Mevsim geçişlerinde yaşanan ani sıcaklık değişiklikleri vücutta bazı farklılıklar meydana getirebilir. Bu farklılıklardan biri de bağışıklık sisteminin zayıflaması olmakta. Artan enfeksiyonlara daha kolay yakalanma, ciltte yaşanan değişimler, nem kaybı ve pek çok sağlık sorunu bu problem ile birlikte gelebilmektedir. Bununla birlikte alerjik reaksiyonların da sık görülmesi bu dönemde artmaktadır. 

Mevsim geçişlerinde görülen rahatsızlık durumları 

Mevsim geçişlerinde görülen rahatsızlık şikâyetleri genel olarak şu şekildedir: Yorgunluk hissi, sebebi olmayan vücut ağrıları, uyku isteği, boğaz kaşıntıları ve ağrıları, bronşit, astım, alerji, iştahsızlık ve baş ağrısı olmaktadır. 

Vücudun alışık olduğu sıcaklıktan farklı bir sıcaklığa maruz kalması durumunda, buna uyum sağlayabilmesi güçleşmektedir. Böyle bir durumda stres faktörü ortaya çıkar ve vücudun savunma mekanizmasında zayıflık meydana gelir. Bunun sonucunda bağışıklık sistemi zayıflar ve ardından çeşitli rahatsızlıklara davetiye çıkarılmış olur. Böyle bir problemin yaşanmaması için bu rahatsızlıklara yönelik çeşitli önlemler alınması gerekiyor.

mevsim geçişlerinde dikkat edilmesi gerekenler

Mevsim geçişlerinin yarattığı etkiye karşı nelere dikkat edilmeli?

-Bağışıklık sisteminin güçlendirmeye çalışılması gerekmektedir. Bu dönemde direncin düştüğü bilinerek, gerekli vitamin ve minerallerin vücudun duyduğu ihtiyaca göre eksiksiz alınması önemlidir. Özellikle antioksidan görevi üstlenen A-C-E vitaminlerinin, çinko ve magnezyumun, omega-3 gibi yağ asitlerinin eksiksiz alınması gerekmektedir. 

-Yeterli sıvı tüketimi gerçekleştirilmelidir. Günlük hayatta su yerine genellikle sıvı ihtiyacını kahve, çay ve türevi içecekler ile tamamlama alışkanlığına sahip olunabiliyor. Ancak bunların bağışıklığı güçlendirme yönünde eksik olduğunu fark ederek bu içecekler yerine ıhlamur, kuşburnu, yeşil çay türevi bitki çaylarının tüketilmesi alışkanlık haline getirilmelidir. Unutulmamalıdır ki, vücuttaki mikrop ve toksinlerden en kolay şekilde su tüketimi ile kurtulunur. 

-Mevsim geçişlerinde sıklıkla yaşanan bir durum da hareketsizlik olmaktadır. Hayatın her anı için bağışıklığı güçlendiren bir şey olan hareketi, özellikle soğuk havalara geçişlerde de ihmal etmemek gerekmektedir. Günlük olarak vücudun ihtiyacı olan fiziksel hareketi hava koşulları ne olursa olsun karşılamaya gayret gösterilmelidir. 

-Mevsimine uygun sebze ve meyveler tüketmeye çalışılmalıdır.

-Mevsim geçişlerinde uyku düzenine de oldukça önem verilmelidir. Doğru ve düzenli uyku bozulmadan, yeterli miktarda alınmalıdır.

-Gerekli olduğu anlarda grip aşısı olmaktan çekilmemelidir.