Mutlu Duman'ın 21 Nisan 2022 tarihli Yenigün Gazetesi'ndeki köşe yazısıdır.

Yıllardır hakem hatalarının konuşulduğu ülkemizde bu sezon ki gibi bir skandal yönetim görülmedi. Merkez Hakem Komitesi’nin başında olduğu sürede hatalı kararları ile kamuoyunda tepki toplayan MHK Başkanı Ferhat Gündoğdu, tabiri caizse Türk futboluna dinamiti koydu, patlattı ve gitti…

MHK Başkanlığı’na getirilmesiyle birlikte gerçekleştirilen 8 Mart hakem ve gözlemci operasyonunun şiddetli bir şekilde geri tepmesi üzerine, uzun süre direnmesine rağmen istifa etmek zorunda kalan Ferhat Gündoğdu, hakem camiasının içinde de ciddi yaralar açılmasına neden oldu. Türk futbolunda hakemler ikiye ayrılırken, gönderilen 13 hakem ve diğerleri şeklinde bir ayrım oluştu.

Hemen hemen her lig maçında hakem hatalarının konuşulduğu, verilen kararlarla ligin kaderinin değiştiği Türk futbolunda hem Süper Lig’de hem de alt liglerde değişimin zamanı geldi.

Tarihin en kötü MHK Başkanı Ferhat Gündoğdu'nun dinamit koyup patlattığı Türk hakemliğini toparlaması için Sabri Çelik 3. kez MHK Başkanı oldu. O da başarısız sayılacak. Çünkü sorun onda değil. Sorun başkanlarda değil, doğrudan hakemlerde. Maalesef ki hakemlerimiz genel olarak çok kötüler, formsuzlar ve bazıları art niyetli. Kulübe, maça, gelişen pozisyona göre karar verenler var!

Bizim izleyebildiğimiz Süper Lig ve TFF 1.Lig’de bunlar yaşanıyorsa kim bilir alt liglerde neler oluyordur! Artık Türk futbolunun yepyeni bir hakem nesli yetiştirmesi gerek. Gerçekten işini iyi yapan korkusuz, eyyamsız bir hakem camiasına ihtiyacımız var.

Nihat Özdemir’in TFF Başkanlığı’ndan istifa etmesinin ardından Türk futbolundaki artçı depremler Ferhat Gündoğdu’nun da gitmesiyle iyice su üstüne çıktı. Yeni bir TFF Başkanı ve MHK Başkanı’yla birlikte Türk futbolunun temiz bir sayfaya ihtiyacı var.