Menemen Belediyesi’nin mayıs ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumunda Seyrek Villakent Mahallesi’nde yer alan 1 milyon 600 bin metrekarelik arazi tartışmalara neden oldu.

Geçtiğimiz aylarda konu ile ilgili Belediye Meclisi tarafından oy çokluğu ile arsa satış kararı alınmıştı. Söz konusu karar hakkında Cumhuriyet Halk Parti meclis üyeleri dava açarak mahkeme yürütmeyi durdurma kararı almıştı. Mahkemenin kararının iptali kararı sonrası ise Menemen Belediyesi gündem maddesinin iptalini meclis gündemine getirdi.

KARAKURT: TAVRIMIZ BAŞINDAN BERİDİR NETTİR

Gündem maddesi hakkında konuşan CHP’li Meclis Üyesi Deniz Karakurt, “Bu konuda tavrımız başından beridir nettir. Davayı açtık ve sonuna kadar da takip ettik. Mahkeme kararının uygulama zorunluluğunun uygulanması gayet açıktır, burada oylayacağımız mahkeme kararının uygulanıp uygulanmaması değildir, önceki alınan meclis kararın iptali söz konusudur. Açıklık getirmek istedim” dedi.

AKBULUT: OYLAYIP OYLAMAMIZIN ANLAMI YOK

İYİ Parti Grup Başkanvekili Halil Akbulut ise, “Mahkeme kararını vermiş, meclisçe karar alınmasına gerek yoktu. Mahkeme sonuçlanmış, gerekçeli karar açıklanmış. Mahkeme icatları var; belediye bu süre zarfında eylemde bulunmuş ise bu işlemin iptalini yapmak içindir bu da. Karar zaten ortadan kalkmış. Bizim bunu oylayıp oylamamızın anlamı yok. Biz ret oyu veriyoruz” ifadelerini kullandı.

AYNI KARAR TEKRAR GÜNDEMDE

Satış ve kat karşılığı devri konusundaki yetkinin iptali sonrası ise yine aynı arazilerin satışı için meclisten onay istendi. Konunun meclis üyelerine sunulması sonrası ise tartışmalar yaşandı

YILMAZ: SİZ EMANETÇİ BİR YÖNETİMSİNİZ

Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Grup Başkanvekili Ali Yılmaz, “Sizin başkanvekili olduğunuzdan beridir görev yaptığımızdan bu yana yaklaşık 2-3 ayda bir ya bir kredi önergesi ya da satış önergesi geliyor. Sürekli olarak kredi ya da satış konusunun meclisimizde görüşülmesi Menemen’i rahatsız etmekte ve meclisi germektedir. Daha önce kabul olan önerge ile mahkemeye başvurduk. Mahkeme bu satış maddesini reddetti. Biz de bunu iptal kararıyla gündemden kaldırdık. Şimdi tekrar satış konusunun bu meclise gelmesini biz meclisle, hukukla ve Menemenlilerle inatlaşma olarak görüyorum. Bu kadar inatlaşmanın alemi nedir onu sormak istiyorum. Sizler nasıl yönetimsiniz merak ediyorum. Bu kadar büyük çapta olan satış konusunun sizin yönetiminizde ele alınması kötü bir durumdur. Siz emanetçi bir yönetimsiniz. İçişleri Bakanlığının uzatma kararıyla burada görev yapıyorsunuz. Bakan değişse, yeni gelen İçişleri Bakanı diyecek ki; benim gönlüm el vermiyor, Menemen Belediye Başkanını göreve iade edelim diyecektir. Sizin olağanüstü olan satış konusunu tekrar meclis gündemine getirmeniz son derece yanlıştır. Madem emanetçi yönetimsiniz, bu derece olağanüstü işlere girmemenizi öneriyoruz. Satmak çözüm mü? Yönetmesini bilmezseniz sıkıştığınızda elinizdeki avucunuzdaki her şeyi satarsınız” diye konuştu.

