Metaverse ya da Türkçe ismiyle sanal evren, son dönemde günlük yaşamımızda adından sık sık söz ettirmeye başladı. Teknoloji devlerinin yeni gözdesi olan fiziksel bir çaba harcamadan tamamen sanal bir dünyada, geleneksel bilgisayarların yanı sıra sanal ve artırılmış gerçeklik cihazları aracılığıyla kalıcı çevrimiçi 3 boyutlu sanal ortamları destekleyen, internet'in varsayımsal bir yinelemesidir. Metaverse için üretilecek ürünlerin 10 ile 15 yil içerisinde günlük hayata geçirilmesi beklenirken, yolun başındaki adımlar dahi kullanıcıları heyecanlandırmaya yetiyor.

Metaverse evreni nedir?

Metaverse ile bilgisayarlar, android cihazlar ve 3D cihazlar sayesinde insan algılamasının yapay bir fiziksel ortama aktarılmasıdır. Gerçek ve sanal evrenin bilim kurgu görünümünde birleştiği ve insanların farklı cihazlar arasında hareket etmesine ve sanal ortamda iletişime geçmesini sağlayan dijital bir dünyadır.

Metaverse dünyasının terimleri

Meta-evrenin kendine has terimleri bulunuyor. Bu terimler şunlardır;

  • Artırılmış Gerçeklik: Gerçek dünyayı baz alan bu teknoloji, bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüleri de ekliyor. 
  • Meatspace: Siber uzayın ve sanal evrenin aksine fiziksel dünya.
  • Mixed reality: Gerçekmiş gibi gözüken nesneler ve hareket eden sanal nesnelerin eklenmesiyle gerçek dünyanın bir görünümü, karma gerçeklik. Bu teknoloji kullanıcılara hem sanal hem de gerçek objelerle etkileşime girme imkanı sağlıyor. 
  • Multiverse: Birbirinden bağımsız pek çok evrene atıfta bulunan multiverse çoklu evrenin genel tanımıdır. Teknoloji/internet/sosyal medya bağlamında bu, Facebook, Minecraft, Instagram, Twitch, Roblox, Fortnite, Discord ve insanların sosyalleştiği, oyun oynadığı, alışveriş yaptığı diğer tüm sanal sosyal medya ve oyun yerlerine multiverse deniyor. Metaverse çoklu evrenleri çatısı altında birleştirebilir. 
  • Virtual reality: Kulaklık gerektiren sürükleyici bir sanal gerçeklik  tecrübesidir. Kullanıcıları farklı evrenlere götüren sanal gerçeklik oyunları ve gerçek dünyada geçen eğitimler bulunduruyor.

Metaverse evreninin gelişimi

Metaverse kavramı ilk defa Neal Stephenson’ın 1992 yılında yayınladığı bilim kurgu romanı Snow Crash’de kullanılmıştır. Bilim kurgu romanında metaverse kavramı kurgusal bir dünyayı nitelemiştir.  Facebook’un konuyla ilgilenmeye başlamasıyla metaverse ivme kazanmıştır. Elinde çok fazla metaveri bulunduran Facebook yapay zeka temelli bir dünyanın insanların bireysel sınırlarını tehdit edeceği düşüncesini doğurmuştur.