MHP’li Şahin’den klorsuz su iddiası, “Çocuklar, hastanelik oldu”

MHP’li Şahin, İzmir’de suyun bir hafta boyunca klorlanmadan aktığını savunarak, “Son 1 haftada, çocuk hastanesine gelen bin 93 hastanın yüzde 22’si kusma, yüzde 18’i ishal, yüzde 9’u da karın ağrısı ön tanısıyla gelmişler” dedi.

Gündem 22.06.2021 - 11:33 22.06.2021 - 11:48

Halime ERDOĞAN / YENİGÜN - Milliyetçi Hareket Partisi İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, Karabağlar, Buca ve Gaziemir’de yaşanan içme suyunda sıkıntılar olduğuna dair iddialara yönelik açıklamalarda bulundu. Konu gündeme gelir gelmez bölge hastaneleri arayarak bilgi aldığını aktaran Şahin, özellikle çocuk hastanelerinde son bir haftada ishal, kusma ve karın ağrısına yönelik müracaatların arttığını ifade etti. Şahin, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer, ‘Birkaç saat içinde düzeldi’ diyor ama bu sorunun ne zaman başladığını, ne zaman bittiğini bilmiyor. Büyükşehir Belediyesi bürokratları da, bilmesi gerekenler de bilmiyor. Benim dün sabah çocuk hastanesinden aldığım bir veri var. Son 1 haftada, yani 13 Haziran Pazar günü ile 20 Haziran Pazar günü arasında çocuk hastanesine gelen bin 93 çocuk hastanın yüzde 22’si kusma, yüzde 18’i ishal, yüzde 9’u da karın ağrısı ön tanısıyla gelmişler. ‘Geçtiğimiz haftalarda bu oranlar var mıydı’ diye sordum, ‘Hayır’ dediler. Birçok çocuk hasta oldu. Bunun manasını ben İzmirlilere bırakıyorum. Sayın Soyer, klor miktarında fazlalık olduğunu söylüyor, benim yapmış olduğum araştırmalar ve aldığım bilgiler de klorun hiç atılmadığı ve bu sorunların bundan kaynaklandığı yönünde. Biz bir şey söylediğimizde ‘Vayyy’ diyorlar. Sayın Soyer, o kadar güzel algı yönetimi yapıyor ki, ‘Altyapı eksikliği var’ diyoruz, ‘Ne yapalım, yağmur çok yağdı’ diyor. ‘Kentsel dönüşüm problemi var’ diyoruz, ‘Ne yapalım, deprem oldu’ diyor. ‘Trafik kilitleniyor, akmıyor’ diyoruz, ‘Ne yapalım, pandemi oldu’ diyor. Ben de ‘hırsızın hiç mi suçu yok, bütün suçlu İzmirliler mi, biz miyiz’ diyorum. Özür dileriz” dedi.

“İYİ PARTİ’YE ‘TÜRKEŞ’ ÇIKIŞI
Milliyetçi Hareket Partisi’nin kurucusu merhum Alparslan Türkeş isminin, Kiraz ilçesinde yeni açılan bir caddeye verilmek istenilmesini değerlendiren MHP’li Şahin, “Kiraz’da teklif edildi, oyçokluğuyla kabul edilerek Büyükşehir’e geldi. Hukuk komisyonunda oybirliğiyle kabul edildi, meclise indi, meclis tekrar hukuk komisyonuna iade etti. Süreç devam ediyor. Bu cadde, yeni bir cadde ve yeni caddelerin ismi belirlenirken uygulanan temayül, yeni küçük sokak isimlerini ilçe belediyeler, büyük cadde isimlerini ise Büyükşehir’ler veriyor. Yaşanan süreç bir caddenin isminin değiştirilmesi değil, yeni bir caddeye isim verilmesi. Bunun normali de ilçeden gelen teklifin kabul edilmesidir. Hukuk komisyonuna ‘Bu nedir’ diyerek gönderdiler, komisyon da ‘yapabilir, süre gelen uygulamalarımıza uygundur’ dedi ama maalesef İzmir Büyükşehir Belediyesi bunu kabul etmedi. ‘Hayır, biz tekrar hukuk komisyonuna göndereceğiz’ dedi. Komisyona tekrar iade etmenin esprisi ne? Zaten oradan geldi. Kemal Kılıçdaroğlu, ikide bir ‘Bozkurt’ yapıyor, ‘Ülkücü kardeşlerim’ diyor, Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in evine gitti, eşi hanımefendiyle görüştü. Biz bunun riyakarlık olduğunu söylemiştik, ‘Değil’ dediler ve şu an riyakarlık ispatlanmış oldu. İzmir’de, ‘Biz halen Türkeşçiyiz’ diyen bir zevat var. İYİ Partililer… Kendilerinin daha sesi çıkmadı. Hani Başbuğ’un evine gidiyordunuz? Hani, siz halen Türkeşçiydiniz, Türk Milliyetçisiydiniz” diye sordu.

“İZMİRLİ AYRIM İSTEMİYOR”
“Alparslan Türkeş Caddesi” Kiraz Belediye Başkanı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu arasında polemiklere yol açmıştı. Özçınar, Kiraz Belediye Meclisinden oyçokluğuyla geçen önerinin, Büyükşehir’de komisyona iade edilmesine tepki göstermiş, Kiraz’a gelmesi planlanan yatırımların Büyükşehir tarafından engellendiğini savunmuş, Özulsu ise Başkan Özçınar’ı meclise gelmemekle suçlamış, ‘Gel, mecliste konuş’ çağrısında bulunmuştu. MHP’li Şahin, AK Partili Özçınar’ı savunarak, “Konuyla ilgili Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar ile görüştüm, kendilerine de teşekkür ettim. Konuyu çok yakından takip etmeye devam ediyoruz. Büyükşehir Meclisine bir konu geldiğinde, bir cadde isminin verilmesi geldiğinde, ilçe belediye başkanları mı meclise gelip  izah ediyorlar? Bu bir uygulama mı? Saliha Hanım, meclise gelseydi, komisyona göndermeyeceklerdi de onaylayacaklar mıydı? İlçe belediyelerinin, büyükşehir belediye temsilcileri niçin var, neden orada bulunuyor? Kiraz meclis üyeleri orada yok muymuş? İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e, ‘Pagos’a, Agamemnon’a, Porta’ya evet diyorsun ama Alparslan Türkeş’e hayır diyorsun’ dedim. Ertesi gün, cep telefonuma bir davet geldi. Bu davette, ‘İyi günler Veysel Şahin, Ahmet Ümit’in son kitabının tanıtımını Pergamon kentinde yapacağız’ diyor. Ben de, ‘Pergamon neresi’ diye sordum, Bergama dediler. Ertesi gün de yine bir mesaj geldi, ‘Tarihi geçmişe verdiğimiz değere istinaden, Rum evlerinin restorasyonunu yapacağız’ diyor. Neden Rum evlerinin restorasyonunu yapıyoruz, tarihi evlerin hepsinin restorasyonunu yapsak ya. Rum, Ermeni, Türk veya başka bir ayrım yapmadan yapsak olmuyor mu? İzmirlinin bakış açısı bu. Ben, İzmirlinin bakış açısıyla bakıyorum, İzmirli böyle bir ayrım istemiyor” açıklamasında bulundu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@