DEMİRCİOĞLU: SİZ İSTEMEZÜKÇÜ YAPIYA SAHİPSİNİZ

AK Parti Grup Başkanvekili Yusuf Demircioğlu, “Kendisi de bu meclisin içerisinde bulunmasına rağmen bir meclis üyesi pazarından bahsediyor. TDK’da meclis üyesinin ve pazarın ne anlamına geldiğini ifade ettik. Ama her meclise bu ifadelerin ne anlama geldiğini ifade edelim. Ali Bey bunları kime yakıştırıyor anlamış değiliz. Yüce meclis, tetikçi gibi ifadeler çok hoş değil. Sizin Serdar Aksoy dönemindeki grup başkanvekilliği dönemini hatırlıyoruz. Gelen her şeyi oylayıp gönderiyordunuz. O zaman kendisi de mi tetikçiydi? Emanetçi diyip duruyor, bir seçim oldu, Aydın Pehlivan seçildi ve yönetiyor. Siz ne kadar kabul etmeseniz de… Siz korkuyorsunuz ama aylardır Menemen hizmet görüyor. Kendi iç pazarlıklarınızı ifade edemediniz, özel odalar gibi. Bu kararın alındığı mecliste, sizin sorumsuz davranışlarınızın bıraktığı faturalarını ödemek ve kalanı da Menemenlilere hizmet için kullanılacak. Bu kadar şeye itiraz ediyorsunuz. Tunç Başkan 790 tane taşınmaz sattı. Bizler itiraz ettik. Ali Bey neden söz almadı? 790 tane taşınmazı sorsaydınız ya? Bunların neden dile getirmediniz? Vatandaş dışarıda dua ediyor, Aydın Pehlivan yönetimi devam eder de, hizmet almaya devam ederiz diye. Menemen gelişsin istemiyorsunuz. Kangren olmuş borçlardan maalesef ki bu tür durumlara gidiliyor. Sizin bıraktığınız belediyenin borçlarının altından kalkmak için belli şeylerden feragat etmek gerekiyor. Seyrek’teki arazilerde bunlardan bazıları. Ama siz istemezükçü yapıya sahipsiniz ve aynı şekilde devam ediyorsunuz. Meclis üyelerinden Menemen’in kanayan yarasına merhem olmak için bu satışa destek vermelerini rica ediyorum” dedi.

PERÇİN: OTURDUĞUN SALONU, YÜRÜDÜĞÜN YOLLARI CHP YAPTI

Demircioğlu’na cevap veren CHP’li Meclis Üyesi İhsan Perçin, “Yusuf Bey, A Haber’in Menemen temsilcisi. Ayıp ya… 22 yıldan beridir Menemen’e hizmet edilmedi deniyor. Oturduğun salonu, yürüdüğün yolları CHP yaptı. Yaşın yetmedi herhalde sen görmedin. Sanki AKP yokken hizmet yoktu. Menemen’e yapılan hizmetleri Menemen sanki 14 ayda görmüş gibi davranılıyor. Pazaryerini açtınız ama oranın yüzde 60’ını biz yapmıştık. Siz daha yapamadınız bir şey. Siz A Haber’i bırakın başka şeylerde izleyin. CHP hizmet yapar, siz satarsınız” ifadelerini kullandı.

KARAKURT: DEĞERLENDİRMEK YERİNE SATMAK MİRASYEDİCİLİKTİR

CHP’li Karakurt, “Satarsa AK Parti satar. Elimde 4 A4 kağıdına sığacak kadar AK Parti döneminde satılan yerler var. Kömür ocaklarından, şeker fabrikalardan işletmelerden bir sürü şey var. Üretime dair ne varsa ülkede satıldı. Üretilecekler bitti şimdi arazilere geldi. Satışa niçin gerek olduğunu bilmiyoruz, benim elimde net rakamlarımız var bize verdiğiniz kağıtta. 532 milyon lira borç denildi. Daha sonra 781 milyonluk bir borç sunmuşsunuz. Burada bir hesaplama yaptık. 270 milyonu esnafa borçlar var. Diğer kalan borçlar kamu borcu. SGK, vergi daire borçları… Yapılandırma yapıldı. Bunları borç kapsamına sokamazsınız. Ödeniyor mu ödenmiyor mu? Ona göre borç kısmına sokacağız. Ödenmiyormuş, bu da ayrı bir borç kusurudur. 270 milyon borcumuz var, biz neden 3 trilyonluk yer satıyoruz? Siz kendi malınızı borç ödemek için satar mısınız? 2 liralık borç için 20 liralık malınızı satar mısınız? Bu mallar Menemen’in malıdır ve buranın geleceğidir. Proje üretilemediği için satışlar yapılıyor. Değerlendirmek yerine satmak mirasyediciliktir. Biz hiç birimiz mirasyedici değiliz. Bütün menemen malların peşkeş çekileceğine inanıyor. Bu menemenin kendi malını olarak görerek karar vermelerini istiyorum meclis üyelerinden. Bu dönemde bu kara damgayı lütfen almayın. Bir borç varsa ödeyemiyorsanız talip olmasaydınız bu göreve ya da ödeyecek kadarı satsaydınız.

