Sanal gerçeklik teknolojisinin artmasıyla beraber, geçtiğimiz yıl Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg Facebook isminin Meta olarak değiştiğini duyurmuştu; bu değişikliğin gelişen sanal dünya için olduğu biliniyor. Oldukça büyük çoklu evren ya da gerçeğe yakın sanal dünya anlamına gelen Metaverse, gün geçtikçe insanları daha da etkisi altına almakta. Bu kavram aslında sanal dünyanın üç boyutlu hale gelmesiyle ortaya çıkmıştır.

NFT oyunlarının ve Blockchain platformlarının artmasıyla da bu kavramı gelecek yıllarda tamamen hayatımıza dahil etmemiz kaçınılmaz gözüküyor. Meta dünyada kendimize ait bir tarlamız, evimiz, arabamız ve hatta gerçeğimize benzer dijital kopyamız olabilir. Sanal kimlikten yani dijital kopyamızdan bahsetmişten geçtiğimiz senelerde bu kavramda netlik kazanarak MetaHuman olarak karşımıza çıktı. Metaverse evreninde, günümüz şartlarında sahip olamayacağınız lükse ve hayata sahip olabilmeniz de mümkün.

Mesela Florida’ya gidip orada tatil yapabilirsiniz ya da arkadaşlarınızla Eyfel Kulesi'ne çıkıp orada vakit geçirebilirsiniz, fakat bunları gerçekleştirebilmeniz için sanal paralara yani  sanal jetonlara ihtiyacınız var. Şuan birçok NFT oyunu kendi alemlerinde kullanılan jetonları satıyor; bu jetonların bazılarının pazar payı çok yüksekte, Bunlar şu şekilde sıralanabilmekte:

  • Axie Infinity,
  • Mines of Dalarnia,
  • My Neighbor Alice.

Hollywood filmlerinde ve dizilerinde bize aslında Metaverse için çoktan tüyolar verilmeye başlandı. Sanal gözlüklerin kullanımı, hologramlar ve daha nice kavramı dizi ve filmlerde görebilmemiz mümkün. Bu yüzden insanlarda yavaş yavaş sanal dünyanın içinde yerlerini almak istiyorlar. Bundan dolayı Metaverse arsası alma ve bu arsalara yatırım yapabilme, insanların dikkatini çekiyor.

Gerçek dünya olduğu gibi sanal dünya da kara parçalarından oluşuyor; bu sanal toprak parçaları, blok zincirinde NFT'ler olarak temsil ediliyor ve onları elinde tutan kişiye de tam mülkiyet veriliyor. Meta dünyada arazi satın alma ve benzeri işlemler için yapmamız gereken ilk şey, hangi platformu kullanacağımızı seçmek olacak. Şu an itibariyle, Metaverse'de sanal arazi satın almak için en yaygın iki Metaverse platformu var: The Sandbox ve Decentraland. Bahsi geçen sanal platformlarda yatırım yapmak için acele etmekte fayda var zira, en iyi meta evren arsası kapılmadan alınırsa, daha fazla kazanç sağlar, fakat satın alma düşüncesi olanlarında ilk öncelikle belli bir miktar bütçe ayırması gerekiyor. Örneğin; Türkiye’den Ayasofya Camii 100 Ethereum karşılığında satışa çıkarılmış bulunmakta.