Son dönemin en çok konuşulan kavramlarından biri olan Metaverse gelecekte hayatımızda nasıl bir yere sahip olacak, internetin yerini alabilecek mi?

Gözden kaçırmayın

Yazın Arabada Klima Kullanımı Nasıl Olmalı? Yazın Arabada Klima Kullanımı Nasıl Olmalı?

Tüm dünyada gelişen teknolojiyle beraber birçok sistem içerisine yapay zekayı entegre etmek en temel gayelerden biri halini almıştır. Dolayısıyla yapay zekanın derinliklerine iyice inmeye başladıkça yapay zeka olgusuna insansı nitelikler kazandırma fikri, Hollywood ve Silikon vadisi tarafında rağbet görmeye başlar. Yapılan araştırmalar ışığında gelecekte insanların tıpkı bir yapay zeka gibi sanal evren boyunca gezme ve aktiviteler gerçekleştirme düşüncesi ortaya atılır ve bu noktada da son dönemin en çok konuşulan kavramlarından biri olan Metaverse kavramı sıkça gündeme gelir. 

Metaverse nedir diye bakıldığı zaman en kaba tabirle; insanların kendi oluşturmuş oldukları avatarlarla, kolektif bir şekilde kullanabilecekleri, insan yapımı sanal evren olarak ifade edilir. Zaten sosyal yaşama ve internet ortamına son 10 yıldır bakıldığında, sosyal mecralar iyi bir ivme yakalamış ve tıpkı metaverse evreninde karşımıza çıkan avatarlar gibi profil fotoğrafları vasıtasıyla sosyalleşme ön plana gelmiştir.

Ancak metaverse kavramına sanal gerçeklik gibi banal bir gözle bakmak Facebook vizyonuna göre pek uygun karşılanmamaktadır. Çünkü Facebook vizyonu öyle bir evrenden bahseder ki fiziksel evrenle paralel olarak fiziksel evren dahilinde gerçekleştirilen iş toplantıları, arkadaş buluşmaları gibi aktivitelerin buralarda da oldukça gerçekçi bir şekilde, bir yerden bir yere giderek değil de cihazlar arası seyahat kapsamında gerçekleşeceğini vurgular. Öyle ki Facebook veya “Meta” yetkilileri bu gerçekliği daha da inanılır kılmak için gerçeklik cihazları ve giyilebilir teknolojiler üretmeye başlamışlar. 

İnternetin muhtemel geleceği 

Metaverse, tıpkı fiziksel evren gibi sanal evren olarak planlandığından, internetin geleceği tarafında internet evrenini gölgesinde bırakacaktan ziyade internete yeni bir soluk katacak bir halka olarak nitelendirmek daha doğru olur. Zaten son yıllarda Bitcoin, dodgecoin gibi para birimlerinin veya fiziksel varlıkların sanala kayması bu evrenin hayatımızın içine yavaş yavaş sokulmaya başladığının bir göstergesidir. 

2020 yılının özellikle Mart ayından itibaren pandemi koşullarının hüküm sürmesiyle zaten fiziksel görüşmelerin yerini çeşitli teknolojik cihazlar vasıtasıyla gerçekleştirilen görüntülü konuşmalar almıştır. Dolayısıyla hayatın her alanına giren metaverse kavramı geleceği şekillendirmeye şimdiden başlamış olarak görülür.