Budanan yaprakların sap kısımlarının üçte ikisi toprağın üzerinde kalan kısmı ise toprağın altında kalacak şekilde ekim işlemi tamamlandıktan sonra can suyu olarak da bilinen ilk su verilir ve çoğaltma işlemi tamamlanır. Buradan itibaren bir önceki başlıkta menekşe çiçeği ile ilgili anlatılanların tekrar edilmesi gerekmektedir.