YILMAZ: YARIN ÇOCUKLARIMIZIN YÜZÜNE NASIL BAKACAKSINIZ?

CHP’li Meclis Üyesi Ali Yılmaz ise CHP döneminde hiçbir satış yapılmadığını ifade ederek, “Serdar Aksoy döneminde bu satış konusu gündeme geldi ve CHP olarak kabul ettiğimiz önergeyi kendimiz çektik, siz o zaman neden mahkemeye başvurmadınız? Bizim o satış kararımızı iptal etmemizi beklemeden o satış, takas maddesine neden dava açmadınız? Yoksa o işin içinde sizde mi vardınız? Büyükşehir meclisinde o zaman kendisi söz alıp itiraz etseydi. Kangren olan borçlar deniyor, madem kangren olmuş ne kadar bu borçlar açıklayın. Bu taşınmazlar bizim değil, çocuklarımızın geleceğidir. Borçlar satış yapılarak ödenmez. Bunu yapmayın, yarın çocuklarımızın yüzüne nasıl bakacaksınız?” şeklinde konuştu.

İNANLI: ALDIĞIMIZ KARARLARDA BAŞIMIZ DİK ALNIMIZ AÇIK

MHP Grup Başkanvekili Bahadır İnanlı, “Hiçbir şekilde mahkeme malını satamaz diye karar vermez. Burada verilen karar sadece ve sadece meclise verilen yetkinin belediye başkanı ya da encümene verilmemesine yöneliktir. Bu karar mecliste verilebilir. Ali Bey o kadar alınırken biz hayır dedik ancak siz evet derken iştirakçisi miydiniz? Ali Bey siz dışarıya çıkmayın. Deprem olur, trafik kazası geçirirsiniz… Hayat devam ediyor. Seçilmiş bir başkan var. Bu kurum bir sonra oluşacak duruma ya da seçime kadar devam edecektir. Bizim aldığımız kararlarda başımız dik alnımız açık sokaklarda geziyoruz” açıklamalarında bulundu.

AKBULUT: OY BİRLİĞİ İLE GEÇSE DAHA İYİ OLMAZ MI?

İYİ Partili Akbulut ise, “Bir önceki önergede kararınızı geri alıyorsunuz, bir sonraki önergede tekrar yetki istiyorsunuz. Yerler satılabilir. Yapılabilir. Oy birliği ile geçse daha iyi olmaz mı? Daya oylamadık ama bu şekilde geçmesi doğru mu, yoksa oy birliği ile geçmesi mi sizi rahatlatır?” dedi.

DEMİR: BİZ İNATLAŞMIYORUZ, İNATLAŞAN SİZSİNİZ

Menemen Belediyesi’nin CHP döneminde hiçbir şekilde satış yapılmadığını söyleyen CHP’li Ali Demir, “Tahir Şahin döneminde vergi borcu nedeniyle satış yapıldı. Sayın Serdar Aksoy döneminde satış yapılmadı, bir kuruş kredi bile alınmadı. Deniz Karakurt döneminde bile bir satış yapılmadı. Hatta 4-5 aylık personel borcu ödendi. Emlak vergisi tahsilatı Karakurt döneminde olmuş gibi davranıldı ama sizin döneminizde 2 defa yapılandırma oldu Başkanım. Menemen Belediyesi’nin tarihinde böyle bir satış olmadı. Biz inatlaşmıyoruz, inatlaşan sizsiniz. Reddedilen bir önergeyi tekrar meclis gündemine getiriyorsunuz. Madem Menemen sıkıntılı, kentsel dönüşüm alanı planlarını yapmanızı istiyoruz. Gelin kentsel dönüşüm planlarını yapın” ifadelerini kullandı.

