Mide bulantısına ne iyi gelir sorusu bu rahatsızlığa sahip kişilerin çözüme ulaşmak için sürekli sorduğu bir sorudur. Mide bulantısı yediklerinize bağlı olarak ya da bir hastalık nedeniyle meydana gelebilir. Bunu çevresel faktörler ve içinde bulunduğunuz durum da etkileyebilir. Pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen bir rahatsızlık olan mide bulantısı, iştah kaybı, karnın üst bölgesinde meydana gelen bir ağrı, baş dönmesi gibi semptomlarla kendini gösterebilir. Genellikle sindirim sistemine bağlı olarak gerçekleşen bir rahatsızlıktır. Ancak başka bir nedene bağlı olarak da görülebilir. Peki mide bulantısı nedenleri nedir?

Mide bulantısı nedenleri

Mide bulantısı nedenleri içinde bulunduğunuz durum ve yaşadığınız semptomlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bazı hastalarda tüm tetkikler Mide-bulantisina-ne-iyi-gelir-1068x712yapılmasına rağmen herhangi bir semptom görülmeyebilir. Bu gibi durumlarda bulantının nedeni psikolojik olabilir. Mide bulantısı her zaman kusmanın eşlik ettiği bir rahatsızlık değildir. Bazı anlarda sadece kısa süreli ya da uzun süreli bulantılar yaşanabilir. Bağırsak enfeksiyonu gibi durumlarda da bulantı görülebilir. Mide bulantısına en sık sebep olan durumlar ise besin zehirlenmesi, aşırı alkol ve nikotin gibi tüketimler, aşırı kafein, ilaç zehirlenmesi, mide ülseri olarak gösterilebilir. Ayrıca psikolojik olarak yaşadığınız durumlardan ötürü de bulantı problemi yaşayabilirsiniz. Ancak uzun süreli bir bulantı probleminiz olduğunda  mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir. Kısa süreli yaşadığınız durumlarda ise bitki çayları ve doğal yöntemlerle bulantınızın önüne geçebilirsiniz. 

Bulantı nasıl geçer?

Bulantının nedeni eğer bir hastalıktan kaynaklanıyorsa bu gibi durumlar için mutlaka bir doktora danışmalısınız. Sahip olduğunuz hastalığın çeşidine göre doktorlar farklı ilaç tedavileri uygulayabilir. Ancak bulantınızın nedeni psikolojik ise o an içinde bulunduğunuz anı mutlaka iyi değerlendirmeniz gerekir. Herhangi bir panik atak, üzüntü,stres  gibi psikolojik nedenler de bulantıya neden olabilir. 

Bulantı için zencefil en etkili çözüm yollarından biridir. Zencefil, sindirim sistemi bozuklukları için son derece etkilidir. Rezene çayı, nane limon çayı gibi bitki çayları da bulantınıza iyi gelir. Ayrıca derin nefes alıp verme gibi egzersizlerle de bulantınızın önüne geçebilirsiniz. Yine de bu rahatsızlık için mutlaka bir doktordan görüş almanız gerektiğini unutmayın.