"İzmir’e en büyük ihanet mübadele ile gelenlerdir" diyen İzmir Ekonomik ve Kalkınma Kurulu ve ESİAD’ın Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Sıtkı Şükürer tepki çekti

Gözden kaçırmayın

CHP’li vekilden Jandarma atamalarına tepki CHP’li vekilden Jandarma atamalarına tepki

Geçtiğimiz gün bir röportajında “İzmir’e en büyük ihanet mübadele ile gelenlerdir” diyen İzmir Ekonomik ve Kalkınma Kurulu ve ESİAD’ın Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Sıtkı Şükürer’e, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, AK Parti İzmir il Başkanı Kerem Ali Sürekli, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır ve İzmir İl Başkanı Deniz Yücel tarafından tepki geldi.
MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, İzmir Ekonomik ve Kalkınma Kurulu ve ESİAD’ın Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Sıtkı Şükürer’e tepkisinde şu sözleri kullandı:
"Belirli aralıklarla şehir gündemimize “etnikçi ve ayrılıkçı görüşleriyle” oturmaya çalışan bu zevat son yaptığı çıkışla ne olduğunu bir kez daha ortaya koymuş, temeli milli birlik ve bütünlük olan Türkiye Cumhuriyeti’ne saldırma cüretini göstermiştir.Atamız Mustafa Kemal Atatürk mübadiller için; “Muhacirler, kaybedilmiş toprakların aziz hatıralarıdır.” Derken bu zevatın böyle yaralayıcı, böylesine parçalayıcı söz söylemesi tiniyetini ve zihniyetini ortaya koymaktadır. İnsan sevgisi taşıyan, insana değer veren hiç kimse böyle bir söz söyleyemez! Bu sözleri sarf eden birinin nazarımızda PKK bölücülüğünden farkı yoktur! Biz de kendisine Atatürk nereliydi diye sorarız ve Türk milletinin doğulusu batılısı yoktur. Topraklarımız elimizden alınınca orada kalan kardeşlerimiz Atatürk’ ün kararı ile anavatanlarına dönmüşlerdir deriz. Fakat O ne kadar anlar.”
Sosyal medya hesabından açıklama yapan AK Parti İzmir il Başkanı Kerem Ali Sürekli ise şu ifadeleri kullandı, ''CHP'li Soyer'in, İzmir'in ekonomi ve kalkınmasını emanet ettiği akıl hocası Sıtkı Şükürer, aşağılayıcı yaklaşımı ve diliyle Karşıyaka'lı hemşerilerimizden başlamış, Balkan Göçmenleri'nden devam ederek ağır hakaretler savurmuştur. Bu, eleştiri değil; külliyen horlamaktır! İzmir'i İzmir yapan; şehrin aydınlık yüzü mübadilleri, Karşıyakalı'ları ve dâhi Anadolu'nun dört yanından gelmiş insanımızı bu şehrin 'zararlısı' ilan eden bu seçkinci zata söylenebilecek çok şey var! Ancak; en doğru ve en hak ettiği karşılığı İzmirli'ler verecektir. Soyer 'in danıştığı akıl buysa; demokrasi anlayışı, İzmir sevgisi de tartışma götürmeyecek biçimde yerlerde demektir. Şahsın İzmirli'leri aşağılayan sözlerini şiddetle kınıyor; mensubu olduğu kurumlar ve CHP'li Büyükşehir Belediyesi'nce derhal değerlendirilmesini bekliyoruz.'' Dedi.
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır açıklamasında, “Haddinizi bilin Sn.Şükürer! Geçmişe dair işlenen kent suçlarını ırkçı, yöresel kimlikler üzerinden tariflemeniz asla kabul edilemez, şiddetle kınıyorum. Bu kente nereden, hangi nedenle ve nasıl gelirse gelsin bütün hemşerilerimiz tertemiz geçmişleri ve kimlikleriyle onurumuzdur!” dedi. Sındır ayrıca, “İzmir kenti, dünüyle, bugünüyle ve geleceğiyle, Balkanlar’dan ve Anadolu’nun her yöresinden çoğunlukla acı ve gözyaşı ile çoğunlukla zorunluluktan veya çağdaş bir yaşam için geldikleri bu kentin asli unsurlarıdır. Ve çağdaş demokratik İzmir kent kültürünün mayası ve hamurudurlar!” dedi.
İzmir İl Başkanı Deniz ise "Mübadele yıllarında anavatanlarına dönmeye zorlanan insanlarımız, Kök saldıkları topraklarda, Türk ve Müslüman oldukları için tarifsiz acılar çekmiş, o acılara rağmen kurtuluş mücadelesinden geri adım atmamış, tüm yaşadıkları acı dolu zorlu yıllara ve yolculuklara rağmen, bu topraklara asla ihanet içinde olmamıştır. Onlar her zaman, Cumhuriyet, Atatürk ve Ay yıldızlı bayraktan yana olmuştur. O zorlu mübadele yıllarının cesur insanları ve onların onurlu mirasını bugünlere taşıyan torunları, bizlerin gururu ve mücadelemizin öncüsüdür. Ayrıca İzmir, Anadolu’nun neresinden gelirse gelsin tüm insanlarımıza kucak açmış, hoşgörüsü ile kültürlerin harmanlandığı, kardeşçe ve huzur içinde yaşanılan bir yuva olmuştur. Bu kardeşliğimize zarar verecek hiçbir sözü ve eylemi kabul etmemiz mümkün değildir" ifadelerini kullandı.