Mesut Demirkaya :KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
Reklam

Mesut Demirkaya :KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK

“AK Parti Belediyeciliği'yle borcun altından kalkarız”

Mesut Demirkaya :KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK

“AK Parti Belediyeciliği'yle borcun altından kalkarız”

Mesut Demirkaya :KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
08 Kasım 2018 - 09:07

Sayıştay'ın Çiğli Belediyesi ile ilgili hazırladığı denetim raporunu kamuoyuyla paylaşan AK Parti Çiğli İlçe Başkanı Mesut Demirkaya, “Çiğli Belediyesi'nin verdiği 39 milyon açığın karşılığı yok. Çiğli'nin çehresini değiştirecek bir yatırım yok. Buna rağmen Çiğli halkı korkmasın, AK Parti belediyeciliğiyle bu borcun üstesinden kalkarız” dedi

2019 yerel seçimlerine ilişkin görüşlerini paylaşan AK Parti Çiğli İlçe Başkanı Mesut Demirkaya, çalışmalarını sürdüklerini aktardı. Demirkaya, “AK Parti Çiğli teşkilatımızdaki tüm arkadaşlarımız, belediye meclis üyeliği ve belediye başkanlığı yapabilecek kapasitede isimler. Bu konuda hiçbir şüphemiz yok. AK Parti'nin tüm üyeleri göreve hazırdır. Türkiye'nin tüm yelpazelerine hitap eden bir partiyiz. Her görüşten arkadaşlarımız, partimize emek veriyor. Kapımız herkese açık. Ülkemize, kentimize, ilçemize kim hizmet edecekse, biz onun yanındayız. Bizim ön yargılarımız yok. Bizim tek tarafımız var: vatandaş, millet, devlet ve Çiğli. Bize faydalı olacağına inandığımız tüm arkadaşlara kapımız açık. Herkese kucak açıyoruz” ifadelerini kullandı.Sayıştay'ın Çiğli Belediyesi ile ilgili hazırladığı denetim raporunu kamuoyuyla paylaşan Demirkaya, “Bilgisiz, belgesiz, somut bir şeye dayanmayan hiçbir söylem ve eylemde bulunmam. 'Çamur at izi kalsın' mantığını asla gütmedim. Çiğli'de çiçekle böceğin dışında yapılan bir yatırım yok. İlgili yerel yönetime baktığınızda, her şeyin güllük gülistanlık olduğunu görürsünüz. Sayıştay'ın teşekkür ettiği ifade ediliyor. Ancak şeklen bir denetimin teşekkürünü uygun görüyorsanız, ona diyecek bir şey yok. Bugün bile torbası 14 lira olan çimentoyu, bir yıl boyunca 23-24 liraya aldıysanız, burada bir sorun vardır. Sayıştay, buna bakmamış. Bence buna bakılması lazım. İçeriğine iyi bakıldığında Çiğli'nin ciddi zararı olduğunu söyleyebiliriz.

39 MİLYON BÜTÇE AÇIĞI VAR

Sayıştay raporunda 2017 yılı için 188 milyon gider, 149 milyon gelir olduğu belirtiliyor. Arada 39 milyon bütçe açığı var. Bunun karşılığında yapılan bir yatırım yok. Kısacası 39 milyon açığın karşılığı yok. Park, bahçe, kaldırım yapmak, ilçeyi temizlemek gibi rutin hizmetler, yatırım olarak görülüyorsa diyecek bir şey yok. Çiğli'nin çehresini değiştirecek bir yatırım yok. Belediyenin ve bağlı kuruluşların borçlanma limitlerinin çok fazla aşıldığı görülüyor. Borç stoğu anlamında 150 milyon borçtan bahsediliyor. Çiğli Belediyesi'nin 91 milyon kısa vadeli, 81 milyon uzun vadeli olmak üzere toplam 172 milyon borç stoğu olduğu, somut borç olarak ise yaklaşık 150 milyon lira borç olduğu raporda yazıyor. Eylül ayı itibariyle ise 200 milyonun üzerinde vergi borcu var Çiğli Belediyesi'nin. En az o kadar da sigorta borcu olduğunu tahmin ediyorum. Buna rağmen Çiğli halkı korkmasın, AK Parti belediyeciliğiyle bu borcun üstesinden kalkarız. Takdiri vatandaşa bırakıyoruz.

BELEDİYEYE HACİZ GELDİ

Personel maaşından kesinti yapılarak, derneğe para aktarımı yapıldığı ifade ediliyor. Belediyemizin tüm menkul ve gayrimenkulleri hacizli. 12 adet araç hibe edildiği halde, araçların trafik kayıtları halen Çiğli Belediyesi'nde görülüyor. Bu büyük bir sorun. Araçların başına bir şey gelse; tüm sorumluluk Çiğli Belediyesi'ne ait. Belediye binasının mevzuata uygun olmadığı yazıyor raporda. KAFESAN'ın 68 milyon borcundan dolayı belediyeye haciz gelmiş. Sayın Belediye Başkanı, şirket borçlarıyla ilgili sorularımızı yanıtlamıyor. Doğrudan temin alımları yasal sınırı aşıyor. Vatandaşımız bize teveccüh gösterirse, tüm bunların altından kalkarız. Çiğli'deki refahı ve olumlu havayı kısa sürede yaratırız” dedi.

ÇİĞLİ ÜÇE BÖLÜNDÜ

Çiğli ilçesinin genel sorunlarından da bahseden Demirkaya, “Çiğli, adeta üçe bölündü. Çin seddi gibi üçe böldük Çiğli'yi. İZBAN hattımız, çöpümüz var. Bunun çözümü için hiçbir çaba gösterilmiyor. Meclis Üyesi olduğum dönemde, Çiğli'ye yapılacak bütün yatırımlarda Başkan'ın yanında olacağımı ifade ettim. Çiğli için katkı koymaya hazırız.

ÇİĞLİ'YE MİLLET BAHÇESİ

Hükümetimizin genel politikası, halkımızın rahat edebileceği açık alanlar yapılması yönünde. Bu noktada Millet Bahçesi projeleri çok önemli. Biz de bununla ilgili bir çalışma yaptık. İl Başkanımız Aydın Şengül'ün bu konuda büyük katkısı oldu. Yaklaşık 1 buçuk milyon nüfusa hitap edebilecek bir alan belirledik. Çiğli – Sasalı arasında bir yer. Çok kısa sürede hayata geçirelecek bir proje olacağını düşünüyorum. Mutlaka bu yatırımı Çiğli'ye kazandıracağız” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM VURGUSU

Çiğli için kentsel dönüşümün önemine değinen Demirkaya şöyle konuştu, “Kentsel dönüşümle ilgili ortaya bir irade koymanız lazım. Benim bildiğim kadarıyla Çiğli Belediyesi'nin kentsel dönüşümle ilgili bir çalışması yok. Biz, kentsel dönüşüm için yer arıyoruz. Çiğli, en uzun sahil bandına sahip ilçe, fakat vatandaşın parmağını denize sokabileceği bir alan yok. Umut tacirliği yapmak istemiyorum ama küçük bir çalışmayla vatandaşımızı denizle buluşturabiliriz. Çiğli halkının içi ferah olsun, biz Çiğli için her türlü yatırımı destekleriz ve öncülük yaparız. Biz demagoji değil, eylem yapmak istiyoruz.”

Doğukan Fikri Fidan

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk zeytin ve zeytinyağı, İngiliz sofralarını süsleyecek
Türk zeytin ve zeytinyağı, İngiliz sofralarını süsleyecek
Kemeraltı tarihi bu
Kemeraltı tarihi bu "kırmızı kutuda"