Michael Saylor, daha önce kamu kurumlarının Bitcoin almasının faydalarından söz etmiş ve Türkiye'ye şöyle bir tavsiyede bulunmuştu: "Türkiye, Merkez Bankası rezervlerine 5 milyar dolarlık Bitcoin ekleyebilir ve bu 5 sene içinde 50 milyar dolar değerine yükselebilir. Bu sayede para birimlerini güçlendirebilirler."

Bununla birlikte Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 18 Kasım'da faiz kararını açıkladı. Merkez bankası, politika faizini 100 baz puan indirimle %15 seviyesine çekti. USD/TRY kuru yükselişinin faiz indirimiyle hız kazanmasıyla birlikte dolar 11 TL'yi geçti.

Öte yandan yaptığı son açıklamada Bitcoin'in Türkiye için umut olduğunu dile getiren Saylor, daha önceki tavsiyesini yineleyerek şunları söyledi: "Bitcoin Türkiye için umuttur. Para birimi, Mart ayından bu yana değerinin üçte birini kaybetti ve art arda dokuz yıl değer kaybı yaşadı. TL’den USD’ye dönüşüm sadece çöküşü yavaşlatacak, BTC’nin benimsenmesi ise hasarı tersine çevirecek ve ekonomiyi canlandıracaktır."

Bunlara ek olarak, yapılan araştırmalar Türklerin Bitcoin ve kripto paralara ilgisinin arttığını gösteriyor. Datapool'un yaptığı bir araştırmada 'Bitcoin' ile ilgili atılan tweetlerin dil sıramalası yapıldı ve İngilizce'nin ardından en çok Bitcoin tweet'i atılan dilin Türkçe olduğu ortaya çıktı. Türklerin kripto paralara ilgi duymasının başlıca nedenlerinden birinin de Türk lirasının değer kaybı olduğu düşünülüyor.

Yazı kaleme alınırken Bitcoin son 24 saatte %0.2 ve son 7 günde %10.5 düşüşle 58.137 dolardan işlem görüyor.