Türkiye, hayvancılığı yoğun bir şekilde gerçekleştirmekte olan ülkelerden biridir. Hayvansal ürünlerinin üretilmesinde besi ve mera hayvancılığının önemi günümüzde oldukça büyüktür. Bunun yanı sıra organik besin tüketimine yönelmekte olan insanlar, besi ve mera hayvancılığının da önemli bir hale gelmesinde etkili olmuştur. Peki mera hayvancılığı nedir? Mera hayvancılığı nasıl yapılır? Mera hayvancılığı ve besi hayvancılığı farkları nedir? Merak edilen soruların hepsini aşağıda yer alan yazımızda derledik…

Besi hayvancılığı, mera hayvancılığına göre daha çok iş gücü gerektiren ve maliyeti olan yüksek olan bir üretim türüdür. Fakat alınan verim oranına bakıldığında besi hayvancılığı, mera hayvancılığından daha yüksektir. Besi hayvancılığından daha ideal olan ise mera hayvancılığı olarak belirtilebilir. Bu hayvancılık türü maliyeti düşüren ve üreticiyi rahatlatan bir uygulama gibi gözükebilir. Bunun dışında besi hayvancılığı yapmak istiyorsanız fakat maliyeti uygun değil ise yem destekli olan mera hayvancılığını fikrinide gözden geçirebilirsiniz. Çünkü organik yem kullanımı, besi hayvanlarının et ve süt kalitesini doğrudan doğruya etkilemektedir. Hayvanın güzel ve sağlıklı beslenmesi sayesinde hayvandan elde edilecek ürünlerin verimi yükselecektir.

Mera hayvancılığı nasıl yapılır? 

Mera hayvancılığının gerçekleştirebilmek için gerekli olan ilk durum geniş ve yoğun otlaklara sahip olmaktır. Bu sebeple bol yağış gören ve yıllık sıcaklık farkının yaşanmadığı bölgelerde mera hayvancılığı doğru bir şekilde yapılabilir. Çünkü hayvanlar mera bölgelerine salınırlar ve doğal yolla beslenmelerini gerçekleştirirler. Bu durum da mera hayvancılığı için, iklim koşullarının uygun koşullarda olması gerekmektedir. Tüm yıl boyunca meralar alanlarından beslenen hayvanlar için, arazinin sonbahar da gerçekleşen yağışlar ile birlikte tekrar canlanması ve bahara çıkması gerekmektedir.

Meranın alanlarının azalması veya yetmemesi durumunda araziye müdahale etmeniz gerekmektedir. Çayırların daha hızlı ve yoğun çıkması için merayı gübreleyebilirsiniz. Bunun dışında yabancı otlar, mera alanındaki verimi düşürmektedir. Mera alanlarını yabancı otlardan temizlemek oldukça önemlidir. Mera için ayrılan arazinin tamamını hayvanlara açmamalısınız. Kademeli olarak açın ki tahribat olması durumunda elinizde bir alternatif her zaman olsun. Ülkemizde mera hayvancılığı için en ideal olan bölgeler, Karadeniz, Erzurum ve Kars bölgeleridir. Bu bölgeler yoğun yağış almalarından dolayı en ideal bölge olma hakkını kazanmıştır.