DEMİRCİOĞLU: SİZ DE SATIŞ YAPMAK İSTEDİNİZ AMA YAPAMADINIZ

Eleştirilere cevap veren AK Partili Demircioğlu, “CHP dönemi satış yapılmadı dendi. Satışın neden yapılmadığını o da biliyor. SGK ve vergi dairesi borçlarından dolayı satış yapamadınız, yapmak istedi de yapamadı. Vergi ve SGK borcu olduğu için satış yapamadınız. Yapmak istediniz ama önünüze engel geldi. Allah’tan bu haciz vardı ki satılmadı. Ne konuşmalar yapılacaktı bilmek isteriz. Herkes menemeni böyle tanıyor. Şu anda bir yetki isteniyor. Satıldığı ve pazarlandığı yok. Bizden öncekilerin düştüğü duruma düşmemek için düşünerek kararlar alıyoruz. Bu belediye çalışıyor. Genel belediye hizmetlerini yanında projelerde yapıyor. Projeler öyle bir ayda olacak şeyler değil, siz o kadar sunum yaptınız. Hangi gerçekleşti, hiçbiri. Siz bizden daha fazla dönem görev yatınız. Neden proje yaptınız, yok” dedi.

AKBULUT: BURADAN TÜRKÇE O TARAFA BAŞKA GİDİYOR SANIRIM

Gözden kaçırmayın

Disk Emekli-Sen Konak Şubesi: Daha büyük sorumluluklar için bir aradayız Disk Emekli-Sen Konak Şubesi: Daha büyük sorumluluklar için bir aradayız

İYİ Partili Akbulut, “Burada algı yönetmekte Yusuf beyin üstüne kimse yo. Muhalefetteyken başka iktidardayken başka söylemdesiniz. O zaman proje yapın tek tek satın diyen sizler şimdi toptancı yaklaşımla getiriyorsunuz. Buradan Türkçe o tarafa başka gidiyor sanırım, ancak bu kadar algı yönetilir. Herkes özgür iradesiyle karar verecek. Siz gönül rahatlığıyla el kaldıracaksınız, biz de gönül rahatlığıyla ret vereceğiz. Bir proje getirin diyoruz, ortada proje yok. izim sorumluluklarımız var Menemen'in geleceğine yönelik. 2 sene sonra burada olmayacak adam rahatlıkla evet verebilir ancak bizim mezarlarımız burada. Bu nedenle bu karara ret vereceğiz. Göreve geldiğinizden beri sokakta bir algı vardı 22 yıldır CHP diye iktidar olsa yardım yağardı diye…  Bunu kırdığınız için teşekkür ederiz. Geçen yıldan bu yana 4 defa borçlanma 2 defa satış yetkisi… Ya merkezi hükümetin durumu çok kötü destek veremiyor ya da bu ülke yönetilemez haline gelmiş size bir şey veremiyorlar” dedi.

PEHLİVAN: HALKIMIZA KARŞI SORUMLULUKLARIMIZ VAR, YERİNE GETİRECEĞİZ

Son olarak söz alan Pehlivan, “Yine hakaret varı kelimeler cümleler… Mutlaka takip eden arkadaşlarımız vardır.Burası Menemen’in öz mülküdür, öz mülküyle ilgili olarak bundan önceki yönetimlerin Menemen’i getirdiği noktayı dilimiz döndüğünce ifade ettik. Halkımıza karşı sorumluluklarımız var, yerine getireceğiz. Hükümet destek verdi vermedi… Şimdiye kadar tahsisler aldık, yerler satın aldık. Almış olduğumuz desteklerin haddi hesabı yok. Tabiki sizlerde siyaset yapıyorsunuz ama haddini aşan insanların onurunu kıracak söylemlerden uzak durmanızı yeyleriz. Bizler halkımıza karşı sorumluyuz. Bütün işleri artıları, eksileriyle kıymetli vatandaşlarımıza tüm açıklığıyla anlatacağız. Burada bir satış yaparsak tüm çıplaklığıyla herkesin katılacağı şeffaf yapılarda yapacağız. Kapalı kapılar arkasında bunları görüşmeyeceğiz. Hayır oyu verecek meclis üyelerine daha önce verdikleri evet oyunu hatırlatmak isterim” ifadelerini kullandı.

Görüşmeler sonrası oylamaya geçildi. Yapılan oylamada 15 kabul, 15 ret oy çıktı. Berabere sonuçlanan oylamada satış kararı başkanlık oyu sonrası karar ile oy çokluğu ile kabul edildi.