Mide botoksu, tıbbi adıyla mideye botilinum toksin uygulaması endoskopik yöntemlerle, midenin belirli noktalarına botoks enjekte edilmesiyle kişinin kilo vermesi hedeflenen yeni bir tedavi şeklidir. Bu enjeksiyon yöntemi sayesinde mide kaslarının kasılmaları sınırlandırılarak, midenin boşalma süresinin gecikmesi ve tedavinin uygulandığı hastada iştah kaybı görülür. Ancak, diğer yöntemlerde olduğu gibi bunda da kilo verdirme garantisi yoktur. Mide botoksu yalnızca diyete yardımcı bir yol olarak görülmelidir. Botoks sonrası yüksek karbonhidrat içerikli besinlerin tüketiminin devamı halinde yöntem başarısız olabilir.

Peki, mide botoksu kilo verdirme yöntemi hangi tip hasta için uygundur? Bu yöntem aslında temelde kilo vermeyi hedefleyen herkes için uygulanabilir. Bu bir ameliyat değildir ve tıbbi olarak da her obezite hastasına uygun değildir. Doktorun bu noktada hastayı beden kitle endeksine (BKİ) göre yönlendirmesi oldukça önemlidir. BKİ oranı 40 ve üzeri olan hastalar için temel plan ameliyat olup, mide botoksu uygulaması bu grupta başarıya ulaşmayabilir. Bu sebeple, bu yöntem fazla kiloları olan ancak ameliyat gerektirecek kadar obezite seviyesinde bulunmayan hastalar için idealdir. Ülser ve gastrit gibi mide sorunları olan hastalar için ise, öncelikli olarak bu sorunların tedavisi gerçekleştirilmelidir. Sonrasında mide botoksu uygulamasını yapmak sağlıklı olacaktır.

Mide botoksu sonrasında neler yapılmalı? 

Mide botoksu işlemi bir ameliyat değildir, tamamen endoskopik olarak yapılan bir işlemdir. Hiçbir kesiye ihtiyaç duyulmadan ortalama 20 dakikalık bir sürede uygulanan bu işlemde hastalar anestezi ile uyutulur. İşlem sonrası hasta, 1-2 saatlik müşahede süresinin ardından hastaneden ayrılabilir, yatmasına gerek yoktur. 

Botoks uygulaması sonrasında, hastaların fastfood gibi hızlı tüketim besinleri, asitli içecekler ve yüksek karbonhidrat içeren besin grupları tüketmesi zararlıdır. Daha geç acıkan, doymak için daha az porsiyonlara ihtiyaç duyan hastalar, beslenme tercihlerinde de sağlıklı gıdaları öncelikli olarak tüketmelidir. Diyet, yaş, metabolizma hızı ve harekete bağlı olarak hastanın toplam ağırlığının %10 ile %15’ini 3-6 ay içerisinde kaybetmesi beklenir.

Mide botoksu işleminin literatürde bildirilmiş bir yan etkisi görülmemekle birlikte kas hastalığı olan ve botoks ana maddesine alerjisi olan kişiler için uygun değildir. İşlem esnasında kullanılan ilaç, tüm etkisini uygulandıktan 4-6 ay sonra tamamen vücuttan atılır. Bu nedenle ilacın mideye oluşturabileceği kalıcı bir hasar da söz konusu olmaz.